Onko kokemuksia lähteä teetättämään omista puista hirsikehikkoa? Tarkoitus olisi tehdä laajennus n. 80...90m2 kehikko kanttihirestä piilonurkalla.
Työvaiheita ainakin: Kaato, sahaus, kuivatus, höyläys, hirren työstö.
Onko kokemuksia sahureista ja hirren tekijöistä?
Älkää kertoko ettei kannata, kokemukset kiinnostaa!!!
Työvaiheita ainakin: Kaato, sahaus, kuivatus, höyläys, hirren työstö.
Onko kokemuksia sahureista ja hirren tekijöistä?
Älkää kertoko ettei kannata, kokemukset kiinnostaa!!!
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ensin mennään metsään ja valitaan puut, joista rakennetaan. Älä tee piilonurkkaa se on kylmä. Tee pitkä nurkkasalvain ja lämpimämmän huoneen.
ei kannattanut kun tuli niin luminen talvi, puut myytiin ja kehikko tuli tehtaalta ja samana kesänä jo valmistui.
Nyt on verovaapaata tuo sellupuun myynti ja latvoista saat polttopuuta.
...on tilauskirjassaan muita hommia, eivät mielellään ota tehdäkseen omista puista - ja jos ottavat, niin yrittänevät ainakin kunnon hintaa.
Kannattaa yrittää sovittaa oma työnsä hiljaisimpaan aikaan (useimmilla helmikuu) ja varautua muutamaan ei-vastaukseen työstäjää haettaessa, mutta useimmiten löytyy kuitenkin.
#yrittänevät ottaa kunnon hinnan",meneppä itse lumihankeen etsimään soveliata ouita.kaadat , ajat ne pois, kuorit tai sahuutat.siinä on leikki kaukana
...ettei tilaajan omista hirsistä kehikon tekeminen ole useimmille hirsitaloyrityksille sitä kaikkein suosituinta puuhaa, joten:
* kieltäytyvät tekemästä, jos ei ole huono tilaustilanne tai
* ainakin pyrkivät saamaan reilusti yli tuotantokustannusten suuruisen hinnan palvelustaan.
joka työstää puut ja veloittaa siitä vaan sen mitä kuluu polttoainetta , eikä ota itselleen mitään palkkaa, mutta kantaa silti vaivat ja vastuut.
Jos puut alkaa köyristellä myöhemmin, tulee takuuna ilmaiseksi korjaamaan.
Näinhän sen pitää ja kuuluu mennä kun omista puista tehdään.
suunnitelma sinänsä on ihan hyvä,mutta miksi pohdit kuivausta?ei hirsiä ennen vanhaan kuivattu.höylyhirsitalojen hirret kuivataan ei käsityö
eikä siinä paljon enää käsityötä ole. Tuore hirsi on kuitenkin kevyempi myös sahata. Kirveellä hakatessa ero työn raskaudessa on moninkertainen.
NYKYSISTÄ RÄKÄMÄNNYISTÄ JOS YRITTÄÄ TEHDÄ, NIITÄ JOUTUU KUIVATTAMAAN 3-5 VUOTTA!
kuivumaan sitten kootaan varsinaiselle paikalleen, niin sitten vasta hyvä tulee. Tuoreesta hirretsä on hyvä tehdä - veistää ja hakkaa sitten kirveellä tai vuolee moottorisahalla. Suoraan tuoreestakin voi tietysti tehdä, mutta joskus sellainen rakennus homehtuu -etenkin jos on huonosti hoidettu sauna. Vanhoilla menetelmillä tehtynä ei seiniä tarvitse tapittaa 50 cm välein (ei oikeastaan lainkaan) ja hirret pysyy seinässä eikä pullistele eikä irvistele.
Itse hirret moottorisahalla vuollen, ja kelpo mökin rakenteli saunamökiksi.
Pihassa veisteli ja kasasi, sitten purki kehikon ja kuskasi sen lammen rantaan, jossa nyt saunoo ja nautiskelee komeasta hirsimökistään.
Onnistuu niinkin.
Hirsitaitoyhdistyksen veistäjiin. (www.hirsitaito.fi) Sieltä oasaajarekisteristä löydät tekijät ja heiltä saat asiantuntevaa opastusta ja neuvontaa.
Ainakin itse olen saanut hyviä neuvoja ja asiallista opastusta projektini toteuttamisessa.
Nimimerkki. Peukalo keskellä kämmentä
Ps. sieltä se tekijäkin mökilleni löytyi.
sellaista rekijää joka tekis minulle komean ison vapaa-ajantalon omiin nimiinsä vaikka jonkun maatalouden sivuelinkeinona, ettei tarviisi maksaa veroja, vakuutuksia , eikä muitakaan sivukuluja?
ja putkimies jokka urakoi alansa töitä "oman kätensä päältä"
Meinaan niinku yksityysesti.Yksityys henkilönä. Viranomaasetkin semmotten sallii. Eiväkkä meinaakkaa mitää veroja, eikä eläke-, eikä muitakaan maksuja niille tällätä vaikka urakoovat ympäri vuoren. Kylälle hyväksythän täällääset miähet.
Sun pitää kattella mökkis tekhon tuollaanen miäs.
kannattaa kysyä aivan ensin tarjous firmalta.kuivaus yms kustannukset on kallistuneet. tämän hetkinen hinta noin 27e kuutio. ja mieti halkeilua mikä on yhdessä hirressä suuri verrattuna lamellihirteen.omat puut vaatii melkein lisä koolauksen mutta onhan vaihto ehtona ns tuplahirsi omista puista...