Onko kenelläkään kokemusta ja tietoa cushingin taudista koiralla? Minua kiinnostaa kuinka olette selvinneet hoidosta ja onko koiranne ollut oireeton lääkinnällä. Mitä ongelmia on ilmennyt? Miten lääkitsette, kuinka usein, onko haittavaikutuksia lääkkestä? Mikä on ennuste?
Minun koirallani epäillään ko. tautia. Ensi viikolla, kunhan taas yhdestä pissatulehduksesta selvitään, tehdään ACTH stimulaatiokoe, joka asian sitten mahd. vahvistaa. Netistä kyllä saa tietoa, mutta minua kiinnostaa ihan teidän omat käytännön kokemuksenne.
Kiitokset etukäteen!
Minun koirallani epäillään ko. tautia. Ensi viikolla, kunhan taas yhdestä pissatulehduksesta selvitään, tehdään ACTH stimulaatiokoe, joka asian sitten mahd. vahvistaa. Netistä kyllä saa tietoa, mutta minua kiinnostaa ihan teidän omat käytännön kokemuksenne.
Kiitokset etukäteen!
Vastaukset 7
Vanhimmat
ekaa kertaa kuulen tällaisesta...kirjoittaisitko mikä on koirasi rotu ja millasia oireita sinun koirallasi on asiasta ollut kun luin netistä asiasta niin sehän on todella monimuotoinen ja eri yksilöillä on todella erilaisia oireita asiaan jotka voivat toki viitata muuhunkin tautiin /sairauteen...olisi mielenkiintoista kuulla lisää
Kiitos mielenkiinnostasi. Minun koirani on adoptoitu resque-koira, joten iästä ja rodusta ei ole tarkkaa tietoa. Ikä voisi olla maks. 6 v ja rotuja siinä monenmoisia, pienikokoienen kuitenkin. Muistuttaa jonkin verran tiibetinterrieriä.
Oireita on ollut myös monenmoisia,toistuvat pissatulehdukset, keskivartalolihavuus (diettiruuasta huolimatta), vapina, karvanlähtö, kivut, läähätys ja levottomuus, runsas juominen, löntystely lenkillä.
Acth-stimulaatiokoe on otettu ja nyt jännätään tuloksia, saadaan vasta maanantaina. Aiemmat verikokeet ovat olleet jonkin verran pielessä, ei mitään hirveän hälyttävää.
Cushingintautia esiintyy vanhemmilla koirilla jonkin verran, enemmän nartuilla. Tauti hankala ja kallis hoitaa eläinlääkärin mukaan. Mutta näistä asioista en vielä tiedä. Netissä on tarinoita taudista, mutta laidasta laitaan. Maanantaina tiedetään sitten lisää, mutta kiinnostaisi vielä tietää koiranomistajien kokemuksia asiasta.
noi kuvaukset vois viitata epilepsiaankin osittain tai sitten sillä voisi olla sokeritautiakin tai sydämmessä rytmihäiriöitä....
Hei!Meillä 12v irlanninsetterillä todettiin ks. tauti v-07. Aloitettiin vetoryl-kuuri, tätä jatkui noin muutaman kk:n verran. Sitten eläinlääkärin tarkastuksessa todettiin ettei se lääke auttanut, vaan muutti taudinkuvan addingsoniksi (eli päinvastaiseksi). Lääke lopetettiin ja hauva oli ihan hyvä kuntoinen n.puolenvuodenajan, lukuunottamatta muutamia virtsatulehduksia mitä matkanvarrella tuli. Vähän oli poika väsynyt ja läähätteli, mutta pirteä oli, joten ei tehty mitään ratkaisevia päätöksiä silloin. Sitten alkoi alamäki ja poika nuukui pois 5/-08. Kaiken kaikkiaan meni noin vuosi siitä kun tauti todettiin. ikävä vieläkin kova, mutta olihan poika jo vanhakin. Mitä teillä nyt sujuu?
Kiitos viestistäsi ja voimia suruunne!
Eilen tuli verikokeitten tulokset ja niissä ei löytynyt cushingin tautia. Hyvä uutinen siis, mutta huonoa on se, ettei diagnoosia ole löytynyt. Poikamme lähtee tod. näk. Helsinkiin eläinsairaalaan tutkimuksiin. En tiedä mihin tukimuksiin ja mitä epäilevät. Pojalla on kohta karvat lähteneet. Onneksi on kihara karva, niin ei erotu niin selväsi tuo "kaljuus". Mutta takkia pitää ruveta käyttämään, kun sitä paleltaa ulkona.
Juu tiedän minkälaista on kun ei löydy diagnoosia ja pomputetaan verikokeista toisen, halpaahan tuo ei ole...mutta mikään hinta ei meitäkään estänyt poikamme hoidossa. Tuo karvanlähtö kuulostaa kyllä oudolta. Meidän hauvalla lähti karva kyllä myös, mutta vasta kun aloitettiin se vetoryl-kuuri. Voimia ja jaksamista teille. Ilmoitahan mitä käy. :)
koirra juo tosi paljon 9-vuotias beakle uros samoin ruokahalu on lisääntynnä kokeissa ei mitään erikoista munuais tulehdusta epäilty saa antibiotteja vaiva ei asettunna voi olla gushinin tautia koirra hyvässä kunnossa oli päivän jäniksen perässä