No niin, sana on vapaa. Lurkki ja Muuli saavat molemmat puheenvuoron. Kysymys kuuluu:
Ovatko hinnat nousseet vai laskeneet seuraavassa STAT:in julkaisussa? Saa myös esittää arvioita prosenttimuutoksista y-to-y ja edelliseen neljännekseen, mikäli on sellaiseen suuntautunut.
Ovatko hinnat nousseet vai laskeneet seuraavassa STAT:in julkaisussa? Saa myös esittää arvioita prosenttimuutoksista y-to-y ja edelliseen neljännekseen, mikäli on sellaiseen suuntautunut.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Oikeastaan hinnat ovat tilastoissa vielä pysähtyneet. Joillakin alueilla voi jo olla kunnon laskua, mutta yleensä johtunee otoksen pienuudesta.
viikolla medioissa 2 - 5 % laskusta. Veikkaan että tässä markkinatilanteessa välittäjien kannattaa puhua totta laskusta, joten peestaan nyt sitten heitä:
Muutos edellisvuoteen: n. -3 %
hinnat olisivat minkäänlaisessa nousussa. Tilastot on toki jälleen parin kuukauden ajalta, eikä silloin vielä ollu yhtään näin hektistä tämä talouden heilunta. Jos kuitenkin välittäjäkin jo kympin uutisissa puhuu -10% niin jotain laskua on jo aivan pakosti tapahtunut. Tilastoja tietysti kaunistella ja totuutta peitellä, mutta onko se enää kenenkään etu. Ainakin välittäjä tulee jo televisioon puhumaan suoria sanoja.
Oho oho
mitä tuleman pitää.
Välittäjät toivoisivat nopeaa ratkaisua hintoihin. Tällä hetkellä myynti on seis.
Seisahtuminen johtuu lähinnä asuntomarkkinoiden sekavasta tilanteesta.
Alella ei uskalleta myydä, kun ostokohdetta ei välttämättä löydetäkkään vastaavalla alella. Kahden asunnon "loukkuun" eivät pankit edes päästä.
Kun on kyse asuntojen hinnoista, jotka suoraan vaikuttavat solmittujen kauppojen määrään. En välttämättä kokisi välittäjää kovinkaan puolueettomana arvoijana. On kuitenkin selvää, että edeltäneisiin osto/myynti lukuihin ei missään tapauksessa lähiaikoina päästä. Välittäjän tulot ovat varmasti tippuneet muutaman kuukauden takaisista. Sama soppa kuitenkin pitäisi pöytään saada..
varma sisäpiirin tieto.
vuoteen verrattuna?
Ja tuo 7 % kuulostaa muuten erittäin seksikkäältä. Täytyy pitää peukut pystyssä.
nousseet?
PK-seutu -15%
Ja puhun nyt nimenomaan Helsinki ykkösestä, muut alueet EVVK.
- 0,3 %