Meillä on edessä rantasaunan uusiminen. Vanha sauna pitää purkaa, ja uusi rakentaa (rakennuttaa) tilalle. Helpoimmalta vaikuttaisi tuo "heti-valmis"tynnyrisauna, onko kellään sellaisesta kokemuksia?
Tynnyrisauna?
14
10717
Vastaukset
- "Kehuja"
Ennenkuin teet hankintapäätöksen, katso www.konstatalot.fi, saunoja on nähtävillä pitkin Suomea, itselläni on Hirvensalmella, ainakin omaan tarpeeseemme aivan erinomainen!( Valmissaunojen tekijöitä on monia, useimmat varmaan ihan hyviä)
- on....
helppo ja halpa ratkaisu ja ihan hyväkin. Vaarana on, että kyllästyt siihen aikaa myöten.
Se tulee vaikuttamaan vanhemmuuten rumalta ja ei sovi "arkkitehtoonisesti" muiden rakennusten kanssa yhteen. Mieti sitä, ennen kuin teet hankinnan.
Valmissaunoja on tavallisen muotoisiakin.- usko k
hei,
vaatiiko tynnyrisauna rakennusluvan?
Faktaa, ei "mutua" ja kiitos vastanneille. - tarvitsee
usko k kirjoitti:
hei,
vaatiiko tynnyrisauna rakennusluvan?
Faktaa, ei "mutua" ja kiitos vastanneille.Ei mutu.
- jasse123
usko k kirjoitti:
hei,
vaatiiko tynnyrisauna rakennusluvan?
Faktaa, ei "mutua" ja kiitos vastanneille.Fakta on se että riippuu kunnasta. Läheskään joka kunnassa ei tarvitse rakennuslupaa.
- kauniita mökkirakennuksia
jos nättejä haluatte niin katsokaa www.huvilarakentajat.fi
- Tynnyrin metsästäjä
Löysin mielenkiintoisen uudenlaisen tynnyrisaunan, pystymalli :D
http://www.arcticfinland.com/tynnyrisauna/oskar/
Pesutilaa siinä ei ole, mutta muuten kylä hyvin mielenkiintoinen. Käytiin katsomassakin tuota esittelymallia Tampereen vieressä IDEAPARKissa. Mahtuu joku 5 hlö aika helposti löylytteleen eikä pitkilläkään ihmisillä tuu mitään ongelmia ku katto on niin korkealla.. - turhake?
Jos katto on korkealla sinne menee myös löylyt. Vaakaputki on huomattavasti neliötehokkaampi ja parempi sauna. Pystyversion lauteille mahtuu maks. kolme. Pohjakuvista erot näkee hyvin.
- Tynnyrin metsästäjä
Kannattaa oikeasti käydä katsomassa uusiks.. ottaen huomioon ettei tuo pystymalli nyt mikään Eifel-torni ole :D pää näyttäs olevan katon rajassa ja lupailee 4-6 hlö. Eli vaikka voi toi 6 olla vähän yläkanttiin, mut kyll tuohon se 4 varmasti mahtuu helposti.
Näin tuon saunan viime kesänä Mäntyharjun loma-asuntomessuilla ja oli kyllä aika lepposan näköinen.. IDEAPARKissa lempäälässä on kans paikka jossa pääsee katsomaa noita pystymalleja.. Tiedä sitten...
- ''..''
Sattu tuollaaset silmään
http://www.konepappis.fi/index.php?pinc=3 - mart salum
www.salum.fi 2kpl heti valmiina ja JOULUHINTAAN
- tiptaptiptaptipetipe
Mainokset keskustelupalstalla on hanurista mutta tuosta sais helposti hienon saunan jota vois autolla kuskailla.
tiptaptiptaptipetipe kirjoitti:
Mainokset keskustelupalstalla on hanurista mutta tuosta sais helposti hienon saunan jota vois autolla kuskailla.
Joo tuli tilattua ultimatemarketista tynnyrisauna, nyt kiistelen saunan asennusjalosta. Asennuskuvissa niitä on kolme eli molemmissa päädyissä ja kolmas löyly-/pukuhuoneen välisen seinän kohdalla. Eli hirsien loveuksien kohdalla, mutta nyt on toimitettu vain kaksi tukijalkaa. Tehtaan vastaus on että tukijalat sijoitetaan 45cm päähän päädyistä joten hirret kiinnitetään ruuveilla jotka jäävät näkyviin ikävällä tavalla. Miksi asennuskuvat ja toimitettu tavara voi joskus kohdata toisiaan. Taas tuli se halpa Ultimatemarketin halpuu esille, kun tollanen tukijalka maksaa alle 5€. Ja asiakkaan ei tarvitsisi ihmetellä miten asennus tapahtuu. Sapettaa mutta vinkki älkää ostako pelkkien kuvien perusteella. Siis esittely kuvissa myös kolme tukijalkaa. Tulen kyseinalastamaan kumpi on oikeassa tehdas vaiko minä.
- Tilaihme
Valitse pystymallinen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien2303368- 592877
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I262492Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk182471Työvoimatoimisto
Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve761973Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä851869Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva401832Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro191825Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.911672Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli691013