Paleleminen leikkauksen jälkeen?

Wolfie76

Tervehdys!

Olin pari viikkoa sitten polvileikkauksessa. Leikkaus tehtiin selkäpuudutuksessa ja sujui aika mukavasti, eli suurempia ongelmia ei ollut. Itse asiassa ihan omatoimisesti jopa nukuin hetken (ei siis nukutettu).

Lähes välittömästi leikkauksen jälkeen minulle tuli suoranainen horkka ja kirjaimellisesti tärisin sängyssä. Samaan aikaan kun jalat tuntuivat olevan lähes tulessa, lantiosta ylöspäin olin ihan jäässä. Mistä moinen johtuu, onko kenelläkään tietoa?

Asia toki korjaantui lähes heti, kun hoitaja latasi suoraan suoneen jotain lääkettä, mutta jäin ihmettelemään ko. reaktiota. Onko muilla ollut samanlaisia kokemuksia?

6

12560

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joskus tulee

      horkka joskus ei.

      Ekan sektion jälkeen tuli muutama tunti leikkauksen jälkeen, tikan sektion jälkeen se tuli vasta seuraavana päivänä. Nukutuksessa tehtyjen leikkauten yhteydessä en muista horkkaa tulleen.

    • mutta vaaraton

      "ongelma". Tulee varsin usein puudutuksen seurauksena. Sait petidiiniä suoneen. Sillä se saadaan menemään tehokkaasti ohi.

    • Wolfie76

      Eli mistä tuo reaktio aiheutuu? Tai siis onko kyseessä joku tahaton reaktio? Liittyykö se kipuun vai todelliseen kylmyyden tuntemukseen? Olen kuullut että samaan ongelmaan käytetään myös lämpöpeitteitä, onko lääkkeen (petidiini) käyttöön joku erityinen syy?

      Eihän se nyt suuren suuri "ongelma" ollut, mutta jäi kuitenkin kiinnostamaan. Ja apukin oli lähempänä kuin arvasinkaan...

    • nina-80

      Nimittäin mulla on joka leikkauksessa ollut aina kauhee kylmyyden tunne ja tärisen ihan kauheasti...joko ennen leikkausta tai leikkauksen jälkeen. Kaikista kylmin tulee jalkoihin ja jalat mulla alkaa täristä, sitte se leviää myös yläkroppaan osittain.

      Viime sectiossa en edes saanut mitään lääkettä vielä leikkaussalissa kun alkoi tärinä ja kylmyys tulemaan, mutta sitten kun hieman rentouduin niin se hieman helpotti. Välillä taas leikkauksen jälkeen tulee sama juttu.

      Nyt viimeksi kun olin 2kk sitte operoitavana, niin ei ollut mitään tärinää, mutta se tuli sitten heräämössä..kauhea kylmä. Kun sain lämpöpeitteen niin se alkoi pikku hiljaa helpottamaan. Ylihuomenna menen taas leikkaukseen ja varmaan alkaa taas sama tärinä ja kylmyys..voisinkin samalla kysyä hoitajilta, josko he tietävät mistä se mahtaa johtua.

      • on ollut

        mulla kans olkaleikkauksen jälkeen - pitkä nukutus ja siitä seurasi kylmä, tosiaan se bear hugger vai mikä lie auttoi. Vissiin oma lämpö jonkun verran alhaisempi leikkauksen aikana..siis siksi kylmä jälkeenpäin.

        kohta olen menossa uudelleen kans "leikkuriin" - ei kiva


    • Anonyymi

      Ihan sama tilanne ja kokemus. Hampaat kalisivat yms. Heräämössö LÄMPÖPEITTO auttoi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      92
      2452
    2. Mistä löytää kadonnut motivaatio?

      Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että
      Sinkut
      141
      2228
    3. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      2048
    4. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      171
      1560
    5. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      138
      1267
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      193
      888
    7. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      85
      886
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      174
      846
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      451
      796
    10. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      51
      667
    Aihe