Vaihdoin tänään Toyota Avensikseen -03 ajovalot. On laitettu homma ahtaalle. En ole ennen omistanut autoa, jossa touhu on noin vaikeaa. Tilaa on niin vähän, että suojakotelon aukaiseminen vaatii aika kovaa yrittämistä. Oikean puoleisen kotelon kiinnisaaminen tuntui lähes mahdottomalta. (vähintään pitkä ruuvitaltta olisi pitänyt ola apuna, mikä ei kaupan pihassa ollut matkassa) Rassasin sitä yli puolituntia ja lopputuloksena oli särkynyt kiinnike. Pitää vissiin vaihtaa koko umpio, että saa valot taas vesitiiviiseen pakettiin.
Kiristää hermojaa niin, että päätin tämän jäävän viimeiseksi TOYOTAKSI MEIKÄLÄISELLE.
Onko kokemuksia polttimoiden vaihdosta?
Ajovalonvaihto
8
1653
Vastaukset
- härski hartikainen
Hermothan siinä menee.ahtaat paikat ja vielä hankala passata polttimo ja jousi paikalleen. mahtaa olla kallis umpio varmaan halvempi vaihdattaa polttimo jossain kuin mitä umpio tulee maksamaan?
- hintaa
Motonetissä 99eur.vaihto on helppoa ku heinän teko
Itsekin vaihdoin ko. malliin taannoin ajovalopolttimot. Vasen puoli onnistui vielä kohtuullisesti, hieman akkua siirtämällä sai riittävästi tilaa. Oikea puoli olikin sitten lähes mahdoton. Mitään en rikki saanut mutta aikaa meni ensikertalaiselta yhteensä 3 tuntia!
Ainakin edelliset polttimot kesti yli 20tkm, joten ei niitä nyt jatkuvasti tarvitse vaihdella. Seuraavalla kerralla vaihdatan polttimot jossain huollossa.
Jos jollain on vihjeitä polttimon vaihtoon, niin kertokoon ihmeessä.
Oma neuvo ainakin on, että "harjoittelee" ensin vasemman puolen kanssa, ennenkuin kajoaa oikeanpuoleiseen... Ja ulkona pakkasessa ei varmasti edes kannata yrittää. Ihan luvattoman hankalaksi tehty tuollainen homma.- viimeinen toyota
ja kun autolla ajaa 50 tkm vuodessa saa ajovaloja olla jatkuvasti vaihtamassa. Ei oo Avensista tehty käyttäjälle. Kokeilkaapa BMWtä. Yleisimpien huoltohomminen kanssa ei tarvii nyhjätä. Ensikertalaisellakin hommat onnistuu vaivatta. oikein ilo tehdä kun huomaa miten kaikki kasattu selkeästi ja yksinkertaisesti. Ja osatkin kyllä kestää.
- !!!
Vaihdoin just vasemman ajovalopolttimon.
Kävi heti aika selväks, ettei tilat riitä, joten irrottelin puskurin vasemman puolen ja nyppäsin umpion irti.
Puskuria ei tarvii irroittaa, kun sen verra, että käsi mahtuu etupulelta umpion alle.
Aikaa paloi 1.5h harjoitellessa.
Seuraavalla kerralla luulen, et puoltunti riittää, kun ei tarvii varoa särkemästä mitään.
-Suojat konetilasta veks.
-Ajovaloumpion 2-ruuvia irti (umpion päältä).
-Puskurin alta (olisko ollut) 4-ruuvia irti.
-Puskuri irtoaa nätisti vetämällä renkaan edestä alkaen, kuin myös umpion alapuoli, kun ottaa toisella kädellä umpion alta kiinni.
Kun umpio on irti, on helppo vaihtaa polttimo ja kasata keula.
- huollossa
Joo en tiedä mutta mulle ovat kaksi kertaa jo vaihtaneet ilmaiseksi toyotan verstaalla. Siis ei maksanut työ eikä polttimot mitään. Ajelin vain sinne ja pyysin vaihtamaan molemmat puolet samalla kertaa. Tosin minäkin yritin ekassa avessa itse mutta kun oli rystyset verillä niin lopetin siihen, menin korjaamolle ja kehuin toyotan suunnittelua.
- vaihdosta
kyllä on helppoa polttimon vaihto vaihdatin tojotan liikkeessä eikä tarvitse maksaa kuin polttimo.
- XXXXXXXXXXXXXX
... erään kulkineen lähivalopolttimon vaihdosta (ei ole tojota): Auto tunkilla ylös, etupyörä pois, lokari irti, lokarin takana oleva lokasuojan tukirauta irti (4 ruuvia kiinnikkeessä oleva johtonippu irti). Seuraavaksi löysätään konehuoneen puolelta ajovaloumpion takana olevan luukun kiinnitysjousi. Avataan luukkua niin paljon kuin se sopii aukeamaan (1,5 cm) samalla painellen johtonippua pois tieltä, liikutetaan luukkua auton keskellepäin niin paljon, että luukun lokasuojan puoleisessa reunassa olevat saranatapit lähtevät pois rei-istään. Ujutetaan luukku lokasuojan kautta pois. Sitten päästäänkin lokasuojan kautta vaihtamaan ajovalopolttimoa. Lopuksi kootaan auto ja polttimo on taas vaihdettu!
Ei taida avessa sittenkään olla vaikeaa tuo polttimon vaihto...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2644760Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii803207- 362603
- 472513
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451797- 971580
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘941368PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1441005- 69978
- 99938