Hei!
Olen tekemässä kanditutkielmaa aiheesta koirien vaatetus. Olisi arvokasta saada mielipiteesi siitä, että onko koirien vaatettaminen tarpeellista vai tarpeetonta ja miksi? Kiitos vastauksestasi!
Olen tekemässä kanditutkielmaa aiheesta koirien vaatetus. Olisi arvokasta saada mielipiteesi siitä, että onko koirien vaatettaminen tarpeellista vai tarpeetonta ja miksi? Kiitos vastauksestasi!
Vastaukset 32
Vanhimmat
tietyissä tapauksissa koirien vaatetus on tarpeellista täälä suomen puolella talvisin lähinnä...
karvattomat koirat ja tosi lyhytkarvaset ja alusvilattomat koirat paleltuvat helposti pakkasessa...niitä kun ei ole luotu tänne suomen ilmastoihin asustelemaan
tai sitten nää villakoirat jotka ajellaan puoli paljaaks niille on ihan hyvä sitten laittaa jokin lämmitin takamuksen suojaks
mutta sitä en ymmärrä miksi sellaiselle koiralle, joka vallan mainiosti pärjää kovallakin pakkasella, pitää laittaa joku asu päälle...en usko että koira tykkää jos sen lämpimän turkin päälle laitetaan vielä jokin asuste ihan vaan sen takia kun koira näyttää olevinaan niin "söpöltä" ku sillä on esim. "kiva" villapaita
Meillä ei ainakaan koira vaatetta kaipaa (saksanpaimenkoira), mutta ymmärrän että pienillä & ohut turkkisilla koirilla voi sellainen olla tarpeen. Minusta tässä kuitenkin on syytä käyttää tervettä järkeä. Minusta yleensäkin eläinten "pynttääminen" ja liika "ihmistäminen" ei ole oikein viisasta: Toisaalta käytetäänhän hevosillakin loimia ja ihan tarpeeseen. Syksyn kurakeleillä tosin kaipaisin koiralleni jonkinlaisia tossuja, sillä kun menee anturoiden välit herkästi rikki ja ihottumalle. (koira on ruoka-aine allerginen ja muutenkin herkkä nahkainen).
koirien vaatetus on ihan tyhmää!!En tajua miksi on edes pitänyt jalostaa jotain karvattomia koiria!Ja ajellut villakoiratkin tykkäis varmaan enemmän omasta turkistaan kuin jostain vaatteesta!!!
Eri koiraroduillehan voisi suunnitella erillaisia älyvaatteita, jotka reakoivat koiran koon ja elitoimintojen mukaan. Vaate mukautuu sopivaksi koiran päälle ja riippuen liikunan määrästä tai ilmasto-olosuhteista vaate joko viilentää tai lämmittää koiraa. Vaatteeseen voisi tietenkin lisätä GPS paikannusjärjestelmän esimerkiksi pelastustehtävä- ja metsästyskäyttöön tarkoitetuille koirille, jotta nähdään oman kännykän ruudulla missä koira liikkuu. Koiran korvaan voisi tietysti lisätä hyvin hiljaisella toimiva luuri, jotta metsästäjä tai pelastaja voi antaa puhelimella ohjeita omalle koiralleen. Vaatteeseen kiinnitetty videokamera olisi myöskin oiva apuväline rauniokoiran opastajan työskentelyssä.
Näillä vinkeillä, jos aloitat niin saattaisi viranomaisetkin kiinnostua kandityöstäsi...
t:Touho
Ideasi on varsin värikäs ja hauska..Koirien alastomuudesta kirjoittava ei taida oikein olla perillä,mistä alunperin oli kyse.Suosittelen hankkimaan lelukoiran ja antamaan koirasi pois.Et taida olla ihan järkevä.
