tämä nyt vain ihan teoreettisena pohdiskeluna kun juttua ollut noista rakennusalan pimeistä työpaikoista..
miten siis pimeää työtä saa?
katsoo keltaisilta sivuilta puhelinnumeron ja soittaa: "päivää. olisiko teillä pimeitä töitä tarjolla?... ... tuut tuut tuut tuut".
vai onko sellaisen hankkimiseen ainoa keino hyvät suhteet?
miten pimeitä töitä
13
5039
Vastaukset
- tuo,,
Maksa verosi kuten kaikkien kuuluu tehdä. Pimeitä töitä tekevä ponnistaa toisten silmäkuopasta. Valtio ja kunnat kun ottavat kuitenkin omansa. Siis unohda koko älytön ideasi!
- Halooota
ethän ota mallia isältä?
- sentäs..
eipä ollut vanhemmat yrittäjiä. joskus itse miettinyt että laittaisi toiminimen pystyyn ja tekisi pikkuhommia ihan _laillisesti_ ja _verot maksaen_ mutta jäänyt vielä suunnitteluasteelle.
tuo kysymys nyt vain oli ihan teoreettinen kun asia kiinnosti.
- bubbiduu4343
Itse olen kerran soittanut aikoinaan painofirmaan joka kaverini mukaan teetti pimeitä töitä. Soitin ihan pokkana ja kysyin töitä ja että "ilman verokirjaa". Puhelimeen vastaaja ei ollut yhtään ihmeissään ja kysyin päälliköltä tms. mutta silloin ei ollut tarvetta työntekijälle. Jos olisin päässyt olisin mennyt. Mutta nyt olen jo yli 30v enkä ole tehnyt päivääkään ns pimeää duunia. Muuten olen ollut vähän pimeä :)
- Coca-Olli
viesti....
- Coca-Olli
Itse olen kerran soittanut aikoinaan painofirmaan joka kaverini mukaan teetti pimeitä töitä. Soitin ihan pokkana ja kysyin töitä ja että "ilman verokirjaa". Puhelimeen vastaaja ei ollut yhtään ihmeissään ja kysyin päälliköltä tms. mutta silloin ei ollut tarvetta työntekijälle. Jos olisin päässyt olisin mennyt. Mutta nyt olen jo yli 30v enkä ole tehnyt päivääkään ns. pimeää duunia. Muuten olen ollut vähän pimeä :)
- pimeässä ähertäjä
Ainakin yhdessä putkifirmassa oli ihan käytäntö että normaalin työviikon päälle sai tehdä ilta ja viikonloppuhommat pimeänä.
- tarjoaa
Tein yhteen aikaan toiminimellä rakennupuolen hommia. Aika moni asiakas kysyi työn hintaa ilman kuittia.
- jaahasta.
"Mutta nyt olen jo yli 30v enkä ole tehnyt päivääkään ns pimeää duunia. Muuten olen ollut vähän pimeä :)"
Mitä sillä sun iälläs tähän asiaan on tekemistä muka? - Kuutamoa mulle
Tämä muuten kiinnostaa muakin, koska nykyiset työt loppumassa kesäkuun lopussa ja siitä eteenpäin pitäs selvitä 2-3kk ilman mitään tuloja. Toki toimeentulotukea voi hakea ja sillä nippanappa selviääkin, mutta hengissä pysymisen lisäksi olis ihan jees myös "elää"!
Miltä aloilta kannattaa kysellä? Ilmeisesti ihan paikan päälle marssiminen paras tapa, puhelimessä voivat suhtautua hieman epäileväisesti..? - pimeisiin vaan
Näin yli 10v kokemuksella ja suhteilla voin sanoa et raksalla ainakin on pimeitä hommia. Ei tietenkään suoraan ncc:n, yit:n kirjoille mutta jonku alihankkijan kautta.
- Darkman43
No YIT ny ainakin uutisten mukaan ottaa aikast hövelisti pimeisiin hommiin tai ainakin jonkimmoisella vilunkisysteemillä. Kai ne muutkin ottaa, mutta YIT tuntuu jäävän niistä aina kiinni.
- pimeitä
tietääkö mistä pimeitä töitä ja mikä ottaisi töihin ja jos jollai jotai mielessä sanoo nytten....kiitos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site2176679Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto1315579Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2893604Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283500Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat1252537Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku42180Läppärit kahviloissa
Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi592011Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191996Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val631803- 1061534