kumpi tärkeempi äänen kannalta

esi- vai päätevahvari?
12896
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Sanoisin että kumpikin,esivahvistimen pitää olla taajuustoistoltaan hyva,päätevahvistimen teho ei ole niinkään tärkeä kuin vahvistimen säröarvot,etenkin TIM särö ei saa olla suuri.Päätevahvistimen tehon nosto kaksinkertaiseksi,haivaitsee kuulija että tehoa on "ehkä" hiukan nostettu mutta äänen voimakkuus ei ole kasinkertainen

Äänestä

kaiutinkaapelit on tärkeimmät..

Äänestä
  • kaiuttimet on tärkeimmät ja niiden oikea sijoittaminen.

    Äänestä

tärkeämpi. Hifiketjun osien merkitys kulkee aina järjestyksessä äänilähde - esivahvistin - päätevahvistin - kaiuttimet.

Äänestä
  • Tuo on sellainen väite, jota et pysty kyllä omaa näkemystäsi enempää perutelemaan uskottavasti.

    Kyllä kaikki laitteiston komponentit ovat lähes yhtä tärkeitä toiston laadun kannalta. Yksittäisellä tasolla laittaisin kuitenkin kaiuttimen ykköseksi, kuitenkaan vähättelemättä äänilähteen merkitystä.

    Alkuperäiseen liittyen sanoisin äänenlaadun kannalta esivahvistimen merkityksen päätettä suuremmaksi.
    Tapauskohtaisesti taas tässäkin kaiutin vaikuttaa mm. millainen kuorma kaiutin on tai sen herkkyys.

    Äänestä

  • hifisti-nisti kirjoitti:

    Tuo on sellainen väite, jota et pysty kyllä omaa näkemystäsi enempää perutelemaan uskottavasti.

    Kyllä kaikki laitteiston komponentit ovat lähes yhtä tärkeitä toiston laadun kannalta. Yksittäisellä tasolla laittaisin kuitenkin kaiuttimen ykköseksi, kuitenkaan vähättelemättä äänilähteen merkitystä.

    Alkuperäiseen liittyen sanoisin äänenlaadun kannalta esivahvistimen merkityksen päätettä suuremmaksi.
    Tapauskohtaisesti taas tässäkin kaiutin vaikuttaa mm. millainen kuorma kaiutin on tai sen herkkyys.

    Sinun logiikallasi:

    Jos esivahvistin vääristää ääntä tai vaikka jättäisi joitain taajuusalueita kokonaan pois, niin kaiuttimet "luovat" ne itsestään takaisin? Jos lihakeitosta puuttuu liha, niin hyvä lusikka tuo sen takaisin? Voi zsiisus miten pöljää!

    Jos ketjun alkupäässä missataan jotakin, mikään ketjussa taaempana osa ei tuo sitä takaisin.

    Äänestä

  • Olet täysin oikeassa. Mutta turhaan tänne kirjoittelet. Kuten huomaat, aina löytyy asiasta mitään tietämättömiä, joilla on hirveä tarve sanoa jotain tarpeetonta. Tai peräti ilahduttaa meitä "mielipiteillään", kun niin pahuksen hyvin "tietävät". Nytkin vastasit kysyjälle järkevästi. Toivottavasti vastaus meni perille, eikä jäänyt noiden teinivitsien jalkoihin.

    Äänestä

  • Juuri näin :-)

    Äänestä

Kyl maar toi sähvö on tärkein. Jos ei oo sähvöö, niin ei kuulu mistään mitään.

Panosta siis sähvöön.

Äänestä

Normaaleissa suomalaisissa asunto-oloissa asialla ei ole merkitystä.

Äänestä

Esivahvistinta ei tarvita signaaliketjussa ollenkaan, jos kyseessä on 2 voltin linjatason äänilähde. LP-soittimet tarvitsevat levysoitinesivahvistimen jotta signaali vahvistuu linjatasolle.

Äänestä

Jos on käytössä hyvät kaiuttimet ja päätevahvistimet, niin tuskinpa tavalinen pulliainen kuulee eroja esivahvistimien välillä, ellei mukana vertailussa ole ihan susia.

Vahvistimien vertailussa voi eroja havaita, etenkin jos kaiutin on hankala kuorma vahvistimelle tai hyötysuhde on niin matala, että vaatii paljon tehoa.

Kaiuttimet ja niiden sijoittelu ovat avainasemassa hyvän tuloksen kannalta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


laatu-ukko kirjoitti:

esi- vai päätevahvari?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu