Hei, lapsuuden kirja kateissa, tekisi mieli löytää.
Nimeä en muista. Se oli kokoelma tunnetuimpia satuja - meren neito, satakieli, tuhkimo... ja erittäin kauniita kuvia.
Se oli aika paksu, keskisuuri.
Väriltään keltainen/sinapin värinen ja kannessa oli tuhkimo sadusta suuri syreenipuu (muistaakseni sen yllä lensi valkoinen kyyhky).
Nimi oli ehkä "Lasten satuja".
Tietääkö kukaan tästä kirjasta mitään?
Kiitos paljon jos joku voi auttaa :)
(ja suomenkielinen se oli)
Tietääkö/muistaako kukaan...
6
1119
Vastaukset 6
- tyyppinen...
kuvitus siinä oli? Siis jotain Disney-kamaa vai esim. Rudolf Koivu-tyyppistä, vai..?
- kiitoss
Ei mitään disney tyyppisiä "ääriviiva hahmoja", enemmän Rudolf Koivun piirrosten tyylisiä - maalattuja. Kuitenkin kyseisessä kirjassa epäilen, että ne olisivat Koivun tekemiä piirroksia.
Onko ideoita?
- Nimu
Sivut paksuhkoa paperia. Satuina myös Tirlittan, peukaloliisa, joutsenprinssi tai prinsessa. Yhden sivun kokoisa maalausmaisia kuvia, ei kuitenkaan olleet Rudolf Koivun. Jos olisivat löytyisi tuolla kuvittajan tiedolla varmaankin.
Että löytyyköhän mistään.- satukirjaa metsästämässä
kirja. Tirlittan ja joutsenprinsessaa en muista siinä kirjassa olevan. Kuvitus oli kyllä koko sivun kokoisia ja sivut suhtkoht paksuja. Tarinat jotka muistan: tuhkimo, satakieli,
merenneito...
Heitin arvaukseksi että olisikohan kirja jota etsin nimeltään Rakkaimpia lasten satuja, Lis Robson, Tampere Kustannus 1984, mutta kun lähetin sähköpostia en saanut mitään vastausta.
Yritin etsiä netistä en myöskään löytänyt... - -tris-
satukirjaa metsästämässä kirjoitti:
kirja. Tirlittan ja joutsenprinsessaa en muista siinä kirjassa olevan. Kuvitus oli kyllä koko sivun kokoisia ja sivut suhtkoht paksuja. Tarinat jotka muistan: tuhkimo, satakieli,
merenneito...
Heitin arvaukseksi että olisikohan kirja jota etsin nimeltään Rakkaimpia lasten satuja, Lis Robson, Tampere Kustannus 1984, mutta kun lähetin sähköpostia en saanut mitään vastausta.
Yritin etsiä netistä en myöskään löytänyt...Kuulostavatko urhea tinasotamies ja tarina puhumaan oppivasta koirasta tutuilta? Koska minultakin on kateissa eräs paksu satukirjateos. Harmi, että sen kannet olivat kai irronneet, joten niistä ei ole itsellä minkäänlaista muistikuvaa.
- satukirjaa metsästämässä
-tris- kirjoitti:
Kuulostavatko urhea tinasotamies ja tarina puhumaan oppivasta koirasta tutuilta? Koska minultakin on kateissa eräs paksu satukirjateos. Harmi, että sen kannet olivat kai irronneet, joten niistä ei ole itsellä minkäänlaista muistikuvaa.
Eivät kuulu kyseiseen kirjaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä3131419Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma311169- 62922
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html455915- 72911
- 48681
Mies, olenko ymmärtänyt oikein?
Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen73645Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena
Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M95643Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl464609- 38602