avoerossa isän "vastuu"

lapsesta

olen siis eronnut mieheni kanssa,olimme avoliitossa yksi poika 4kk.mies petti!!tahtoisinkin tietää miten menetellä esim. maksujen kanssa?
Kai isä joutuu kuukausittain maksamaan jonkun näköisiä elatusmaksuja yms..?

8

3325

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eitänäännimeä

      Isä on tietysti velvollinen maksamaan elatusapua, mutta jos ei ole vierallisesti vielä tunnustanut isyyttään voi edessä olla ensin pitkäkin projekti verikokeiden katta.
      Tällä välin saat toki kunnalta minimielatuksen.
      Ota yhteys kuntasi lastenvalvjaan hän kertoo ja neuvoo lisää. Tarvittaessa saat oikeusaputoimistosta apua, tai oikeastaan lapsesi saa etujensa turvaamiseksi.

      • kysymykseesi

        isä on tunnustanut lapsensa,mutta uhkaili ettei maksa mitään.Vituttaa lapsen puolesta kun isä ei halua nähdä edes poikaansa;(


      • Tit-ta
        kysymykseesi kirjoitti:

        isä on tunnustanut lapsensa,mutta uhkaili ettei maksa mitään.Vituttaa lapsen puolesta kun isä ei halua nähdä edes poikaansa;(

        ekaks yhteyttä lastenvalvojaan eli samaan paikkaan missä isyydenselvitys tehtiin. Jos isä ei maksa suosiolla tulojensa mukaista elatusmaksua saat elatusapua kunnalta/kaupungilta. Se on tällä hetkellä n.129€/kk. Muista hakea kelalta yksinhuoltajalisää lapsilisään ja asumistukea. Jos saat jo asumistukea tarkistuta se koska tilanne on muuttunut.


    • pulliainen

      Lastenvalvojan luo siitä, hus hus.

      Sillä ei ole merkitystä, onko ollut aviossa vai avossa, eikä sillä, kuka petti ketä.

    • mene naimisiin

      Vitut sä mikään eronnut olet kun et ole koskaan edes ollut naimisissa.

    • sädekehäköhän

      Kun vastuuseen isää kysyt! niin on outoa ettet tiedä moista? Isä on lapselle isä aina ja sitä pitää kunnioittaa sillä siitä tiedät mikä isä on lapselle kun kuuntelet omia tunteitasi mikä olet itse lapselle. !

      Haastat lapsen välityksellä käistyksen mukaan kirjoituksessasi lapsen isää vastuuseen sinun arviomasi "pettämisestä". Sehän tuossa tulisi hoitaa eikä alkaa rahaa hakemaan isältä ja mitätöimään lapselta isää.

      Kaikki nuo tulisi selvittää jo ennen lapsen hankkimista.
      Käytätkö lapsen isyyttä ja sitä inhimillistä suhdetta omien pettymysten selvittämiseen "lyömäaseena" koska se on jo vakiintunut tapa. Vastuu on isällä ja äidillä ja heidän pitää kantaa vastuuta myös suhteestaan ilman lapsia ja avioliitto lakia. Yleisesti ottaen (en tarkoita tapaustanne) sillä se on yksi erittäin suuri syypää hajonneisiin perheisiin sekä lapsien sekä nuorten pahoinvointiin sekä yksin /heitteille jätettyjen lasten alkulähde. Aikuisilla vanhemilla tulisi olla paljon enemmän kykyä selvittää suhteen "pettämiset" ym sillä lapsen syntymä ym ovat isoja asioita niin äidille kuin isällekkin. Eikä oikeuta loukkaamaan mutta se mahdollinen loukkaaminen on jokapäiväistä leipää erimuodoissaan ja vastuu oikeasta aikuisuudesta ja vanhemmuudesta on monisäikeinen eikä ratkea lakipykälillä eikä kostoilla eikä rahalla.

      Lapsi ei todella tarvitse juristeja lakimiehiä, kostoja, tuomioita, vaan rakkautta sekä vanhemmuutta sekä vastuuntuntoisia kehityskykyisiä aikuisia jotka haluaa ottaa vastuun vaikeuksista huolimatta. Sekä katuvat , anteeksiantavat ja tekevät töitä suhteidensa eteen.

      Myös "pettämiset" ei tapahtdu itsestään eikä yksin eikä ilman eri vaikutteita juuri siinä omassa suhteessa. Sillä myös uskollisuus tarvitsee pysyäkseen huolenpidon ja sitä ei voi määrätä laissa. Vaan se on tehtävä itse ja omassa suhtessa se työ. Niinkuin lapseenkin luodaan luotettavat suhteet olemalla läsnä sekä antamalla turva.

    • Ninä

      Jos minä olisin tiennyt silloin,kun aloin tämän miehen kanssa suhteeseen, että hän ei kestä elämää ja vastuuta siitä mitä lapset tuo mukanaan, niin en olisi alkanu mihkään. Nyt on kuitenkin tilanne että olen 2.den lapsen Äiti ja mies menee niinsanotusti vapaillamarkinoilla ja minä hoidan lapset onko oikein, jos on niin, miksi hän vaatii oikeuksiaan vaikka ei kykene antamaan lapsilleen ja perheelle aikaa ja vastuuta jokapäiväisestä elämästä vaan sälyttää sen toiselle vastuutakantavalle perheenjäsenelle ja kuvittelee että voi ite elää vastuutonta elämää kuten käyttää muita naisia hyväkseen onko oikein....

    • o

      Jotkut eivät koskaan kasva vanhemmiksi. Yhdessä on lapsi suunniteltu ja miten sitten kävikään.Nyt 30 vuotiaan ystäväni isä lähti ystäväni ollessa 1 viikon ikäinen. He tapaavat tänäkin päivänä sillion tällöin. ystäväni mukaan hänen isänsä on henkisesti vieläkin teini, eikä edelleenkään osaa olla isä...

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      438
      2457
    2. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      13
      2292
    3. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      250
      1445
    4. Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?

      En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.
      Ikävä
      82
      1129
    5. Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?

      Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel
      Tv-sarjat
      62
      1046
    6. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      413
      1022
    7. Rakennetaanko yhdessä?

      Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä
      Ikävä
      41
      898
    8. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      153
      895
    9. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      56
      859
    10. Mies haluaisin sinun kanssa

      Rakkauslapsen. Hänestä tulisi tosi söpö ja fiksu.
      Ikävä
      79
      835
    Aihe