Itkettää...

Perjantai aamulla on lähtö ja tärisen kauhusta jo nyt! Vannon, että jos tästä selviän hengissä saa tämä luvan olla viimeinen matkani. En vaan kestä tätä paniikkia enää :(

Rakastan matkustelua ja auringossa löhöämistä, mutta tuntuu että tämä pelko vaan pahentuu ja pahentuu. Tekisi mieli peruuttaa tämä koko reissu, mutta en voi sitä tietystikkään tehdä.

Mua pelottaa ja ahdistaa niin uskomattomasti että en tiedä miten selviän! Mua pelottaa ihan kaikki. Lentokoneen näkeminen jo telkkarissa saa aikaan ahdistuksen tunteen. Nousu, itse lento, turvavyövalo, lennon aikana koneessa liikkuvat ihmiset jne. En pysty syömään, en juomaan. En pysty edes vessassa käymään. Istun vaan aivan hiljaa käsinojia puristaen ja sekuntteja laskien.

Ihmiset nauravat minulle kuinka tyhmä olen, kun pelkään lentämistä. Mutta en voi sille mitään..
Miten tästä selviän? :(
5722
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

"Lentokonesimulaattori" on yksi, harvinaisempi vaihtoehto.

Se on rakennettu oikean lentokoneen näköiseksi sisältä. Siellä on penkit ja ikkunat ja kaikki. Sitten siellä välillä voi tulla "turbulenssia" ja tällästä.

Hinnasta en kyllä tiedä.

Äänestä
  • Ymmärrän kyllä pelkoasi. Itse rakastan lentämistä ja joudun (pääsen) parhaimillaan lentämään useita kertoja päivässä. Mutta pelkään äärettömästi muurahaisia. Joten sinun pelkosi on huomattavasti ymmärrettävämpi.

    Kuuntele musiikkia ja pidä silmät kinni koko lennon ajan. Voit ajatella että pieni hintahan se on lomamatkasta. Pahimmassakin tapauksessa joutuisit kärsimään vain muutaman minuutin silkasta pakokauhusta ja sitten se olisi ohi, ellei kone sitten tekisi onnistunutta pakkolaskua mereen jonka hyytävässä lämpötilassa joutuisit uiskentelemaan muutaman tunnin ennen kuin pääsisit lämpimään.

    Äänestä

Suomessa on hyvin koulutettu ammattitaitoinen henkilöstö koneissa,ja koneet ovat pysyneet ilmassa vuosikymmenet, mitä suotta hermoilet. Rauhoitu ota rennosti, nouset koneeseen, ota vaikka pari lasia viiniä, yksi jo tax free-alueella, se rauhoittaa (ei liikaa, kolmas on jo tarpeeton, siellä saa ilmaista kahvia ja mehuakin). Voit lueskella hyvää kirjaa tai juttele muiden kanssa tai keskity sanaristikkoon.
Rukoile Isä Meidän ja 10 muuta, niin kyllä se siitä. Toinen vaihtoehto on että rupea sitten pelkäämään aivan vimmatusti, pelkää niin paljon että koko homma alkaa naurattaa ja tajuat että pelko ei auta yhtään, lento menee joka tapauksessa miten menee, sinun ajatuksesi eivät siihen vaikuta. Paras sopeutua ja ajatella mukavia asioita, vaikkapa sieltä mihin olet menossa.
Näyt olevan niin säikky ihminen, että sinun kannattaisi hankkia vaihtoehtoisesti lievä rauhoittava lääkitys.

Äänestä
  • yhdyn täysin edellisen kirjoittajan ohjeisiin. Ymmärrän kyllä _täysin_ pelkosi, samanlainen olin itse muutama vuosi sitten. Oikeastaan en ole varma mitä tapahtui, äkkiä vaan en pelännytkään enään ja aloin nauttia lentämisestä. Nykyään teen sitä jo niin paljon työni puolesta että siinä se menee missä bussissa istuminenkin, mikä kylläkin on vaarallisempaa. Mutta kokeile ihmeessä edellisen kirjoittajan ohjeita, yritä ainakin! Hyvää matkaa ja tsemppiä sinulle!

    Äänestä

Laitoin tämän toiseenkin ketjuun mutta siis:lensin satoja kertaa, siiten yksi päivä pamahti tajuton fobia ja paniikki, joka esti 3v lentämisen. Vihdoin viime talvena löysin sivustot netistä (ilmaiset) jotka ovat auttaneet ihan mielettömästi!! Lentokapteeni on tehny ilmasen nettikurssin lentopelkääjille, eli sinne vaan lukemaan ja opiskelemaan, auttaa ihan varmasti, ainakin jonkin verran! klikkaa ekalla sivulla vaan enroll now nappulaa niin siitä sit etiäpäin
http://www.fearofflyinghelp.com/

parhaat vinkit mitä tulee muistaa
- ilma on ns kovaa ainetta, kone ei voi tippua. ilma ei lopu sen alta. se ei siis tuu alas ku kivi. jos turbulenssia ajattele että ne on ns ilmapaaluja minkä päällä se kone poikkoilee. vaik tuntus et se tulee paljonki alas niin se tulee saman verran ylöskin.
- vaikka kaikki moottorit sammuis (mikä erittäin harvinaista) kone voi laskeutua turvallisesti. netissä on youtubessa videotakin kun ne näyttää kuinka kone lentää kun mootorit sammutettu. Lentokone sammuttaa esim moottorinsa kun lähestyy kenttää muutenkin, eli se liitelee säästääkseen polttoainetta. Ihan normi juttu siis!
-turbulenssi ei ole ikinä vahingoittanu konetta, ja syy miksi esim lentoemännät laitetaan pahimmassa heilutuksessa istuu on ettei ne lyö päätänsä. jos ahristaa turbulenssissa niin lauleskele päässä jerry lee lewiksen whole lot of shaking going on :)
- ukkosenilmaa ei tarvitse pelätä. normi boeing koneet tekee ns tiedusteluretkiä punasille ukkosalueille, joihin normikoneet ei ees mee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


-mie- kirjoitti:

Perjantai aamulla on lähtö ja tärisen kauhusta jo nyt! Vannon, että jos tästä selviän hengissä saa tämä luvan olla viimeinen matkani. En vaan kestä tätä paniikkia enää :(

Rakastan matkustelua ja auringossa löhöämistä, mutta tuntuu että tämä pelko vaan pahentuu ja pahentuu. Tekisi mieli peruuttaa tämä koko reissu, mutta en voi sitä tietystikkään tehdä.

Mua pelottaa ja ahdistaa niin uskomattomasti että en tiedä miten selviän! Mua pelottaa ihan kaikki. Lentokoneen näkeminen jo telkkarissa saa aikaan ahdistuksen tunteen. Nousu, itse lento, turvavyövalo, lennon aikana koneessa liikkuvat ihmiset jne. En pysty syömään, en juomaan. En pysty edes vessassa käymään. Istun vaan aivan hiljaa käsinojia puristaen ja sekuntteja laskien.

Ihmiset nauravat minulle kuinka tyhmä olen, kun pelkään lentämistä. Mutta en voi sille mitään..
Miten tästä selviän? :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu