Kotoutumista...

Takaisin Suomessa

Hei kaikki takaisin Suomeen muuttaneet !
Koko perhe tuli Suomeen ja olisi kysymyksiä aviopuolison ongelmista (ei suomalainen, eu-kansalainen, ei puhu suomea). On saanut jo myöntävän päätöksen Kelalta. Työpaikkaa ei ole vain vielä löytänyt. On työkkärissä työttömänä työnhakijana. Nyt sai kutsun työkkäristä kotoutumiskoulutuksen aloitusjaksolle (3 pv).
Emme ole vielä hakeneet Kelalta työttömyysturvaa, mutta nyt olisi tarkoitus.
Niin - lähtömaassa on ollut töissä aina n. muuttoon asti, viimeinen sama työpaikka - kokopäivätyö - 3 vuotta.
Neuvoa tarvitaan ja vinkkejä....
Kelan sivuilla lukee, että kotoutumistukea haetaan kuten työmarkkinatukea (lomake TT1 työmarkkinatuki/peruspäivärahahakemus).
Jos minä tienaan yli 3000 eur kuussa, onko hänellä mahdollisuutta saada ko. kotoutumistukea.
Mitä papereita tarvitaan ? tarvitaanko lähtömaasta jotain ? onko jollakin kokemusta kotoutumiskoulutuksesta ?
Vai onko kyseessä koulutustuki, johon ei aviopuolison tulot vaikuta ?
Kysyin jokin aika sitten Kelalta asiaa peruspäivärahasta (ennen myöntävää Kela-päätöstä) ja vastaus oli, että jos hän hakee peruspäivärahaa, niin tarvitsee E301 lomakkeen, oltava työttömänä työnhakijana työkkärissä, ko. lomakkeen täyttö, 4 vkoa po. Suomessa töissä ennenkuin voi saada päivärahaa ? En tällaisista asioista löydä mainintoja Kelan sivuilla....

2

1551

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Johany

      Luin suurella mielenkiinnolla kysymyksiäsi. Sinuna kävisin sisäaisaininisteriön http://www.intermin.fi/intermin/home.nsf/pages/4C700565CA3B7C2CC22573B000337A9E sivuilla. Sieltä löytyy mm. alaotsikko "tietoa maahanmuutosta". Myös Suomen Paluumuttajat Ry saattaa pystyä neuvomaan. He löytyvät http://www.omat.fi/palmut/kieli/index2.php?sivu=157 sivuilta. Käy läpi kelan sivut niin tarkkaan kuin mahdollista ja selvitä sitten soittamalla ne asiat mitkä netistä eivät löydy.

      Itselläni on luultavasiti/toivottavasti myös paluumuutto edessä. Tämän takia haluaisin mielelläni olla teihin yhteydessä ja kuulla kuinka muuttonne tulevaisuudessa etenee. Mitä ongelmia, kysymyksiä jne. (jo esille tulleiden asioiden lisäksi) on tullut eteen ja miten ne olette selvittäneet?

      Ymmärrän kyllä jos teidän tilanteessanne ei aika ja/tai kiinnostus riitä muiden samassa tilanteessa olevien ongelmiin. Mutta jos riittää niin olen erittäin kiinnostunut kaikista mahdollisista asiaan kuuluvista aisoista. Itselläni on juuri monen vuoden harkinnan jälkeen päätös kypsynyt.

      Mistä olette muuttamassa ja mille paikkakunnalle Suomessa?

      Yrittäessäni tältä palstalta saada tietoa ja neuvoa niin olen valitettavan usein törmännyt erittäin negatiivisiin henklöihin. Henkilöitä joiden mielestä Suomi on P..a maa ja Ruotsissakin potkittiin päähän. Tämän takia kaikki "normaalit" kokemukset ovat todella tervetulleita.

    • Johany

      Kirjoittaessani negatiivisista ihmisistä ja vastauksista edellisessä viestissäni, tarkoitin ruotsinsuomalaisten- enkä tätä paluumuuttajien palstaa. Sorry!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      149
      5718
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      31
      4082
    3. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      0
      3500
    4. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      46
      2570
    5. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2510
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      32
      2348
    7. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      24
      2123
    8. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      13
      2052
    9. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      25
      1997
    10. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      43
      1995
    Aihe