Kihlauksesta kertominen

njm

Miten olette kertoneet kihlauksesta vanhemmillenne ja muille sukulaisille? Miten he ovat reagoineet? Jos olette olleet nuoria (n. parikymppisiä) onko teidät otettu vakavasti?

Itse olen 20 ja poikaystäväni 18. Kihlajaispäivä on jo sovittu ensi sunnuntaille, mutta kertominen vanhemmille jännittää. Jos he eivät ymmärräkään, vaikka olemme kihlauksesta varmoja. Olemme olleet yhdessä yli 3 1/2 vuotta ja vanhempani kyllä pitävät tulevasta kihlatustani.

7

3399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Me mentiin kihloihin 19-vuotiaana, kolmen vuoden seurustelun jälkeen. Sitten vaan mentiin vanhemmille iltakahville ja onnesta soikeana esittelin uutta sormusta!

      Taisivat osata moista odottaa, koska eivät olleet niinkään yllätyneitä kuin aluksi luulin... Vaikka äitini ei heti riemusta hyppinytkään, suhtautuivat molempien vanhemmat asiaan hyvin. Muille sukulaisille ilmoitin ihan vaan kylmästi soittamalla. Viralliset kihlajaiset pidettiin sitten parin viikon päästä lähipiirille.

    • ...

      Minä olin 21, poikaystävä 24. Vähän meitäkin jännitti että mitäs nuo vanhemmat tykkää. Kun oltiin saatu sormukset sormiin niin mentiin mun perheen luokse. Siellä sitten odoteltiin vähän aikaa että huomaiskohan kukaan mitään. Sitten kun isä rupes jo lähtöä tekemään jonnekin, niin ilmoitettiin, että käytiin sitten sormukset ostamassa. Onneksi seurauksena oli ihan iloisia huudahduksia ja ilmeitä , kuulemma tiesivät että näinhän tässä käy, kysymys oli vaan että milloin. Ja poikaystävän vanhemmatkin asian ottivat ihan kivasti, kun käytiin kertomassa. Muu suku sai tietää puhelimitse. Muutaman viikon päästä pidettiin sitten kihlajaiset. Todella lämpimiä onnentoivotuksia ja halauksia saatiin, ja kivoja lahjojakin vaikka semmoset ei ensin käyneet kyllä meidän mielessäkään :)

    • parikymppisiä

      ja perhepiiri otti asian ihan hyvin..kavereissa ja tutuissa oli niitä jotka katselivat nyrpeästi. Ei tosin kaikki, mutta muutamat. En tajua mitä sanomista kellään voisi olla siihen, jos kaksi toisiaan rakastavaa, vakiintunutta ihmistä haluaa mennä kihloihin:)

      • samaa olen

        mietiskelly viime aikoina... olen 22v ja tuleva kihlattuni 29v eikä noin iän puolesta mitään mutta ollaan oltu yhdessä vasta 5kk ja muut saattaisi vähän irvistellä... Itsestä kuitenkin tuntuu että tuo on se jonka kanssa haluan jakaa sängyn elämän loppuun asti.♥


    • Miss Drinkwater

      sillä, että kihlajaispäivä on suunniteltu ensi sunnuntaille? Oletteko sopineet, että poikaystäväsi kosii sinua silloin, vai onko hän jo kosinut mutta aiotte laittaa jostain syystä kihlajaispäiväksi vasta sunnuntain jostain syystä?

      Kihlaushan tapahtuu silloin, kun toinen pyytää toista menemään naimisiin kanssaan ja saa myöntävän vastauksen.

    • vielä sitten

      kasvaa, jos joutuu jännittämään vanhempien mielipidettä noin lujaa...Sitten, kun pystyy tekemään itsenäisiä päätkösiä, riippumatta vanhempien mielipiteestä, on valmis aikuisen päätkösiin.
      Jos vielä tuntee vanhempien mielipiteiden vaikuttavan itseensä, niin kannattaa kasvaa ja olla heidän "lapsensa"...ja kun osaa suhtautua vanhempiinsa ihmisinä, joiden mielipide voi olla mikä vain, niin sitten avioliittoaikeet ovat ajankohtaisia.

      • Muttina

        Entä jos ei välitä mitä vanhemmat sanovat, mutta mielellään haluaisi nähdä hymyn heidän kasvoillaan?
        Itse olemme kihlattuni kanssa menossa kertomaan perheillemme jo huomenna, ja kyllähän se minua jollakin tasolla jännittää. Onko se muka niin kauhea rikos jännittää niin suuren asian kertomista.

        Ehkä monikaan ei tosiaan välitä mitä perhe sanoo. Vaan tahtoisi hyväksynnän..?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      26
      5271
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      3
      4647
    3. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      145
      1577
    4. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      155
      1426
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1260
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1104
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      21
      1064
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      189
      946
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      893
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      37
      819
    Aihe