koira+koira...(?)

mul on sellanen ongelma et mun koira
(bokseri-narttu n.3wee) ei tuu toimeen toisten koirien kaa (ei varsinkaan narttujen tai pikku koirien kaa...).
se tulee ainoastaan toimeen samanrotusen uroksen kaa, mutta niitä ei täällä main oikein löydy...

olisiko minkäänlaisia ideoita miten sitä voisi totutella toisiin koiriin?!
tai voisiko joku kertoo mistä se johtuu?
4304
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mulla on mäyris, vanha herrasmies jo. Se ei ole oikeen koskaan tykännyt vieraista koirista, johtuen ehkä siitä että ei ole hirveesti ollut lenkeillä muiden koirien kaa tekemisissä (ei ole kiinnostunut tai kiertää kaukaa). Koiramme viihtyy kyllä hyvin sukulaisten koirien kanssa, jotka sattumoisin ovat mäyriksiä. Myös vanhempieni tuttavilla on mäyris ja ei mitään ongelmia. Mäyrikset ovat siis ok meidän koiralle. Varsinkin isommat koirat se kiertää kaupaa mutta voi myös haukkua. Kaverillani oli tanskandogi jota koirani pelkäsi koska se tanskandogi oli aika villi ja nuori hosuja.

Tästä siis tulikin mulle mieleen voisiko koira valita ystävänsä rodun perusteella (oma rotu). Hyvinkin mahdollista uskon. Toisaalta on sitten sellaiset koirat jotka on pennusta asti tottuneet toiseen rotuun koska kotikaveri on toista rotua, tai naapurissa asuva kaveri.

Äänestä

Meidän belgianpaimenkoiratyttö ei todellakaan välitä toisista koirista. Ainoat "hyväksyttävät" ovat (kuten teilläkin) samanrotuiset urokset. Muiden kanssa on rähinää, erityisesti valkeat koirat tuntuvat olevan aivan liikaa...

Hieman sosiaalisemmaksi saimme koiramme käytöstä, kun rupesimme käymään aktiivisesti koirakoulussa. Harjoituksissa koirani sai jopa muutaman koirakaverin ja muutenkin toisten koirien sietäminen kävi helpommaksi. Ei se tyttö koskaan koiria rakastavaksi muutu, mutta nyt ainakin pärjätään.

Äänestä
  • syy siihen löytyy kun katsot peiliin!!!

    Äänestä

  • Mirror,mirror kirjoitti:

    syy siihen löytyy kun katsot peiliin!!!

    kiitos kaikista vastauksista! toivon löytäväni jostain mun hauvelille kaverin...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


apua kaipaava... kirjoitti:

mul on sellanen ongelma et mun koira
(bokseri-narttu n.3wee) ei tuu toimeen toisten koirien kaa (ei varsinkaan narttujen tai pikku koirien kaa...).
se tulee ainoastaan toimeen samanrotusen uroksen kaa, mutta niitä ei täällä main oikein löydy...

olisiko minkäänlaisia ideoita miten sitä voisi totutella toisiin koiriin?!
tai voisiko joku kertoo mistä se johtuu?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu