muita ensi viikolla jänskääviä?

Hei oman pikkuisen yrittäjät! Täällä on nyt sellainen tilanne, että kp40 menossa. Kierto on heitellyt aika lailla, mut pisimmilläänki se on ollu sen 39pvää. Nyt on siis aika jännät paikat meneillään. Ajattelin vielä ensi viikon alun katsastella ja jos ei sitten ala menkkoja kuulumaan niin ei, kun testin tekoon vaan. Mites muilla?
12479
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Edellinen kierto oli 30pvää ja sitä edellinen 36pvää, ens viikon tiistaina on 30pvä.

Kuin kauan ootte yrittäny? Meillä on kai kesäkuusta asti.

Joo sulla rupee oleenkin jo jännät paikat =)

Äänestä
  • Ollaan yritelty heinä-elokuusta lähtien, eli ihan vähän aikaa vasta. Itse olen varautunut odottamaan tärppäystä kauankin, koska minulla on todella epäsäännöllinen kierto ja raskautuminen sen takia mutkikkaampaa. Mutta ainahan voi ihmeitä tapahtua:) ilmoittelehan miten käy!:)

    Äänestä

  • ullaniina kirjoitti:

    Ollaan yritelty heinä-elokuusta lähtien, eli ihan vähän aikaa vasta. Itse olen varautunut odottamaan tärppäystä kauankin, koska minulla on todella epäsäännöllinen kierto ja raskautuminen sen takia mutkikkaampaa. Mutta ainahan voi ihmeitä tapahtua:) ilmoittelehan miten käy!:)

    ja sit mulla hilluu kystat viä sen verran hyvin, et luulisin et sekin vaikuttaa.

    Koitin testailla noilla ovulaatiotesteilläkin, enkä saanu ees niistä positiivista, niin jätin sen testailun sit pois! On mulla jo sentäs kaks lasta.

    Ekasta tärppäs yksien menkkojen jälkeen ja toisesta meni 8 kk.

    Et kyl siihen voi aikaa mennä, mut kyl se voi olla et siihen ei menekkään aikaa...=)

    Ja oon aatellu positiivisesti, et jos kroppa vaikka haluu ensin valmistautua raskausaikaa ja tulevaan synnytykseen, niin se aika kropalle suotakoon!=) Eihän sekään hyvä ole jos ei kroppa ole siihen valmis!

    Ilmottelehan kans miten käy!=)

    Äänestä

  • ullaniina kirjoitti:

    Ollaan yritelty heinä-elokuusta lähtien, eli ihan vähän aikaa vasta. Itse olen varautunut odottamaan tärppäystä kauankin, koska minulla on todella epäsäännöllinen kierto ja raskautuminen sen takia mutkikkaampaa. Mutta ainahan voi ihmeitä tapahtua:) ilmoittelehan miten käy!:)

    menkkojen mukaan alkanu eilen, mut en tiä minkä mukaan se sit pitäs laskee.

    Äänestä

jännätään tai ei jännätä (yritän olla stressaamatta ja nännittämättä jos tärppäis herkemmin) kiertoni on parilla heittopäivällä säännöllinen niin viimeistään ens maanantaina menkat varmaan alkaa tai tulevana lauantaina.. yritys kertoja on kaksi.. viimekirérrolla jännitin niin että meni varmaan kolme testii ja menkat 2-3pv myöhässä! :D joten ajattelin vähän hillitä itseeni, sillä nyt on mensumaista jomotusta eli taitaa ne alkaa! meillä on jo 1v3kk kullanmuru ja yritämme saada siis hänestä isosiskoo

Äänestä
  • niin mä vähän epäilinkin.

    Äänestä

ap! millasii vatsatuntemuksii on? onko mensumaista tunnetta? tai nippailuu? tai ei mitään? laitetaan peukut pystyyn!! mulla on siis kp 23/28-30

Äänestä

Menkat alkoi:( harmittaa aika lailla, mutta ei auta ku mennä eteenpäin:) Onnea matkaan muillekin!

Äänestä
  • positiivista etsitään, niin joillain ne menkat ei ala, eikä kuitenkaan olla raskaana... Et pääsette kuitenkin yrittää heti perään seuraavalla kierrolla=)

    Mulla eka mahd. menkka päivä ois ollu tiistaina, keskiviikkona malttamattomuuttani tein halppis-testin, oli neg.
    Vieläkään ei oo alkanu, mut voi ne viikonlopun jälkeenkin alkaa, kun en tajuu tota kiertooni, et mitä se yrittää...

    Äänestä

täällä odotellaan kans että mitä tapahtuu, menkkojen pitäis alkaa viimeistään ens viikolla, odotan nytten sitten ainakin ens viikon lauantaihin saakka:) toivottavasti tulisi plussaa!

Äänestä

Aloitin kesällä syömään jälleen e-pillereitä. Söin niitä kesästä johonki elokuuhun tosi epäsäännöllisesti. Toisinsanoen söin muistaakseni vajaat kaksi liuskaa. Sitten kesken viimeisen liuskan lopetin pillereiden syömisen. Muistaakseni heti tuli menkat ja noin kuukauden päästä toiset. Tietysti en ole näistä kirjaa pitänyt, yritän päivämääriä muistella kovasti.

Kaiketi minulla olisi piänyt alkaa menkat nyt alkuviikosta. Olen ollut tämän kierron aikana useita kertoja suojaamattomassa yhdynnässä. Lapsi olisi yllätys, mutta lämmmin sellainen.:)

Tein testin malttamattomana heti maanantaina ja tietysti se näytti negaa, ensinnäkin varmaan ihan liian aikaseen yritin testata.

Nännit ovat olleet hyvin arat jo viikon ajan, mikä ei ole ollut aiemmin normaalia. Kaikkia muitakin oireita ainakin kuvittelen olevan.:D Epäilenkin että epätoivoisesti kuvittelen vaan olevani raskaana! Pelkäänkin jo menkkojen tuloa.

Varmaankin on mahdollista että tämä jännittäminen siirtää menkkoja? Luulenpa että tässä käy vielä niin, että teen testin viikonloppuna ja menkat alkavat alkuviikosta, koska en enää jännitä.:/ Saapa nähdä... jospa sitten ensikuussa tärppäisi.

Miten nopeasti muilla on tärpännyt e-pillereiden lopettamisen jälkeen? Jos on tärpännyt, niin kauan olette pillereitä syöneet? Meinaan, että onko pillereiden käyttöajalla merkitystä hedelmöitymiseen?

Tässäpä hysteeristä tarinaa..:)

Äänestä

5 pvää kk myöhässä ja kaks testiä tehnyt, molemmat nega. Muuten aina ollut menkat kellon tarkuudella.. En oikee tiedä, et mitä ihmettä ja kuitenkin pientä yritetty jo joulukuusta 2007..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ullaniina kirjoitti:

Hei oman pikkuisen yrittäjät! Täällä on nyt sellainen tilanne, että kp40 menossa. Kierto on heitellyt aika lailla, mut pisimmilläänki se on ollu sen 39pvää. Nyt on siis aika jännät paikat meneillään. Ajattelin vielä ensi viikon alun katsastella ja jos ei sitten ala menkkoja kuulumaan niin ei, kun testin tekoon vaan. Mites muilla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu