Itselläni on melko uusi Canonin Ixus kamera. Kamera vahingossa putosi lattialle ja sen jälkeen näyttöön on tullut ikäviä viivoja. Viivat lisääntyvät kokoajan, mutta aika hitaasti. Kaveri epäili että tummat viivat ovat kuolleita pikseleitä. Voisivatko viivat olla jotain muuta?
Mietin että pitääköhän ostaa kameraan uusi näyttö vai jos kamerassa on takuu voimassa niin eikös se silloin korvaa näytön veloituksetta?
Mietin että pitääköhän ostaa kameraan uusi näyttö vai jos kamerassa on takuu voimassa niin eikös se silloin korvaa näytön veloituksetta?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ihan ensiksi selväksi että takuu ei korvaa pudotetun kameran vaurioita. Toiseksi kyseessä ei ole kuolleet pikselit vaan kuvakenno tai näyttö on vaurioitunut (tai joku muu komponetti). Jos näytössä on viivat näkyvissä koko ajan, myös vaikkapa valikkoa katsoessa, vika on näytössä tai jossakin sen oheislaitteessa. Korjausarvio huollosta auttaa päätöksen tekemisessä.
ok.. kiitos vastauksesta.
ei ne kestä sellaista.
kun vahingossa tippuu.
Sen kameran mukana tuli sellainen rannelenkki. Sinä taisit jättää sen sinne pakkaukseen tarpeettomana. Minä olen ottanut tavan, että ensin ranne lenkkiin ja sitten kamera laukusta ulos. Eipä ole kamera tippunut - tai siis kyllä on pari kertaa tippunut, mutta jäänyt rannelenkin varaan.
rannelenkki kamerassa kiinni, mutta ei paljoa auttanut kun kamera tippui pöydältä lattialle kun joku meni ja vahingossa tönäisi.
Ja tietääkseni kysyin apua outoihin viivoihin kameran näytössä enkä siihen kuinka pitää kameraa kädessä..
Tästä tietysti voi kysyä mitä se pöydällä teki. Minulla kamera on joko laukussa tai rannelenkillä kädessä.
No siellähän se oli, koska kuvia oli vastikään katseltu eikä ollu laitettu takaisin laukkuun.