Heips,
mitenkä onnistuu 1998 Toyota Corolla 2.0D Farmarista saada irti ovipahvit?
Muuten sain pahvin jo irti, mutta en tiedä miten saa oven aukasukahvan irti? Irrotin siidä pohjasta sen yhden ruuvin, mutta se ei hirveänä muuten auttanut... Jääkö se ripa oveen vai pahviin kiinni?
Ja onko tietoa, onko etuovien kaiutin koko 6,5". Mittanauhalla pahvin välistä mitattuna kaiutin oli 150mm halkaisijalta, eli ilmeisesti 6,5" kauittimet siihen istuvat? Takaa olikin farmarissa helppo kaiutin paikat mitata ja näyttäis että sinne passaa 10" kajarit.
Kiitoksia rakentavista vastauksista jo etukäteen. :)
Ovipahvi irti?
2
518
Vastaukset
Itselläni oli joskus FX-malli, josta pahvit irrottelin. Sen verran aikaa on kyseisestä tapahtumasta, etten pysty takuuta antamaan ohjeesta.
FX-mallissa taitaa olla hieman erilainen tuo sisäkahva, eli siinä oli oven lukitusvipu samassa. Joka tapauksessa kahvan kehys irroitetaan ennen ovipahvia, ja tuo kehys lähtee etuviistoon vetämällä, eli siis etureunasta nostetaan, jonka jälkeen se kehys lähtee eteenpäin vetämällä. Itse kahva jää ovipeltiin. Tai jos kahvaosakin irtoaa tuossa vaiheessa, niin silloin siitä irroitetaan tangot, jonka jälkeen pahvin saa irti.
(olikohan vaikeasti selitetty?) Ja korjatkoon joku ohjetta, joka paremmin tietää/muistaa. Itselläni aikaa operaatiosta 6-7 vuotta.
Kaiutin on 13cm, ja asennusaukko hyvin omalaatuinen. Lisäksi joutuu varmasti tekemään korokepalan uudelle kaiuttimelle, ettei kaiuttimen magneetti osu alaslaskettuun ikkunamekanismiin. Eli homma ei ole niitä yksinkertaisempia.
Alkuperäinen kaiutin on todellakin "merkkikohtainen", eli normikaiutin siellä ei ole. Kaiuttimen runko muovia(!) ja magneettikin koomisen kokoinen...- taukkis
Työnnä sitä kahvahässäkkää auton keulaa kohti n. 0,5-1 senttiä. Silloin sen pitäisi irrota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M797409Demarilesbo synnytti lapsen
Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art2044650Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn724550Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v584120HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!
"Sdp:n uusi talousääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen704107Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu333619Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e613005Sovitteko ulkonäöllisesti
Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty652732Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj391925- 471685