avoerossa isän "vastuu"

lapsesta

olen siis eronnut mieheni kanssa,olimme avoliitossa yksi poika 4kk.mies petti!!tahtoisinkin tietää miten menetellä esim. maksujen kanssa?
Kai isä joutuu kuukausittain maksamaan jonkun näköisiä elatusmaksuja yms..?

8

3375

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eitänäännimeä

      Isä on tietysti velvollinen maksamaan elatusapua, mutta jos ei ole vierallisesti vielä tunnustanut isyyttään voi edessä olla ensin pitkäkin projekti verikokeiden katta.
      Tällä välin saat toki kunnalta minimielatuksen.
      Ota yhteys kuntasi lastenvalvjaan hän kertoo ja neuvoo lisää. Tarvittaessa saat oikeusaputoimistosta apua, tai oikeastaan lapsesi saa etujensa turvaamiseksi.

      • kysymykseesi

        isä on tunnustanut lapsensa,mutta uhkaili ettei maksa mitään.Vituttaa lapsen puolesta kun isä ei halua nähdä edes poikaansa;(


      • Tit-ta
        kysymykseesi kirjoitti:

        isä on tunnustanut lapsensa,mutta uhkaili ettei maksa mitään.Vituttaa lapsen puolesta kun isä ei halua nähdä edes poikaansa;(

        ekaks yhteyttä lastenvalvojaan eli samaan paikkaan missä isyydenselvitys tehtiin. Jos isä ei maksa suosiolla tulojensa mukaista elatusmaksua saat elatusapua kunnalta/kaupungilta. Se on tällä hetkellä n.129€/kk. Muista hakea kelalta yksinhuoltajalisää lapsilisään ja asumistukea. Jos saat jo asumistukea tarkistuta se koska tilanne on muuttunut.


    • pulliainen

      Lastenvalvojan luo siitä, hus hus.

      Sillä ei ole merkitystä, onko ollut aviossa vai avossa, eikä sillä, kuka petti ketä.

    • mene naimisiin

      Vitut sä mikään eronnut olet kun et ole koskaan edes ollut naimisissa.

    • sädekehäköhän

      Kun vastuuseen isää kysyt! niin on outoa ettet tiedä moista? Isä on lapselle isä aina ja sitä pitää kunnioittaa sillä siitä tiedät mikä isä on lapselle kun kuuntelet omia tunteitasi mikä olet itse lapselle. !

      Haastat lapsen välityksellä käistyksen mukaan kirjoituksessasi lapsen isää vastuuseen sinun arviomasi "pettämisestä". Sehän tuossa tulisi hoitaa eikä alkaa rahaa hakemaan isältä ja mitätöimään lapselta isää.

      Kaikki nuo tulisi selvittää jo ennen lapsen hankkimista.
      Käytätkö lapsen isyyttä ja sitä inhimillistä suhdetta omien pettymysten selvittämiseen "lyömäaseena" koska se on jo vakiintunut tapa. Vastuu on isällä ja äidillä ja heidän pitää kantaa vastuuta myös suhteestaan ilman lapsia ja avioliitto lakia. Yleisesti ottaen (en tarkoita tapaustanne) sillä se on yksi erittäin suuri syypää hajonneisiin perheisiin sekä lapsien sekä nuorten pahoinvointiin sekä yksin /heitteille jätettyjen lasten alkulähde. Aikuisilla vanhemilla tulisi olla paljon enemmän kykyä selvittää suhteen "pettämiset" ym sillä lapsen syntymä ym ovat isoja asioita niin äidille kuin isällekkin. Eikä oikeuta loukkaamaan mutta se mahdollinen loukkaaminen on jokapäiväistä leipää erimuodoissaan ja vastuu oikeasta aikuisuudesta ja vanhemmuudesta on monisäikeinen eikä ratkea lakipykälillä eikä kostoilla eikä rahalla.

      Lapsi ei todella tarvitse juristeja lakimiehiä, kostoja, tuomioita, vaan rakkautta sekä vanhemmuutta sekä vastuuntuntoisia kehityskykyisiä aikuisia jotka haluaa ottaa vastuun vaikeuksista huolimatta. Sekä katuvat , anteeksiantavat ja tekevät töitä suhteidensa eteen.

      Myös "pettämiset" ei tapahtdu itsestään eikä yksin eikä ilman eri vaikutteita juuri siinä omassa suhteessa. Sillä myös uskollisuus tarvitsee pysyäkseen huolenpidon ja sitä ei voi määrätä laissa. Vaan se on tehtävä itse ja omassa suhtessa se työ. Niinkuin lapseenkin luodaan luotettavat suhteet olemalla läsnä sekä antamalla turva.

    • Ninä

      Jos minä olisin tiennyt silloin,kun aloin tämän miehen kanssa suhteeseen, että hän ei kestä elämää ja vastuuta siitä mitä lapset tuo mukanaan, niin en olisi alkanu mihkään. Nyt on kuitenkin tilanne että olen 2.den lapsen Äiti ja mies menee niinsanotusti vapaillamarkinoilla ja minä hoidan lapset onko oikein, jos on niin, miksi hän vaatii oikeuksiaan vaikka ei kykene antamaan lapsilleen ja perheelle aikaa ja vastuuta jokapäiväisestä elämästä vaan sälyttää sen toiselle vastuutakantavalle perheenjäsenelle ja kuvittelee että voi ite elää vastuutonta elämää kuten käyttää muita naisia hyväkseen onko oikein....

    • o

      Jotkut eivät koskaan kasva vanhemmiksi. Yhdessä on lapsi suunniteltu ja miten sitten kävikään.Nyt 30 vuotiaan ystäväni isä lähti ystäväni ollessa 1 viikon ikäinen. He tapaavat tänäkin päivänä sillion tällöin. ystäväni mukaan hänen isänsä on henkisesti vieläkin teini, eikä edelleenkään osaa olla isä...

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      77
      1198
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      15
      1016
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      61
      970
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      871
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      760
    6. 59
      744
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      62
      671
    8. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      24
      650
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      642
    10. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      637
    11. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      39
      618
    12. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      616
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      50
      569
    14. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      35
      539
    15. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      520
    16. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      515
    17. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      19
      507
    18. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      486
    19. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      467
    20. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      105
      454
    Aihe