Voiko

tietää VARMASTI oikean sukupuolensa? Varsinkin jos ympäristö on tehnyt kaikkensa että se olisi se jonka HE haluavat?

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200810088394359_ul.shtml
9947
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

jos henkilö on syntynyt molemmilla elimillä. Ei siinä paljoa auta, että toinen on kasvatettu pojaks, jos se ei tunne sitä itse. Ja jos tuntee, niin mikä on ongelma?

Äänestä

on nyt, kun niitä tarvittais heittämään kitkeriä kommentteja? Nyt ne on hiljaa, kun ei voi syyttää ihmistä hulluks, kun kyse on ongelmasta, jonka voi todeta omin silmin. Eli henkilöllä onkin sekä pimppi että pippeli.

Äänestä
  • No toi on siis intersukupuolinen tai hermafrodiitti niinkuin aikaisemmin sanottiin. Hieman eri asia kuin transsukupuolinen. Vaikka saattaa olla transsukupuolisuuden alalaji tai sitten transsukupuoliset voi olla interien alalaji. Onhan transsukupuolisillakin joskus fyysisiä oireita, ei se ole mikään henkimaailman asia, vaan liittyy aivojen sikiöaikaiseen kehitykseen. Ei psyykkinen vaan neurologinen asia.

    Äänestä

  • omajuttunsa kirjoitti:

    No toi on siis intersukupuolinen tai hermafrodiitti niinkuin aikaisemmin sanottiin. Hieman eri asia kuin transsukupuolinen. Vaikka saattaa olla transsukupuolisuuden alalaji tai sitten transsukupuoliset voi olla interien alalaji. Onhan transsukupuolisillakin joskus fyysisiä oireita, ei se ole mikään henkimaailman asia, vaan liittyy aivojen sikiöaikaiseen kehitykseen. Ei psyykkinen vaan neurologinen asia.

    mistä siinä puhutaan, mutta tarkotin sitä, että transsukupuolisuuden vihaajat kyseenalaistaa koko jutun ja väittää, että kaikki sukupuoleen liittyvät ongelmat on ihmisen pään sisällä ja jos joku ei tiedä sukupuoltaan, on hullu. Tämä tapaus todistaa, että asiat ei olekaan niin yksinkertaisia ja että ihmisellä todella voi olla väärät sukuelimet.

    Äänestä

Kyllä ihmisellä on sama sukupuoli-identiteetti syntymästään lähtien. Eli ei se kehity johonkin ikään mennessä. Tietoisuus kyllä kirkastuu iän mukana, mutta se on eri asia. Itse muistan viisivuotiaana olleeni kateellinen tytöille, kun ne sai olla tyttöjä. Siitä sitten identiteetti kirkastui ja kymmenen ikäisenä tajusin olevani tyttö. Vastasyntynyttäkään ei voida "kasvattaa" vanhempien haluamaan sukupuoleen. Sen yrittämisestä on surullisia esimerkkejä, kun kaikin voimin kasvatettu tyttö osoittautuukin pojaksi tai päinvastoin. Puhun tässä siis kolumbialaistapauksen tyyppisistä intersukupuolisista.

Äänestä

Oletetaan että kun alkiosta alkaa lapsi muodostumaan, suuntaus on ollut aluksi tytöksi, mutta muuttuu sittenkin pojaksi, jättäen silti tietoisuuden siitä pojan minuuteen.

Poika olettaa/huomaa 10-vuotiaana olevansa/haluavansa ollakin tyttö. Ajatus seuraa mukana niin että hän päättää 20-vuotiaana korjata sukupuolen siksi minkä tuntee olleen ensimmäisenä tarkoituksena, alkion kehityksessä.

Nyt kun on sitten korjauttanut sukupuolensa "oikeaksi", minne katoaa tämä "poikuus", sekin on ollut olemassa! Tietysti jatkuva hormonihoito pitää tämän uuden/korjatun sukupuolen tunteen ja olon nyt oikeana.

Onko mahdollista että tämä tunne onkin nyt "keinotekoista" eli totuus olisikin se että se "arpi", alkion kehitysvaiheessa on johtanut pakkomielteeseen eli toisaalta silti väärään päätökseen.

Tämä kirjoitus on VÄHÄN itseänikin koskettavaa eli ihan vain tutkiskelua asiasta!:-)

Äänestä
  • No aivojen viritys pysyy sellaisena kuin on. Jos se on virittynyt naiseksi sitä ei muuta sekään että sikiön kroppa muuttuukin pojan kropaksi.
    Jotkut jutut vaan ei muutu saatuaan lähtöpaukun. Näitähän on mm. rinnat ja parrankasvu sekä äänenmurros. Ne ei poistu millään hormonitempuilla. Samoin ei muutu aivojen virityskään. Näin se vaan on.

    Äänestä

  • Kaikki ihmisen sikiöt ovat alussa naispuolisia. Muutaman viikon kuluttua testosteroni alkaa muuttaa osaa pojiksi. Olisikohan tässä vaiheessa tapahtunut virhe TS:lle aivan niin kuin IS:llekin.

    Äänestä

  • tyttöjä: kirjoitti:

    Kaikki ihmisen sikiöt ovat alussa naispuolisia. Muutaman viikon kuluttua testosteroni alkaa muuttaa osaa pojiksi. Olisikohan tässä vaiheessa tapahtunut virhe TS:lle aivan niin kuin IS:llekin.

    sen että transvestiittikin saattaa aloittaa tyttöjen vaaatteita kokeileen jo n. 10-vuotiaana?
    Mikä ero on nyt sitten tässä tapauksessa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


5-vuotias kirjoitti:

tietää VARMASTI oikean sukupuolensa? Varsinkin jos ympäristö on tehnyt kaikkensa että se olisi se jonka HE haluavat?

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200810088394359_ul.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu