Mikähän noissa uusissa volkkareissa on kun näkyy sammuvan risteyksissä vähän väliä? Tuskin vika on pelkästään kuskeissa? Huvittavan näköstä kun tuliterät volkkarit sammuilee risteyksiin.
Tyyppivika
batigol
51329
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
niin heikko vääntö, mutta siihen tottuu pian.
minä totuin viikossa kaikki tottuu kuukaudessa.
mutta kun ajaa välillä vääntävämmällä 1.6 litraisella, jonka vääntömomenti on 2500 kierroksella joutuu taasen uudelleen totuttelemaan Vw:hen.
ei hv ratkaise vaan vääntö.
VW on vääntö hyvin korkealla eikä niissä nopeuksissa ole vielä paljoa hevosiakaan.
hevosetkin löytyy vasta yli 5000 kierroksilta.
mutta hyvät kaverit sanoi että Vw on hyvä auto pitkän päälle, siksi ostin kolmannen Volkkarini.
Paljon TDI:llä ajaneena bensakoneisilla autoillamme ajaessamme meinaa välillä sammahtaa kun sitä vääntöä ei tosiaankaan tunnu liikkeelle lähdössä olevan.. tosin nuo pihalla olevat bensavehkeet ovat eri konsernin tuotteita.. epäilen että VAG mallien kytkin tuottaa ongelmia merkkiin vasta siirtyneillä..
jep, ainakin uusissa/uudehkoissa Passateissa on kytkinpolkimen liike melko pitkä, johon saa totutella jonkin aikaa.
...liikeratahan se ongelmia tuottaa; pitkä liike ja korkealla kiinni ottava... 3x vkon sisällä sammuttanut... :-)
Lankomies on volkkarin huollossa hommissa J.kylässä. Hän kertoi, että uusien Golfien ja Polojen tietokoneohjelmissa on ollut ongelmia. Ilmeisesti asia hoituu vain ohjelmaa vaihtamalla.