Eli lääkäri määräsi minulle emätinvoidetta tulehdukseen ja laitoin sitä ohjeen mukaan illalla. Nyt kysyisin, että miten sitten aamulla toimitaan kun herään ja kaikki voide valuu pois? Pesenkö alapääni normaaliin tapaan ja pyyhin voiteen pois? Kiitos jo etukäteen jos joku osaa neuvoa!
Osaisiko joku neuvoa emätintulehduksen hoidosta
???????
4523
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Noudata pakkausselosteen ohjetta.
Käytä kuuri ohjeen mukaisesti ja unohda poisvalumiset jne. Jos valuu niin valuu. Sitten peset ja laitat uutta jos ohje niin on. Ei sitä tarvitse mitenkään erityisesti alkaa pyyhkimään tai kaivamaan.
Joo se valuu pois. Peset vaan alapääsuihkulla, ja pyyhit värkin kunnolla. Kantsii kuitenkin pitää sen kuurin aikana sidettä tai pikkuhousun suojaa, ettei tuhraa housuja, sitä kuitenkin saattaa valua sieltä pikkuhiljaa vielä aamupesunkin jälkeen.
oireili?
Oireina oli lisääntynyt ja pahanhajuinen valkovuoto. Kävin lisäksi papassa silloin kun tulehdus jo tiettävästi oli ja tulehdus ärsyyntyi siitä hieman ja tuli vähän alavatsakipuja.