Onko kenelläkään sydämen muljahteluja pitkin päivää.Myös yöllä herään siihen kun sydän muljahtelee.Olen 53-vuotias ja kuukautisissa on ollut pari vuotta kolmen kuukauden välejä.Ystävättäret ovat myös puhuneet tästä muljahtelusta.Toiset ovat käyneet lääkärillä ja tutkimusten jälkeen on vain todettu
,että ne muljahtelut ovat harmittomia.Tätä on nyt kestänyt kuukauden päivät ja vähän alkaa pelottaa.Ja sitten kun pelottaa,alkaa muljahtelu kovempana.Olisi mukava kuulla,miten muilla on tämän asian kanssa pärjäilty.
,että ne muljahtelut ovat harmittomia.Tätä on nyt kestänyt kuukauden päivät ja vähän alkaa pelottaa.Ja sitten kun pelottaa,alkaa muljahtelu kovempana.Olisi mukava kuulla,miten muilla on tämän asian kanssa pärjäilty.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mulla yöllä tulee sellainen ihme sätkäys johon herään ja joskus on käsien puutumista samalla.
Yöllä herätessä tuohon sätkyyn tuntuu että olenko elossa ollenkaan...outo tunne kertakaikkiaan,
menee ohi kun kävelen vähän ja liikutan jäseniä.
Käytän Estrogeliä ja Primolut Nor.
Se tunne lähtee tuosta sydämen seutuvilta ja on vaivannut jo kahdeksan vuotta mutta ei onneksi joka yö.Olen 58v.
Miulla auttaa magnesium, ensin se määrä, mikä purkin kyljessä on,,, saattaa aiheuttaa ensin vilkasta WC:sä käymistä, muttei ihan hätäisesti :) Jos ei ala auttamaan, pikkusen lisää ja taas kuulostelee. Magnesiumin kaikkein suurin annos on 700mg päivässä, jota ei saa ylittää.
Sekä jos haluaa lääkkeen omaisia pillereitä,joita miullakin on varalla, jos ihan äityy tykyttelemään rajusti, tosin pillerin ottamisesta,auttaa vasta tunnin kuluttua. Lääke on Propral, ja miulla siitäkin kaikista lievin, eli voin tarvittaessa ottaa 1-3 pilleriä. Ei ole kovin usein tarvinnut ottaa,kop kolme kertaa.
Sekä kalakapselit, E-Epa auttaa...
Tuo sydämen muljahdus saataa olla myös rytmihäiriö; sydän yleensä tekee silloin ylimääräisen lyönnin. Suurimmaksi osaksi ne ovat vaarattomia, eivätkä näy esim. sydänkäyrässä.
Itselläni on ollut niitä 70-luvulta saakka; välillä enemmän välillä vähemmän.
Niihin auttaa useasti säännöllinen elämä - ei siis suuria mielenkuohuja suuntaan eikä toiseen.
Itselläni ne ilmaantuvat HETI jos kiire tai pahamieli pukkaa päälle. Ei väliä onko levossa vai tekeekö jotain fyysistä.
Vaihdevuosiin kuuluu myös ns. sydämen tykytystä, mutta mielestäni se on enemmänkin pulssin kohoamista joksikin aikaa - molemmat silti kovin ikäviä tuntemuksia, ja hermostumalla vain oireet kiihtyvät.
Rytmihäiriöitä saataa pahentaa myös liika kahvin juonti, ja yleensä virkistävät aineet. Minulle häiriöitä tulee myös tietyistä lisäaineista, mm. ksylitoli ja kevytjuomat.
Joten kannattaa vähän tarkkailla omia elintapoja ja tottumuksia, jos niiden muokkaamisesta löytyisi ensiapua.