vähemmistön sisällä on aina vähemmistöjä. kiinnostaisi tietää millaista elämä, parinmuodostuksen kannalta, on kuurolla seksuaalivähemmistöön kuuluvalla. tyttöystäväni kanssa mietimme voisimmeko sinkkuina ollessa tapailla viittomakielistä naista. vastaus oli ehdottomasti kyllä, vaikka ristiriitoja varmasti syntyisi yhteisen kielen puuttumisen takia.
anteeksi
2
882
Vastaukset
- kuuleva
Tuohon on paha vastata.
- joka oli harjoittelussa
meillä, vanhainkodissa.
Hän oli kuuro lähihoitaja opiskelija, jolla oli viittomakielen tulkki mukanaan töissä. Tyttö oli varattu, 19 vuotias. Hänellä on miesystävä, joka on myös kuuro ja jonka hän on tavannut lukuisten kuurojen yhteisöjen ja järjestöjen kautta.
Kuulemma tietysti on pieniä ongelmia, sillä harva osaa viittomakieltä. Mutta hän on pienestä asti ollut kuuro ja osaa lukea suulta.. Hän luonnollisesti oppi sen koulussa jo, kun opettajat viittoivat liikuttaen suutaan samalla. Näin siis keskustelu tietysti kuulevan henkilön avustuksella käy.. Mutta viittomakieltä osaamaton mies ei tulisi kuuloonkaan, ellei sitten olisi valmis ottamaan riskiä ja laittamaan mies kurssille tai itse valmis kirjoittamaan sanomansa, mies samalla tavalla jos ei ole ymmärtääkseen.
Nauraen hän kuitenkin sanoi, että riidat ovat hiljaisempia, vaikka harvoinhan he riitelevät. Viittomakiellellä he saavat kyllä yhtälailla rumia sanoja tai haukkumista aikaiseksi eli yhtä paljon se kuitenkin satuttaa.
Tyttö mainitsi kyllä esimerkiksi kaupassa asioimisestakin. Kaupoilla on tietysti vaikeaa käydä jos vaikka haluaa kysyä missä on vessa tjms. mutta tällöin joko joku lukuisista kuulevista ystävistä on mukana, tai hän kuljettaa pientä laitetta mukanaan, joka sanoo tai näyttää tekstinä mitä hän haluaa sanoa, toinen voi sitten vastata, vähän niinkuin messenger mutta yksinkertaisempana.
Hänellä on myös joka päivä mukanaan teksti, jossa lukee että hän on kuuro. Jos siis tulee jokin hätätapaus, esimerkiksi että hän pyörtyy kaupungilla, esihoitajat eivät yritä saada häneen yhteyttä puhumalla vaan esimerkiksi nipistämällä. Siitä emme puhuneet onko hänellä ranteessa jokin koru niinkuin diabeetikoilla (todennäköisesti on), mutta jostakin todisteesta hän kuitenkin puhui.
Eli parinmuodostus on hieman rajatumpaa. Täysin tuntemattomille ihmisille ei välttämättä uskalla tai kehtaa mennä puhumaan juuri siksi että on kuuro ja ei ole kuin pelkkä taulu mukana johon olet kirjoittanut että olet kuuro, "mutta miten menee? Kelpaako seura?", sillä useimmat ovat alkaneet säälistä hänen kanssaan keskustelemaan.
Ja myöhemmin (1 - 2 h myöhemmin) jotkut ovat kuulemma turhautuneetkin kun jankkaavat kokoajan kuinka hienoa jossakin paikassa oli ollut tai miten inhottava joku ihminen oli, kun on aina tottunut käytämään ääntään sen ilmaisemiseen. Ja kun toisen näkee sitä yrittää sitten ilmeillä ja eleillä todistella, mutta kovin turhauttavalta se kuulemma näyttää.. Ja sitten tuntee olonsa syylliseksi toisen turhautumiseen ja "ylisuorittamiseen".
Itsehän en voi tietää täysin, sillä en ole kuuro, mutta näin tämä tyttö ainakin selitti asiat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.1532523Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n742363Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi682005EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt1091808- 1171733
Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan1021548Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men1241514Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki391375Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191201- 811194