Ennustan, että Tallinnaan ja Ruotsiin matkustetaan suurilla purjealuksilla. Paikallisliikenne hoituu polkupyörillä, polkupyörärikshoilla, hevosvossikoilla ja jalan, talvisin suksilla.
Maisemat ovat täynnä tuulivoimaloita ja aurinkopaneleita.
Hyvät ikäryhmäläiset, pankaapa paremmaksi.
Maisemat ovat täynnä tuulivoimaloita ja aurinkopaneleita.
Hyvät ikäryhmäläiset, pankaapa paremmaksi.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vaikka asia ei sitten enää minua liikuta, niin toivoisinpa, että jossakin päin Suomea olisi silloin vielä lunta!
silloin maailmaa katselee,
mutta silti liikuttaa,
koska meidän pikku vipeltäjämme ovat silloin
isoja jo.
J o n k i n tutkimuksen mukaan maapallon ilmasto ei lämpene,
vaan päinvastoin, kylmenee.
Uusi jääkausi tulossa.
...hommaa itsellesi poikanen, niin voit itse seurata elääkö se niin vanhaksi.
-Laritsa-
Uskon teknisen kehityksen jatkuvan.
Tosin 30 vuotta on kovin lyhyt aika, mutta tuolloin on jo varmistunut fuusioenergian tulo uudeksi rajattomaksi enegiamuodoksi.
Vety- ja sähköautot ovat korvanneet bensakärryt.
Isot autot käyvät vielä maakaasulla.
Afikan ja muiden aurinkoisten maanosien aurikoiset aavikot on kytketty aurinkosähkön tuottoon ja ennen köyhät maat rikastuvat energian tuottajina.
Tuulimyllyt pörräävät edelleen.
Kauhuskenariona on tietenkin mainittava, että riitelemme ja sodimme kaiken pilalle.
Muistatteko? Varmasti meidän ikäpolvestamme lähes jokainen on ainakin kerran kirjoittanut koulussa aineen "Maailma vuonna 2000". Hurjia olivat kuvitelmat, mutta totuus taitaa olla vieläkin hurjempi.
Niin se vaan on, että mitään ei ole niin vaikea ennustaa kuin tulevaisuutta.
Teoriassa nuo kuvaamasi tekniikan mahdollisuudet voisivat olla tosia ja käyttökelpoisia. Niin kuin aivoja, niin vajavaisesti käytetään myös huipputekniikkaa ihmiskunnan hyväksi.
Tekniikka voisi antaa mahdollisuudet paitsi energian myös ravinnon järkevään käyttöön. Se edellyttäisi vaatimatonta ihmistä, jonka ei tarvitsisi riehua ympäri maailmaa sitä parantamassa tai hakemassa tyydytystä nautinnon haluilleen.
Käytäntö kertoo kuitenkin maailman menosuunnasta päinvastaista. Vainot ja riidat lisääntyvät, ystävyys ja sopusointu kuuluvat historiaan. Isänmaata ei ole, ei omaa kieltäkään...
Minusta tuntuu, että teoria tekniikan maailmaa parantavasta ominaisuudesta ei tule toteutumaan. Henkinen kantti ei riitä siihen, ei sittenkään vaikka nyt yltyvä hirmumyrsky maailman taloudessa nollaa kaiken uuteen alkuun - tai loppuun.
vaihtaa olomuotoni torakakasi.
Torakka nimittäin taitaa yksi niistä tunnteusta olioista, joka elää porskuttaa silloinkin kun ihmisiä ei enää ole.
Tosin tuo vaihdos kiinnostaa vain uteliaisuuden tyydyttämiseksi.