Onkohan kaikilla tarve vain virallisille sijaisvanhemmille?? Itsellämme olisi lapsi ilman kaveria - mielellämme ottaisimme reippaan puuhastelijan kotiimme leikkimään. Se olisi mukavaa meille ja antaisi omaa aikaa vaikkapa yksinhuoltajavanhemmalle, jolla sukulaiset ym. "auttavat kädet" kaukana..! Tässä ajatuksena se, että lasten välille syntyisi aito ystävyys, joka mahdollisesti jatkuisi läpi vuosien..
Ystäviä?
Rila
4474
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kaikki vanhemmat tarvitsevat aika ajoin omaa aikaa ja joskun on kiven alla löytää lapsille kylä/hoitopaikkaa edes pariksi tunniksi saati esim. viikonlopuksi.
yksikään virallinen taho ei vaan ole ottanut koordinaattorin hommaa itselleen.
lähinnä lienevät MLL ja punainen risti, joiden kautta voisit sinäkin tarjoutua lapsiperhe ystäväksi. nämä nyt olisivat jotenkin "valvottuja" sillä vaikka voit toki tarjoutua kaveriperheeksi vaikka kaupan ilmoitustaululla, niin itse miettisin pitkään epäluuloisena, että ei kai takana ole mikään pedofiiliporukka.
anteeksi epäluuloisuuteni, uskon että ole aidosti hyvällä asialla, mutta maailma on nykyään aika kamala..
kahdesta lastemme ystäväperheistä joissa suunnilleen omiemme ikäiset ja yhtä monta lasta, tällaiset "hoitopaikat". Asumme samalla alueelle ja vielä kun lapset tästä kasvavat homma tulee helpommaksi kun ei ole vaippaikäistä. Eli periaatteella vuoroin lapset vieraissa kun tarvetta on.
Ei luulisi olevan vaikeeta löytää ystävää lapselleen jostain toisesta perheestä, (mikäli ei velota ystävyydestä rahaa). Ystävää kun ei voi ostaa.
Juttele asiasta heikkalaatikolla tai lapsen harrastuksissa tai missä te nyt liikutte ja tapaatte muita perheitä. Uskon vakaasti että joku kaipaa teidän lastanne oman lapsensa ystäväksi.
Miksi ihmeessä kaikki pitää hoitaa virkateitse? Ystävää ei takuulla saa virkatyönä. Se on satavarmaa.
Onko tosiaan niin, että ihmiset ajattelevat heti pahinta..tuolla "pedofiiliajatuksella" jos on varustettu, niin eihän omaa lastaan voi laskea minnekään kylään leikkimään..eikös ne pahimmat pedofiilit löydy juuri omasta tuttavapiiristä/suvusta??! Itse ajattelin vain tosi yksinkertaisesti että samalla tavalla kun leikkipuistossa voi tavata uuden ystävän, niin nykyaikana se kävisi näin netinkin kautta.Mutta simppeli ajatus meni liialliseksi pohdinnaksi...