Jos mielipide poikkeaa omasta on sen omistaja tietysti "hei,hei". Kannatan siveellistä esiintymistä, niin eläimiltä kuin ihmisiltäkin. Emmehän me ihmisetkään kulje alastomina (kesällä) vaikka häpykarvoiotus olisi niin runsas ettei muuta näkysi! Vastauksena niille jotka sanovat koiralla olevan turkkin. SIVEYS ON SIVISTYSTÄ!
KOIRA ON ELÄIN!!!!!!!!!
eihän koirat ole sivistyneitä joten ne ei häpeä vaikka niiden intiimit paikat näkyisivätkin.turha meidän niiiiin sivistyneiden ihmisten on ruveta koiria sivistämään kun ne ei kuitenkaan sitä ymmärrä!!
No eikö olekin?
Eihän näin pimeät ihmiset kulkisi vapaalla jalalla? Tai sitten kaupunkilaiset ovat yltyneet huikeisiin älyttömyyksiin urbanisoitumisessaan.
jo on aikoihin eletty! eläinten elimet piiloon... vatsaan sattuu kun nauran ääneen täällä työpaikalla ja ihmiset katsoo... :-)))))
siveys ei ole sivistyksen mittari, oh dear - päästä pöhjä tai pervo.
Kuka eläinten elimiä katselee ?
Jos koiralla on turkki sehän parasta mitä voi olla. Ja sitä paitsi eiväthän kaikki ihmisetkään kulje vaatetettuina. Tämä on länsimainen tapa ja levinnyt sitä kautta muualle. Joskus kovalla pakkasella olisin onnellinen jos minulla olisi yhtä käyttökelpoinen turkki kuin koirallani. Eipä tarvitsisi pakkautua raskaisiin talvivaatteisiin. (kesällä asia on tietysti aivan toisin)
Mitä koiran vaatetukseen muuten tulee, mielestäni koiran lippalakit ovat täysin tarpeettomia vekottimia. En ole sellaista nähnyt vain kuullut. Sen sijaan sadeasu voi olla ihan käytännöllinen, jos koiralla on pitkä turkki. Itse en käytä sellaista ainakaan niin kauan kun pystyn helposti kylvettämään koiran kuralenkin jälkeen. Sen sijaan häntäsuojus takiaisia vastaan olisi loistojuttu!
Itselläni on chihuahua eli maalilman virallisesti pienin koirarotu. Koirani ei selviäisi edes pakollisista pissi reissuista jollei sillä kovimpien pakkasten aikaan olisi takkia. Koirani ei pidä vaatteista mutta on tottunut että ne ovat pakollisia ja tarpeellisia tiettynä aikana vuodesta. Mitään koirien muotipukeutumista en ymmärrä. Koiraani ei ole jalostettu pilalle vaikka se tarvitseekin takin, se on jalostettu juuri oikeanlaiseksi kotipaikkaansa ajatellen eli meksikoa. Emmehän me pakolaisillekkaan sano että ette saa käyttää takkia koska olette kotoisin lämpöisestä maasta. Koira on kuitenkin elävä olento joka tarvitsee myös siedettävät elinolomahdollisuudet.
tarpeellista kylmänaroille roduille mm. bokseri.
koiran vaatettaminen on usein vain sitä, että haluaa koiransa erottuvan muista tai vain siksi, että on ehkä hauskan näköistä, kun koiralla on vaatteet yllään. Tosin useilla roduilla (mm. karvattomat) voi olla tarpeenkin lämmin takki tms. Ja tämä voi olla jopa rotukysymys. Itse en lapinporokoiralleni vaatteita päälle laittaisi, mutta jollekin toiselle rodulle vaatteet voisivat olla pukeviakin!
minä puen koirani kovilla talvi pakkasilla jos sille ei ole vielä kasvanut nyppimisen jälkeen kunnon karvaa ja pidän sitä ihan asiallisena ja samoin kura/sade kelillä on kiva laittaa puku päälle että ei koko koira ole likainen...
Kyllä se maalaisjärjen käyttäminen on sallittu koiranomistajillakin. Eli nuttua päälle, jos tarvetta on!
