Honda Monkey
Suzuki PV
Moposkootteri
Crossi (Derbi, yamaha dt yms..)
Mopoauto
Suzuki PV
Moposkootteri
Crossi (Derbi, yamaha dt yms..)
Mopoauto
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Jokaisella on hyvät ja huonot puolensa.
Monkeyssä on mopoihin harvinainen nelitahtimoottori, joka on kaksitahtia tietääkseni paremmin. Etkä tarvitse polttoaineseoksia, kuten vanhemmissa kaksitahtisissa. Tosin huonona puolena on koko. Jos itse olet pieni, niin ei ole ongelmia.
PV on taas vähän isompi. Varaosia löytyy helposti ja halvalla, ja mopoa on muutenkin hyvä käyttää. Miinuspuolena, varsinkin vanhemmissa malleissa, on polttoaineseokset, eli joudut erilleen sekoittamaan 10 litraan bensaa noin 2-3 desiä 2T-öljyä.
Moposkootteri. Helppokäyttöinen, mutta varsinkin halvat hajoaa helposti. Näillä on huono maine, mutta jos et maineesta välitä, panosta hyvään moposkootteriin.
Crossit ovat nykyään suosiossa. Jos haluat maksaa moposta hieman enemmän, osta vain crossi. Kokoa piisaa, joten hieman isokokoisemmatkin voivat niitä käyttää.
Mopoauto. Ellet ole kaksipyöräisten ystävä, osta vain mopoauto. Tilaa piisaa kahdellekin, ja vielä varusteille. Tosin yleensä vaatii yhtä paljon tilaa tiellä, kuin auto, mutta kulkee vain sen 45 km/h. Toinen miinusasia on hinta. Tavallisesti mopoautot ovat halpojen henkilöautojen hintaisia. Halvimmat mallit lähtevät noin 11 000 euron hintaan. Käytettyjäkin löytyy, mutta ei niitäkään kovin halvalla saa.
Loppujen lopuksi mopon hankkiminen täytyy pohtia omia vaatimuksiasi ajatelleen. Itse suosittelisin PV:tä. Varaosia löytyy halvalla, ja mopoa on helppo virittää.
Mutta itse ostaisin Monkeyn PV;n sijasta. Vaikka itse en ole mopoiässä, niin tässä pitkästä aikaa monkeytä rassailin ja tuli muistot mieleen kuinka ihana vempele se on :)
PV ei todellakaan ole sen isompi kuin manki, vaikka äkkiseltään siltä näyttäisi, tossumopoja kumpikin. Kavereiden pv:eitä sai aikanaan rassailla että niistä ei ole jäänyt mitään hyvä muistoja -.-pv:tä on toki halpa virittää ja korjata, mutta ei se mankin rassaaminen loppujen lopuksi yhtään kalliimaksi tule.
Itselläni ei Monkeysta kokemusta ole, mutta veljeni ajoi kolme vuotta PV:llä, ja on toiminut hyvin, eikä tarvinnut usein huoltoa. Ottaen huomioon, että veljeni on satakiloinen, roteva mies. Sen kolmannen vuoden jälkeen kuvioihin tulikin auto.
Ehkä PV ei ole Monkeyta isompi, mutta sarvet silti näyttävät hieman järkevämmältä verrattuna Monkeyhyn. Myös penkkiä taitaa olla hieman pidemmälti.
minulla taas on PV:stä. Ensimmäinen tuli mökkimopoksi vuonna 1990. Nykyään ajan kauppamatkat kiinalaisella moposkootterilla ja päivät töissä 25-metristä moduli-rekkaa.Jos Pv:n ja Monkeyn väliltä pitäisi valita olisi valinta Suzuki.Minulla ainakin aikanaan kulki kuin juna.
jos olet pitkä valitse crossi
jos olet pätkä valitse PV!!
jos olet rikas valitse mopoauto
jos olet tyhmä valitse Honda monkey
jos olet nössö valitse moposkootteri.
että silleen.
osta crossi eihän noilla muilla kehtaa ajaa
oikea nössö ja tyhmä, osta "crossi" joka on oikeasti lelu, jota enduroksikin kutsutaan (ei mitään tekemistä oikean enduron kanssa). Siitä vaan kaikki ostamaan "crossi" pakoputkesta joku osa pois niin menee ainakin 90km/h! (oikeasti n. 60km/h)
crossilla ei saa ajaa liikenteessä joten tarkotat uusenduroita ostat semmosen ja sit ei tarvi korjata koko ajan toisin kun monkeyta ja PV:tä
No sekyllä riippuu ihan siitä käyttäjästä että toimiiko se mop o VAI EI!Ei pv:ssä ole mitää vikaa.sitä paitsi monella kaverilla on hajonnu uus mopo melko pian.
on juuri tollain huollettava. Säännöllisesti ja huolellsesti. Mutta kun sen tekee niin ei tarvii ku tankata. Ite oon ajanu 3-vuotta kesät talvet ilman murheita.
SE MENEE KYLLÄKIN NIIN ETTÄ MANKISSA EI OLE VIKAA JA PVSSÄ ON SITTEN NIIN SAATANASTI.
