Rauhaa

kaikille.
Ahtisaari nyt sitten sai Nobelin rauhanpalkinnon,onnittelut.

Mutta mitä te ymmärrätte tuolla rauhan eteen työskentelyllä,ihan yleisestikin.
Kenelle antaisitte palkinnon jos saisitte sen antaa ihan kelle tahansa?
(Vaikka lähikaupan kassaneidille.)
11391
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

antaisin kellekkään, ihan ite pitäisin.

Äänestä

se merkitsee yhteisen elämämme jatkumisen edellytysten turvaamista tällä planeetalla.

jos ihmiset rakastaisivat toisiansa, ei olisi sotia, konflikteja ja väkivaltaa.

olisi hienoa jos rauha saataisiin aikaiseksi puheilla, kirjoituksilla ja teoilla, kasvatuksena sukupolvelta toislle.

valitettavasti näin ei ole ja tuntuu, että konliktien jo tapahduttua, rauhaa rakentavat välittäjät ovat usein otsikoissa, kun se perustyö taustalla jää vähemmälle huomiolle.

jotenkin tuntuu kuitenkin omituiselta, että rauhanpalkintona annetaan henkilölle reilu milli rahaa, glorian päälle, sinänsä jokainen on aina palkkansa ansainnut mutta no juu......ei vaan istu mielestäni kuvioon.

rauhanpalkinnoille on varmasti paljon ottajia ja paljon sellaisia, jotka pyyteettömästi työtä asian eteen tekevät. raha ja panostus tulisi aina ensisijaisesti sijoittaa ennaltaehkäisevään rauhantyöhön, valistukseen ja ihmisten väliseen kanssakäymiseen.

en tiä, tää varustelun ja rauhantyön paradoksi on jotenkin niin absurdi yhtälö, suo siellä ja vetelä täällä.

no jos joku pitäisi valita, niin minä palkitsisin ne rauhanturvajoukoissa työskentelvät, siellä joutuu katsomaan kuolemaa silmiin monessa merkityksesä ja toimimaan hyvän asian puolesta.

Olkaamme iloisia Ahtisaaren saamasta tunnustuksesta rauhantyö eteen.

itseasiassa me kaikki olemme jonkinlaisia rauhantyön tekijöitä omilla tahoillamme, pienistä puroista ne valtameret kasvaa ;)

Äänestä
  • saaneet jo vuonna 1988

    Äänestä

  • kälähäkkä kirjoitti:

    saaneet jo vuonna 1988

    UNHCR (YK:n pakolaisjärjestö) on saanut rauhan Nobelin kahdesti, vuosina 1954 ja 1981, niin että voi sen myöntää samalle useammankin kerran näköjään

    Äänestä

  • iivee kirjoitti:

    UNHCR (YK:n pakolaisjärjestö) on saanut rauhan Nobelin kahdesti, vuosina 1954 ja 1981, niin että voi sen myöntää samalle useammankin kerran näköjään

    Vai niin on päässy käymään.Annetaan sitten toiseen kertaan niille rauhanturvajoukoille.Tai ei,vetäsen takasin.Annan sen tasapuolisesti jakoon kaikkien niiden kesken,jotka joutuvat maksamaan noita sotien jälkiä vaikka ei se taida riittää.Kaikille niille mukuloille ja naisille jne.

    Äänestä

se palkinto kuuluu. :)

Äänestä

Me rauha tehdään maailmaan
vaikka sitten väkisin
jos sotahullun näkisin
mä silmille sen räkisin...

Me jokaiseen tykkiin ja jokaiseen luotiin
rauhankyltti maalataan ja hyvin
omintunnoin päästään rauhanvastustajat
ampumaan...

Ja rauhan puolesta
gaalailloissa karkeloidaan...

Noi sanat Juicen biisistä Rauhaa.

Ei kun hyvää työtä Ahtisaari on tehnyt.

Äänestä

Minä voisin antaa rauhan Nobelin ja kaikki muutkin Nobelit rauhankasvatustyöhön. Eivätkä ne kaikki yhteensäkään riittäisi, mutta jos edes jossain päin saataisiin kasvatuksella ja koulutuksella loppumaan sotien kierre, niin rahat eivät menisi hukkaan. Ei ne sodat ainakaan sotimalla lopu.
Olen kyllä ylpeä siitä, että antoivat sen palkinnon Ahtisaarelle, on hän melkoisen savotan suorittanut rauhan edistämiseksi eri puolilla maailmaa.

Äänestä

Pistipä tosiaan miettimään hyviä ja rauhantahtoisia henkilöitä aina Röllipeikosta Jooseppi Kenkkuseen. Ei vaan tullut mieleen maailmanrauhaan vaikuttaneita henkilöitä.
Kaipa asia on niin, että jokaisen on omalta osaltaan hoidettava leiviskänsä. Hankalaa on muiden asenteisiin vaikuttaa.
Aikani mietittyäni tuli mieleeni henkilö, joka on vaikuttanut nuoruudessani omiin asenteisiini. Kysymyksessä on ala-asteen aikainen opettajani, joka Rautaisella kädellä piti koulumme penikat järjestyksessä ja herran nuhteessa. Kysymyksessä ei tosiaankaan ollut rauhantahtoiselta tyypiltä vaikuttava henkilö, mutta karttakepillään ja kovilla otteillaan hän teki koulustamme rauhallisen ja turvallisen oppimisympäristön.
Onko se sitten rauhantyötä, jos aina tavatessaan riidanhaastajan vetää tätä kuonoon? Mene ja tiedä. Tietysti jotkut viralliset tahot pyrkivät turvaamaan rauhaa ja turvallisuutta virkansa puolesta, kuten poliisi, palokunta, sosiaalitoimi jne.
Vai vaikuttaisiko nimen pituus Matti Saari - Martti Ahtisaari. Jätän kysymyksen avoimeksi.

Äänestä

oon tätä rauhantyötä "pohjia myöten".
Siis että kotoa tavallaan lähtee kaikki.
Sitten koulut,kaverit,muut ihmiset,yhteiskunta....

Jos ymmärrätte mitä tarkoitan.
Mutta helppoa se ei ole,tämä oma vastuu on suuri eikä millään onnistu sata prosenttisesti.
(Onko sataprosenttisesti yhdyssana?)

Hyviä vastauksia täällä,ihan semmosia mitä "ajoinkin takaa".

Nyt harkitten luonnonrauhaan menemistä,saunomista ja järveen pulahtamista.
Mietin asiaa rauhassa...

Äänestä

jotka ovat tehneet taustatyön.

En heille, jotka lausuvat taustatyön tulokset julkisuuteen.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Buteo.lagopus kirjoitti:

kaikille.
Ahtisaari nyt sitten sai Nobelin rauhanpalkinnon,onnittelut.

Mutta mitä te ymmärrätte tuolla rauhan eteen työskentelyllä,ihan yleisestikin.
Kenelle antaisitte palkinnon jos saisitte sen antaa ihan kelle tahansa?
(Vaikka lähikaupan kassaneidille.)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu