Hei!
Kertoisitteko te, joilla kokemusta elämisestä Sveitsissä? En tarkoita pelkkää vaihto-oppilaana tms oloa, vaan kokemusta oikeasta elämästä, työstä, verotuksesta, lapsen hoitoon saannista (olen kuullut, että vaikeeta, kun lapset tulee lounaaksi kotiin koulusta). VOiko ihmisiin luottaa, mikä maassa eniten ottaa päähän, onko liian konservatiivinen maa? Olen ymmärtänyt, että vuokrataso kaksinkertainen Suomeen verrattuna, olenko oikeassa? (Mm Basel?)Miten kielitaidoton pärjää? (Puhun vain englantia ja Suomea) Kiitos todella paljon?
elämää Sveitsissä
2
2025
Vastaukset
- sveitsiläinen
Hei!
tuli tossa aikoinaan asuttua 11 vuotta sveitsissä, mutta sillon olin alta 12v, joten en ihan kaikkeen voi vastata.
Verot pitää maksaa itse vuoden lopussa eli siel ei oo samaa ennakkopidätyssysteemiä kuin suomessa. Lisäksi palkasta lähtee pakollinen sairasvakuutusmaksu, eläkemaksu ja sit joku muu. Isä kyl selitti ne joskus, kun itse mietin muuttoa takas sveitsiin.
No vuokrataso on nyt korkeampi kuin suomessa, mutta sielhän sit taas tienaa suhteessa enemmän kuin suomessa. Vuokraan vaikuttaa myös se, kuinka lähellä keskustaa tahi kuinka lähellä juna-asemaa kämppä on. www.homegate.ch voit kattoo asuntoja.
Tän enempää en nyt pysty vastaan.mut jos on lisää kysymyksia niin voin yrittää vastata =) - baselista
Pärjäät alkuun englannilla. Mutta opettele silti saksaa heti kun voit. Asuminen Baselissa on suunnilleen Helsingin hintaista. Ruoka jne. kallista. Ulkona syöminen tosi kallista... Lasten saaminen tarhaan tms. kiven takana ja todellakin kallista. Parasta jäädä kotirouvaksi kuten sveitsiläiset tekevät (ovat vanhoillisia) tai hankkia au pair -tyyppinen ratkaisu. Mutta ympäristönä Sveitsi on aivan ihana asua. Ihmiset ovat hitaastilämpiäviä, mutta suurissa kaupungeissa on paljon ulkomaalaisia ja kansainvälinen meno, että yksin ei kyllä sinänsä jää. Rauhallista, kivaa, kaunista. Suosittelen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1494019Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso153809Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai643031Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani123012Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1472585- 632433
Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist282153"Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko
"Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For1121528- 291497
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es651360