Tervehdys!
Olin pari viikkoa sitten polvileikkauksessa. Leikkaus tehtiin selkäpuudutuksessa ja sujui aika mukavasti, eli suurempia ongelmia ei ollut. Itse asiassa ihan omatoimisesti jopa nukuin hetken (ei siis nukutettu).
Lähes välittömästi leikkauksen jälkeen minulle tuli suoranainen horkka ja kirjaimellisesti tärisin sängyssä. Samaan aikaan kun jalat tuntuivat olevan lähes tulessa, lantiosta ylöspäin olin ihan jäässä. Mistä moinen johtuu, onko kenelläkään tietoa?
Asia toki korjaantui lähes heti, kun hoitaja latasi suoraan suoneen jotain lääkettä, mutta jäin ihmettelemään ko. reaktiota. Onko muilla ollut samanlaisia kokemuksia?
Paleleminen leikkauksen jälkeen?
6
12026
Vastaukset
- joskus tulee
horkka joskus ei.
Ekan sektion jälkeen tuli muutama tunti leikkauksen jälkeen, tikan sektion jälkeen se tuli vasta seuraavana päivänä. Nukutuksessa tehtyjen leikkauten yhteydessä en muista horkkaa tulleen. - mutta vaaraton
"ongelma". Tulee varsin usein puudutuksen seurauksena. Sait petidiiniä suoneen. Sillä se saadaan menemään tehokkaasti ohi.
- Wolfie76
Eli mistä tuo reaktio aiheutuu? Tai siis onko kyseessä joku tahaton reaktio? Liittyykö se kipuun vai todelliseen kylmyyden tuntemukseen? Olen kuullut että samaan ongelmaan käytetään myös lämpöpeitteitä, onko lääkkeen (petidiini) käyttöön joku erityinen syy?
Eihän se nyt suuren suuri "ongelma" ollut, mutta jäi kuitenkin kiinnostamaan. Ja apukin oli lähempänä kuin arvasinkaan... - nina-80
Nimittäin mulla on joka leikkauksessa ollut aina kauhee kylmyyden tunne ja tärisen ihan kauheasti...joko ennen leikkausta tai leikkauksen jälkeen. Kaikista kylmin tulee jalkoihin ja jalat mulla alkaa täristä, sitte se leviää myös yläkroppaan osittain.
Viime sectiossa en edes saanut mitään lääkettä vielä leikkaussalissa kun alkoi tärinä ja kylmyys tulemaan, mutta sitten kun hieman rentouduin niin se hieman helpotti. Välillä taas leikkauksen jälkeen tulee sama juttu.
Nyt viimeksi kun olin 2kk sitte operoitavana, niin ei ollut mitään tärinää, mutta se tuli sitten heräämössä..kauhea kylmä. Kun sain lämpöpeitteen niin se alkoi pikku hiljaa helpottamaan. Ylihuomenna menen taas leikkaukseen ja varmaan alkaa taas sama tärinä ja kylmyys..voisinkin samalla kysyä hoitajilta, josko he tietävät mistä se mahtaa johtua.- on ollut
mulla kans olkaleikkauksen jälkeen - pitkä nukutus ja siitä seurasi kylmä, tosiaan se bear hugger vai mikä lie auttoi. Vissiin oma lämpö jonkun verran alhaisempi leikkauksen aikana..siis siksi kylmä jälkeenpäin.
kohta olen menossa uudelleen kans "leikkuriin" - ei kiva
- Anonyymi
Ihan sama tilanne ja kokemus. Hampaat kalisivat yms. Heräämössö LÄMPÖPEITTO auttoi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523496Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512442- 1211247
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151220Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101119Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per65997- 46904
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019900- 40815
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202731