Suomen talouskasvu jatkuu ensivuonnakin 1,6 prosentin voimalla. Samaan aikaan huonosti talouttansa hoitaneita EMU-maita ajautuu taantumaan. Se taas pakottaa EKP:n koronlaskuihin, joista saatiin jo tänään esimakua.
Johtopäätös: Työllisyys ei Suomessa laske. Siltikin saamme nauttia halvoista koroista.
Itseasiassa vastaava tilnnehan Suomessa on ollut jo kauan, eli muuta EMU-Eurooppaa parempi talouskasvu ja siitä huolimatta matala korkotaso.
Suomessa opittiin jotain 1991 jälkeisestä kriisistä. Luojan kiitos nyt painettiin hieman jarrua, sillä muutoin tilanne olisi voinut luisua samaan yli varojen elämiseen kuin monessa muussa maassa.
Johtopäätös: Työllisyys ei Suomessa laske. Siltikin saamme nauttia halvoista koroista.
Itseasiassa vastaava tilnnehan Suomessa on ollut jo kauan, eli muuta EMU-Eurooppaa parempi talouskasvu ja siitä huolimatta matala korkotaso.
Suomessa opittiin jotain 1991 jälkeisestä kriisistä. Luojan kiitos nyt painettiin hieman jarrua, sillä muutoin tilanne olisi voinut luisua samaan yli varojen elämiseen kuin monessa muussa maassa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
vaikka tuuliperseet ei tästä tykkääkään.
Tyfnylyytikot ovat vahvasti sitä mieltä olleet jo lähes vuosikymmenen että jotain tarttis tehä.
vain kirjoittanut sen normaalin itsepetoshokeman:
"Ei vaikuta Suomeen".
Suomalaiset näkevät yleisesti kaiken muita synkempänä ;)
Oma veikkaukseni on, että Suomi selviää paljon vähemmällä kuin moni muu Euroopan maa. Suomi tulee myös hyötymään huomattavasti alhaisesta korkotasosta, jonka todelliset häviäjät tulevat järjestämään..
, vaikka kulutus sen viestikohteissa hyytyy ? Keksikö muuli uuden talouden ?
Asuntolainaa otettu viimevuosina lisää 500 milj. eur/kk eli sillä maksaisi yli 150 000 keskipalkkaisen(2700 eur/kk) palkan.
Kun velkahana laitetaan kiinni niin asuntojen hinnat romahtavat äkkiä. Olisin jotenkin yllättynyt jos velkaantuminen jatkuisi samaan tahtiin finanssikriisin jälkeen.
Mikään muu kuin 500 milj.eur/kk lisää lainaa on ylläpitänyt asuntojen korkeata hintatasoa. Velkaantuminen ei voi jatkua näin rajuna enää.
Juurihan EKP vasta aloitti halvan rahan markkinoille syytämisen. Ja se syytää sitä niinkauan kuin tarvis on. Voi teitä hölmöläisiä.
ole tuollaista yhteyttä, parahin pösilö. Vittu mikä juntti. "Nyt ne pankit jakaa taas 200.000e ilman mitään takuita!!".
Uskotko edes itse tuohon?
Kyllä sitä kannattaa uskoa niitä, jotka asioista OIKEASTI jotain tietävät. Eli tämän palstan pellet suuntaan tai toiseen eivät oikeasti tiedä näistä asioista yhtään mitään!
Suora lainaus: (lähteen saat juntti etsiä itse, jos kiinnostaa)
IMF:
Talouskasvu jatkuu Suomessa
8.10.2008 16:07
Kansainvälinen valuuttarahasto IMF ennustaa, että Suomen talous kasvaa yhä ensi vuonna. Bruttokansantuotteen kasvu kuitenkin hidastuu 1,6 prosenttiin.
Maailmantalous on IMF:n mukaan ajautumassa kovaan laskuun samaan aikaan, kun rahoitusmarkkinoilla eletään vaarallisinta kriisiä sitten 1930-luvun.
Euroalueen ja Yhdysvaltojen talous painuu ensi vuonna taantuman partaalle. Yhdysvaltain kasvu hiipuu katsauksen mukaan vain 0,1 prosenttiin ja euroalueen kasvu 0,2 prosenttiin.
Viisi teollisuusmaata ajautumassa taantumaan
Kansainvälinen valuuttarahasto ennustaa viiden teollisuusmaan ajautuvan taantumaan. Tuotanto supistuu Islannissa, Irlannissa, Italiassa, Espanjassa ja Britanniassa.
Irlannin ja Italian bruttokansantuote pienenee ennusteen mukaan sekä tänä että ensi vuonna. Muiden kolmen maan talous supistuu hieman ensi vuonna.
Niinhän on jo pitkään puhuttu.
Mulle on aivan sama mitä joku IMF sanoo. Ne yrittävät vain estää paniikin syntymistä.
Miten ihmeessä Suomessa voi olla talouskasvua jos suurin osa Suomen tärkeimmistä vientimaista ajautuu taantumaan tai ainakin melkein sellaiseen.
Jos nämä kyseiset maat eivät voi ostaa Suomi-tuotteita näillä kalliilla hinnoilla, niin miten ihmeessä Suomi kykenee kasvuun?
Kysyn vaan!
En tiedä mutta henkilökohtanen lama on iskenyt rajusti vaikkei asuntolainaa enää onneksi ole kun kerittiin ostamaan asunto 5v sitten "halpaan" aikaan (täällä tuppukylässäkin hinnat yli tuplaantuneet).
Kuitenkin omaa taloutta painaa kallis polttoaine työmatkoilla. Todella kallis ruoka perheelle. Kallis sähkö ja öljy lämmitystä varten. Eipä juuri enään ole varaa huoltiksella pysähtyä kahvillekaan.
Miten ihmeessä ihmiset selviävät tuollaisesta käytännön 40% inflaatiosta. Ja jos lainanhoito kustannukset samalla nousee niin yhtälö alkaa olemaan aika katastrofaalinen.
Ihan koko finanssi kriisin unohtamallakin voin sanoa että näin huonosti asiat ei ole pitkään aikaan ollut. Ei edes vuonna 91
Niin turha siitä on asuntojen hintoja syyttää.
Pitäisikö vaihtaa vaikka sitä työpaikkaa jossa maksettaisiin hieman paremmin ?