Olen päättänyt ostaa nyt näin syksyllä pyörän, mutta minua askarruttaa takuut näissä tuontipyörissä. Onko noissa yleensä takuita ja jos on niin miten ne sitten on käytännössä toimineet? Ymmärrän sen ettei ne "kuluvia" osia koske, mutta jos esim. sähköt katoaa tai moottori laukeaa niin kuinka sitten?
Monet näyttävät päällisin puolin siisteiltä, mutta nuo ajetut kilometrit tuntuu aika usein epäilyttäviltä? Voiko luottaa jos on esin, huoltokirja?
ja kerokaa missä liikkeissä on on muutakin kuin "perävalotakuu", kun jostain liikkeea sivulta luin ettei heidän takuu koske moottoripyöriä?
TAKUUT???
3
662
Vastaukset
- xj-900
todella epäillyttäviä kauppiaita, joku mainosti uusia ns. harmmaatuotuja pyöriä "ostoturvalla" mitähän v----a sekin mahtaa sitten käytännössä tarkoittaa, ei vastaa ainakaan takuuta, ja varmaan ihan turha yrittää viedä virallisen mahantuojan korjaamoon.
- löytyyvaan
Voihan....joko taas alottelevaa motoristia vedetään höplästä,usko nyt että pidä näpit erossa
noista tuontipeleistä.piste! - beeplan
Ikävä kyllä todettava että isoissa liikkeissä toimii takuiden saaminen ja niiden hoitaminen yleensä parhaiten koska ne lähes poikkeuksetta ovat virallisen maahantuojan jälleenmyyjiä.
Sellaiset takuut eivät myöskään katkea aina siihen kun liike tekee konkurssin tai muuten katoaa kun pieru saharaan.
Onpa suomen maaperällä liikeitä jotka tuovat jenkeistä uusia pyöriä vaihtamatta niihin hyväksyttyjä valoja ja luovuttavat näin laittoman pyörän asiakkaalle. Tällainen pyörä saatetaan pahimmassa tapauksessa ottaa poliisin talteen kesken matkan tai ainakin kilvet lähtee heti.
Pyörät myydään samoilla takuuehdoilla mitä virallista kautta maahan tulleet pyörät.
Nyt on vaan niin että Ameriikassa varsinainen takuu kattaa yleensä vain yhden vuoden tai jopa vain puoli vuotta jonka jälkeen Bilit ja Bobit voi ostaa siellä eräänlaista takuuta tietyn määrän lisää.
Suomessa ja samalla EU-alueella minimi takuu on 2 vuotta ja moni OIKEA maahantuoja antaa vieläkin pidemmän takuun.
Huoltokirjoja saa Gyntteri tekaistua ihan mille kilsamäärälle tykkää että jos ostat käytetyn tuontipyörän niin tarkista huolella "ammattilaisen" kanssa sen kunto.
Suomalaisen liikkeen saat vastuuseen tekemisistään varsinkin kun varmistat että liike on oikeasti moottoripyöräliike eikä "kupruja" joka syksy tekevä huijari.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271974
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001720Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571370Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?771344Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311038Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47936Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51933Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 73866
- 109863