Oma kääpiökoirani, jolla ei ole aluskarvaa, saa kyllä takin päällensä talvipakkasilla. Ei se rassu ulkona tarkenisikaan ilman. Mutta belgini kyllä tarkenee ilman vaatetuksia. Ei ole valitellut pakkaskeleillä.
Jos koira tarkenee ilman vaatetusta, silloin vaatteiden pukeminen koiralle on tarpeetonta (ja välillä jopa naurettavaa ja säälittävää). Mutta ihminen on jalostanut rotuja, jotka eivät todellakaan ole luotu Suomen oloihin. Tälläisen yksilön kyseessäollessa lämmittävä vaatekerros on eläimestä huolehtimista.
Muuten, kyllä belginikin voisi olla iloinen kuravaatteista... Iho ei meinaa kestää kurailmoja.
...oma kuuden kilon koiruus jäätyisi ilman lointa. Sateellakin se viihtyy paremmin kun ei heti kastu kokonaan.
Kai kylmä sadevesi tuntuu aika epämiellyttävältä selässä ja kun vielä tuulee niin avot, sitä paitsi selkävaivoilta säästytään kun suojaa koiran selän kylmältä.
Kurakelillä on varmaan hyvä suojata turkirotuja. On se aikaimoinen ruljanssi huutoa koiraa monta kertaa päivässä ja kuivata....
Vaatetta ehdottomasti tarpeen mukaan ja miksi ei joskun ihan muuten vaan.
Meillä on nyt ulkona -24 ja tuulee tosi kovaa. Tanskandokin on käytävä ulkona tarpeillaan ja tykkäis se juoksennellakin, mutta kun ei tarkene!
Siis lämmin vaate on VÄLTTÄMÄTÖN.
Ja syksyllä sadetakki heijastimineen on ihan turvallisuus juttu liikenteessä.
Tarviihan ihminenkin takin 20 pakkaseen. Laitan lyhytkarvaiselle Whippetilleni ainakin turkisvuoratun manttelin päälle, kait se on vaate. Liaan herkäksi ei kannata totuttaa, mutta koira jolla ei ole rasvakerrosta eikä pohjavillaa, ei kauaa lenkillä viihdy. Tassut on eri juttu, niitä ei voi suojata. Tänä aamuna oli 20 pakaksta ja eiku pissalle ulos ja takas peiton alle.
Jos koiralla on esim. housut tästä on kaksi hyötyä. Esteettinen= sukuelimet eivät näy! Koira opetetaan, että vasta kun housut on riisuttu se saa tehdä tarpeensa. Näin omistaja voi ohjata, että tulevat oikeassa paikassa tehtyä, ja ne voi kerätä pois! Niin ja onhan vielä kolmakin hyöty koiralla on talvella lämmintä. Kesällä koiralla voisi olla jotkut kevyet uimahousu tyyppiset!
Ja kuka olikaan sitä mieltä, että tällä nimimerkillä "Suvi-Tuulikki" on järkeviä, asiantuntevia kommentteja, vastauksia ja mielipiteitä...
Yleensä en edes osallistu tämäntason keskusteluihin, mutta nyt meni jo hiukan yli hilseen ja "vedin herneen nenään".
kysyn ihan mielenkiinnosta että oletko vakavissasi? on meinaan niin älytöntä tekstiä...
...Ymmärrän kyllä, että haluat provosoida ja saada keskustelua ja/tai väittelyä mielipiteestäsi, mutta yksi mielipide/provosointi riittänee varmasti, eikö?
... tämän tason mielipiteellä meijän joukossa tallustava hlö tarvii terapiaa.
Ei muuta kun hoitoon!
Minusta olivat ihan järkeviä, mutta housujen pukemisessa koiralle olisi vaivaa, siksi varmaan moni vastusti Suvin ehdotusta. EI MINUSTAKAAN OLE KIVAN NÄKÖISTÄ KUN PITKÄKARVAISEN KOIRAN PERÄPÄÄSSÄ KARVOISSA ROIKKUU ULOSTEIDEN PALOJA! Kyllä housut olisivat paikallaan!
