Kannattaako hankkia kultsipentu, jolla on lonkat D/D? Jalostukseen en tietenkään aio ryhtyä, mutta onko kellään kokemuksia, onko huonolonkkaisen kanssa tullut ongelmia koiran vanhetessa? Nousevatko eläinlääkärikulut kattoon? Voiko D-lonkkaisen kanssa harrastaa mitä vain? Voinko viedä koiraa näyttelyyn (sen vanhemmat ovat kyllä loistosuvuista ja menestyneitä)?
Kultsien lonkista
Ei kysyvä tieltä eksy
2205
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ottaessasi D-lonkkaisen koiran, otat myös aina tietoisen riskin. On mahdollista, että koirasi elää onnellisena ja oireettomana loppuelämänsä. On myös mahdollista, että lonkat alkavat vaivata pahastikin, edessä lonkkaleikkauksia ja jatkuvat lääkekuurit ym. Tällöin myös eläinlääkärikulut tulevat suuriksi, varsinkin kun kaikki vakuutukset eivät korvaa lonkista aiheutuneita vaivoja.
Lonkkien tilasta ei kuitenkaan kerro ainoastaan se lonkka-aste. Jos koira on vain väljälonkkainen on se todennäköisesti terveempi kuin samalla asteikolla oleva koira, jonka lonkissa on muutoksia ja rikkoja (arthrosis). Nämä lukevat koiran tutkimuslausunnossa.
Näyttelyynhän voit koiraa lonkista huolimatta viedä, mutta muiden harrastusten tila riippuu tietysti koiran kunnosta. Agility saattaa olla pois suljettua, ainakin myöhemmässä vaiheessa. Mutta perinteiset noutajalajit kuten Nome tai Mejä sujuvat usein hyvin, ellei nyt lonkat aivan kovasti ala vaivaamaan. Tietysti voi myös tokoilla ja harrastaa esim. pk-lajeja jne. Uinti on hyvää liikuntaa lonkkavikaisellekin ja kultsuthan yleensä vielä siitä kovasti pitävät.
Kysele myös vähän koiran vanhempien ja sisarusten lonkkatilanteesta, se kertoo myös jotain.
Meillä on yli kymmenvuotias kultainen, jolla lonkat on E. Ei tunnu pahemmin vaivaavan sillä koiramme on sohvan nurkassa viihtyvä. Pidemmät kävelylenkit varsinkin näin vanhemmalla iällä eivät selvästikkään ole sen mieleen ja silloin lonkat saatavat vaivata.