Kiinnostais tietää onko täällä ketään jonka hylätty hakemus olis muutettu hyväksytyksi muutoksenhakulautakunnassa esim. osatyökyvyttömyyseläkeasioissa?
Onko ketään jonka valitus on hyväksytty muutoks.h.ltk:ssa????
12
1646
Vastaukset
- Huonot mahdollisuudet
En ole kuullut, että suljetuissa lautakunnista olisi tullut kenellekään valittajalle myönteistä päätöstä. Katso lautakunnan hylkäysprosentit, kyllä ne tosi pieniä ovat, tai jos on oikeuskäytäntöjä ko lautakunnasta, nekin antavat osviittaa, missä tapauksessa niiden on pakko tehdä toisenlainen päätös kuin vakuutusyhtiö.
Sorry - tää on tätä.- khv
Mut jos on oikeen pelottavan näkönen, jospa sitten.
- vain!!
En ole minäkään kuullut vielä että olisi jollekkin tullut muuta kuin "hylkyjä" mullakin siellä valitus meneillään (sairauspäivärahasta, eli 5:ltä kuukaudelta, en saanut mistään mitään) mutta hylky tulee se on jo varmaa, vaikkakin sain samoilla B-lausunnoilla työttömyyseläkkeen/kuntoutustuen kun päiväraha-kausi tuli täyteen....Aivan hampaaton laitos ja eduskunnan alainen vielä...meitä on paljon ns. kohtalotoverita...kun ihminen sairastuu se on helppo lannistaa...hylkyjä ..hylkyjä...
- puolueellinen vakuutusyhtiölle
Itselläni oli valitus muutoksenhakulautakunnassa.Päätös työkyvyttömyyseläke hakemus hylättiin ilman perusteluja.Paperissa luki että heillä on oikeus hylätä hakemus ilman perusteluja.Asia on nyt vakuutusoikeudessa.2 vuotta kohta odotettu eläkettä.
- sitten
tälläinen muutoksenhakulautakunta on olemassa, jos kukaan ei saa myönteistä päätöstä?
Siinähän pyörii iso organisaatio vaan hylkäyksiä jakelemassa.
Eipä kuulosta kovin mielekkäältä hommalta, paitsi jos nauttii toisen hädästä. - hylkyri
sitten kirjoitti:
tälläinen muutoksenhakulautakunta on olemassa, jos kukaan ei saa myönteistä päätöstä?
Siinähän pyörii iso organisaatio vaan hylkäyksiä jakelemassa.
Eipä kuulosta kovin mielekkäältä hommalta, paitsi jos nauttii toisen hädästä.Muutoksenhakulautakunta on byrokraattinen salaseura joka noudattaa vakuutusyhtiön käskyjä.Se lautakunta on myös sitä varten ettei ihmiset valittaisi eteenpäin.Siellä asian käsittely kestää lähes vuoden.Ja mitään tietoja et saa käsittelystäsi kuin kirjallisella pyynnöllä.Ja heillä on oikeus julistaa sinun omat paperisi salaisiksi etkä saa niitä.Omani on julistettu 80 vuodeksi salaiseksi,joten elinaikanani en tule näkemään päätöstä miksi eläkkeeni hylättiin.
- Mafia rehottaa
sitten kirjoitti:
tälläinen muutoksenhakulautakunta on olemassa, jos kukaan ei saa myönteistä päätöstä?
Siinähän pyörii iso organisaatio vaan hylkäyksiä jakelemassa.
Eipä kuulosta kovin mielekkäältä hommalta, paitsi jos nauttii toisen hädästä.Tää järjestelmä kusettaa työläisiä. Jääpi enempi jaettavaa herroille. Sitä varten on lautakunta, joka keksii tokan valheen ja sit vak.oikeus joka lyö kumileimasimella ja sit TEO joka tiukas paikas keksii ja hakee sopivat lausunnot sopivilta lääkäreiltä kuten niinmäki. Ja KO siunaa päätökset joten valheet jää totuudeksi, ja häviät. Sitte sairastat kortistossa. Mulla meni tällee.
- muutoksen
En oikein vieläkään usko, itsekään. Sain muutoksen ammatillisen kuntoutuksen päätökseen. Onneksi näin, pääsen jotenkin eteenpäin!
Vaikeaa on, kuntoutustukiasia vakuutusoikeudessa asti... - 20%?
Mtkl:stä kuulin, että 20% päätöksistä muuttuisi. Lieneekö totta...
- Tinttu
Minulla oli asia muutoksenhakulautakunnassa. Odotelu kesti 11 kk. Minulle myönnettiin täysi kuntoutustuki vuodelle 2008. Yllätyin kovasti, positiivisesti.
Juttuhan menee niin, että jos vakuutusyhtiö esittää hylkäystä, niin hylätäänhän se vaikka lähettäisit valituksen mukana pääsi paketissa. Vain, jos sinulla on esittää uusi ja huonompi ennuste, voi olla että valitus menee läpi.
- sairas
Minulle tuli ensin keltävä lausunto määräaikaisesta työkyvyttömyyseläkkeestä, laitoin valituksen johon lisäsin vimeiset tiedot sairauksista ja B- lausunnon. Päätös tuli vähän yli kuukaudessa ja oli vielä myönteinen ja toistaiseksi voimassa oleva. Näin minulla, toivottavasti muutkin saisivat näin nopeasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4613927Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181672- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891454Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991398Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591346- 521286
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441069
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331057