Vai mitä? Kannattaako näiden myllyyn lisätä vettä? Taitavat "Suvi-Tuulikki" ja "Sirkka" olla jonkun ala-asteen oppilaita ja nyt on huisin hauskaa lukea näitä kommentteja.
Elleivät nyt kuitenkaan ole, olisi Freudilla varmaan oiva tulkinta tähän fobiaan :)
Järjen juoksuani on epäilty, porukka on yhtä suvaitsematonta kuin ennenkin!Mitään uutta asiaa ei hyväksytä, esittäjä mollataan. Turhaan omaan niin vahvan itsetunnon, ettei minuun pure! Olen edelleenkin sitä mieltä, että koirat, hevoset ainakin tarvisisivat housut!
Ensinnäkin,kiitos ehdotuksestasi,sain
hyvät naurut..Toiseksi,jos olet vaka-
vissasi,suosittelen sinulle seksuaali-
terapiaa.Tai ehkä kirjoitit jostain
suljetulta osastolta..Sinulle ja muil-
le "herkkiksille" muistutan,että älä
vain lue Aku Ankkaa,ne kun kulkevat
alapää paljaana!!
Bischon frisellemme hankittiin parit kurahaaalarit pitämään loskat pois nahalta ja turkista. Näin ei tarvinnu koiraa pestä niin usein.
Karkeakarvaisella mäyräkoirallamme on kunnon toppamantteli pakkaskelejä varten. Mäykyt palelevat herkästi, joten ulkoiluun tulee vauhtia, kun on takki suojaamassa pitkää selkää kylmältä.
Kumpikin koira selvästi tykkää vaatteistaan. Jopa niin, että bischoni ei suostu vesisateella pihalle, jos haalaria ei laiteta päälle.
Kun tytöt ovat oikein hurjassa vuotavassa kiiman vaiheessa, laitetaan yöksi pöksyt jalkaan siisteyden takia. Päivisin tytöt pitävät itse itsensä siistinä. MUITA housuja en koirilleni IKINÄ hankkisi!
Tasapuolisuuden vuoksi, pitäisi lintujenkin hommata housut, jos koirille ja hevosille pakotetaan hommaamaan sellaiset. HAH!
Minun mielestäni koiria on hyvä
vaatettaa sateisella ilmalla tai
kovalla talvipakkasella. Itselläni on
kaksi koiraa ja heillä on sadeasut ja
talvitakit. Siis miksi antaa koiran
palella, koska ihmisetkin käyttävät
vaatteita. Ei koirat kestä -20 asteen
pakkasta, vaikka heillä turkki onkin.
Ei ole isohomma ostaa koiralle vaatteita ja vaikka ommella itse.
Kyllä koirien vaatettaminen on järkevää, jos ne suojaa tarvitsevat. On todellakin alusvillattomia ja säätä kestämättömiä koiria, joiden kanssa ei voi edes sateeseen ja viimaan lähteä ilman suojavaatetusta. Eri juttu on, jos koiralle tehdään fantasia-asuja ihan huvin vuoksi. Ei niistä ainakaan mitään hyötyä ole!
Itse vaatetan ohutturkkisen vinttikoirani tarpeen mukaan. Treeneihin otan mukaan fleecemanttelin, joka pitää lihakset lämpiminä lämmittelyn jälkeen omaan vuoroa odotellessa. Sateella sadetakki raekuurossa traumoja saaneelle koiralle, on paljon helpompi osua kovaan sadekuuroon, kun koira ei heti ensimmäisen pisaran pudottua ryntää ojan pohjalle tärisemään! Talvella toppaa ja tuulella tuulitakki. Meillä lenkkeily ei tyssää siihen, että koira palelee. Ja näyttää se nautivat pakkasellakin kulkemisesta, vaikka tassut hiukan kylmää saavatkin.