Mikä neuvoksi? koirallani on ollut ripuli parisen päivää (ihan löysää ja vetistä kakkaa) ja ss on nyt parina yönä paskonut ja kussut sisälle vaikka olen normaaliin tapaan käyttänyt koiraa ulkona ennen nukkumaan menoa. Tuntuu että vaikka kuinka siivoisi niin hajut eivät lähde minnekkään, voiko koira tehdä tätä tahallaan? Koirani on seittemän kuinen ja oli sisäsiisti kun meille tuli. Olin ystävälläni muutaman yön yökylässä ja hänellä on tyttökoira jolla oli juoksu niin voisikohan tämä johtua jollain tapaa siitä? pitäisikö paastota koiran kanssa?
Ripuli ja kuseskelu
neuvoja kiitos
4258
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Seitsemänkuista koiraa en kuitenkaan paastolle laittaisi, varsinkin jos on rotu jolla on vielä kasvuvaihe menossa.
Keitä riisiä ja tarjoile pelkästään sitä siihen saakka, että uloste on normaalia. Sitten ala pikkuhiljaa lisäämään riisin sekaan koiran tavallista ruokaa...
Koira ei kuule ripuloi sisälle piruuttaan. Sillä on vatsa sekaisin ja sillä syyllä ei ole väliä.
Jos tuo jatkuu, niin sitten koira eläinlääkäriin.
Sitä ennen ensiapuna on mahan rauhoittaminen ja huolehtiminen siitä että koira juo paljon. Jos tykkää niin riisin keitinvesi on erittäin hyvää, tonnikalaa voi liottaa vedessä ja juottaa.
Jos koira on pieni,olisin huolissani jo muutaman päivän ripuloinnista. JOs on isompi rotu niin kestää ehkä sen paaston mutta varovasti sitten.
Kun olet koiran ottanut niin varaudu sotkuihin. Tuskin tämä on ainoa ripuli joka sillä tulee elämnsä aikana olemaan. Eli sotkua ja hajua on tiedossa mutta on ihan turha ja väärin koiraa kohtaan ajatella että se tekee tuollaista tahallaan.
Mielenosoitus pissoja ehkä mutta harvassa on nekin koirat.
Älä viitsi käyttää noin rahvaanomaista kieltä. Pissa ja kakka ovat ihan Ok , kusi ja paska kielenkäytössä osoittavat huonoja tapoja ja moukkamaisuutta!
..allergiaa...
Oli kesällä kaverin koira hoidossa, ja kaveri unohti kertoa että koira allerginen vehnälle.. Enpä sitten tiennyt sitä ja ihmetytti kovasti kun yhtäkkiä kakkasi lattialle... löysää ja vetistä kakkaa. Koiralle ei vihainenkaan voinut olla, kun se niin onnettomalta näytti ja eihän se loppujen lopuksi koiran vika ollut vaan minun ja omistajan... kannattaa tarkistaa asia.