Puihin ja pusikkoihin asennetut valvontakamerat alkavat hiostamaan brittiläisiä kansalaisia ihan vakavissaan. Uusin Isoveli-järjestelmän innovaatio on nimittäin asentaa kameroita jemmaan viattomien jalankulkijoiden ja koiranulkoiluttajien riesaksi.
Tämmöistä Hastingsin kaupungissa Englannissa, jossa myös tarkkaillaan asukkaiden sähköposteja ja kännykkäpuheluita. Ongelma on myös laajalti esillä koko maassa, sillä Isossa-Britanniassa on varovaistenkin arvioiden perusteella mykistyttävät 4,2 miljoonaa valvontakameraa, määrä joka ylittää koko muun Euroopan alueen kameramäärän yhteenlaskettuna.
Jos olet siis matkaamassa mm. Hastingisiin, niin kannattaa katsoa pusikkoihin - sieltä joku katselee sinua takaisin, täysin absurdisti lyöden kansalaisvapauksia kasvoihin.
http://www.bloomberg.com/apps/news?pid=20601109&sid=a42059fKpkSM&refer=home
Isoveli valvoo pusikoissa ja puissa
v4p4us
1
514
Vastaukset
- Teukko10
Harmittaako etta siella pusikossa on nyt muutakin sinun lisaksesi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663382Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463202Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1232738- 442553
- 311953
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871505- 391330
- 821199