Samaa mieltä. PV on oikeesti ihan paska. Kokoajan hajoo yms. Talvella saat potkia joku varttin ennenku lähtee käyntiin, manki ekalla. Mankissa puolet paremmat äänet, parempi ajaa sekä parempi moottori. Että haistakaa vaan paska. Honda Monkey HOT, Suzuki PV NOT!
toi on sun mielipide... tossumopoja molemmat manki ja pv, että siitä ei mihkään pääse
se on ihan ajajasta kiinni että kuinka paljo se mopo sitä korjausta vaatii -.-
perus ketjujen kiristystä, pikku osien vaihtoo, huoltoo... IHAN SAMALLA TAVALLA KU MANKISSA!!!
ja omasta mielestä ihan kivaki välillä vähä ite korjata/huoltaa omaa pv:tä. ^^
Että naama kii vaa :]
Ja talvella mitään ongelmaa siin käynnistykses, se on siitä polkijasta kiinni! -.-
Ja seki viel että mun pv on semmoset 20v vanha että kyllä sen ymmärtää jos vähä rupee osia lahoon sillon tällön
mut ei haittaa mua ja aina on selvitty tilanteesta ku tilanteesta
noi vanhat 'pekkaveturit'. Mulla eka oli 1989. Eihä PV:tä tarvinu ku tankata.
KYLLÄ TÄMÄ MOPOPOIKA TOISINSANOEN Lepakko HOMO väittää että joku vitun luussu paska 4t manki on parempi ku joku pv!.ETTÄ IME MUNAA VITUN RETARD!!
JOO IME SÄKI MUNAA VITUN RETARD!
MEE MUMMOLAAS ITKEE MANA GAY
Kaikissa omat huonot puolensa.
Itellä melkein kaikkia noita ollukkin, mutta sanotaanko näin, että Manki on paras. Vääntöä piisaa, kuluttaa vähän, helppo kikkailla ja hiljanen. Ite oon joku metri 80 pitkä ja helposti pystyy vielläkin ajelemaan mankilla. Ei tuota ollenkaan ongelmia.
Endurot ja supermotot on ihan hyvä valinta myös, mutta vähän isoja tehoihin nähden. Hankalampi keulia ja teho/paino tulee vastaan tässä :P
PV on myös ihan hyvä vaihtoehto. Kestää kestää ja hajoilee siinä välissä. Itellä PV oli suht varma peli lähtemään, kun sai korjattua entisen omistajan tekemät patentit. Kulki mukavasti, mutta bensaa vei liikoja ja oli välillä epä varma :/
Jos haluaa varman mopon, joka toimii säällä, kuin säälläja on halpa ylläpitää, niin kannattaa hommata manki. Jos pienehkö laittoa taikka tuurista riippuen iso rassaamista ei kaihda, niin PV. Jos taas haluaa myös varmoja kilometrejä, mutta ei niin halpoja kilometrejä, niin joku Derbi on ihan hyvävaihtoehto kanssa. Riippuen tietenkin tuurista minkälainen yksilö sattuu tulemaan, että toimiiko aina.
Skootterit jätin kokonaan pois, kun eihän niillä kehtaa ajaa, kuin fruidet ja tytöt. Itekkin sorruin kerran ostamaan skootterim ja hirveätä oli.
Mopoautot on kyllä talvella ihan kivoja leikkikaluja, lämpimiä kun ovat ja nelipyöräisiä. Mut hinta on myös sen mukainen.
Crossi on tosimiehille, jotka tykköö ajella polliiseja karkuun pimiällä iliman valoja...xD
Skootteri: On hyviä ja huonoja, ÄLÄ osta kiinalaista!!! Skoden ostamalla olet aina naurun aiheena...
PV:Vakiona kestää 2-tahdiksi hyvin, mutta viripytyt väljähtää ja leipoo hyvin nopeasti. Seosvoidelluissa mäntä on nopeasti kuluvaa tavaraa. Nämäkin yksilöitä: jotku ei hajoo millään, joitakin saa korjata kahdesti päivässä. Alakerran kestävyys on eliittiä!
Monkey: Mahtava maanteiden nielijä, oikea ikiliikkuja!!! Säännöllisesti huollettuna kestää kymmeniä tuhansia, eikä tarvii mäntää vaihtaa (juuri) koskaan. Monet sanovat laiskaksi, mutta kyllä mankiinki saa potkua, ja se vääntö, se vääntö... Keula ja valot täyttä skeidaa mut ainahan niitä voi parantaa. Hinta-laatu -suhteeltaan ja jälleenmyyntiarvoltaan varmasti hyvä sijoituskohde.
kiinalaisia moposkoottereita ei mielestäni arvosteta. Mulla 3-vuotta kestäny,ajettu kesät, talvet ja ei mitään vikoja. Kauppamatkat sujuu vaivatta vaikka voisin tehdä ne myös BMW:llä! Ei noissa skodeissa ole mitään hävettävää...
Mopoauto tietenkin jos rahaa löytyy... Oma maksoo käytettynä vain 3500... Ja sitä on aivan vitun helppo virittää ittelllä menöö nytte sen 85 koska kovemmas vauhdis tuntuu et lähtis lentoon... Mutta yks huono pouli nuos on ku jää kiinni virittämisestä nii siitä tuleekin vähän isommat sakot ku moperis :s