lähihoitaja Hesote

alexxxandra

Oisko jollain tietoa millaiset nuo Helsingin sosiaali- ja terveysalan oppilaitoksen järjestämät pääsykokeet on...

... Lähihoitajaksi hakeville
... Lääketeknikoksi hakeville?

Erityisesti lähihoitaja koulutuksen pääsykokeet kiinnostais. Tietää vähän mitä odottaa, jos tulee kutsu pääsykokeisiin :)

Kiitos jo etukäteen!

4

1587

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cherry82

      Voi vitsit, kun muistaisin kokonaan. Olen kyseisestä koulusta valmistunut 2004. Mutta joka tapauksessa kokeissa on kirjallinen osuus ja haastattelu. Tiedä vaikka olisivat joitan muutakin keksineet tässä vuosien varrella? Haastattelija on luultavasti koulun opettaja ja kyselee sinun historiastasi, ehkä motivaatioon liittyviäkin kysymyksiä ja erikoistumistoiveita koulutusta miettien. Kirjallisen kokeen pituutta en muista, mutta paljon matemaattisia tehtäviä oli, ainakin kertotaulu oli hyvä osata. Sitten oli tehtäviä, joissa oli vastaus ja sinun piti keksiä itse kysymys (matematiikka) jne. Musteläiskätestejä käyttivät myös joskus, sekä sitä, että neliön sisällä on viivoja, joita sinun tulee jatkaa muodostaen niistä esittävä kuva :)

      Yleisesti kokeet vaikuttivat minusta ihan iiseiltä, ja kouluun pääsee varmasti, jos on yhtään älliä päässä ja varsinkin lukion käyneenä..:) Kunhan on sellainen sosiaalinen ja ystävällinen, kaikkien kanssa toimeentulevan oloinen :) tsemiä!

    • jennipal

      Pääsykokeet järjestetään Malmilla Vilppulantien koulutuspisteessä. Olin juuri 16päivä siellä pääsykokeissa, aika helpot :) 2,5h kirjallisia tehtäviä plus psykologin ja opettajan haastattelu.

      • Anonyymi

        Täällä yx 2004 valmistunut lähihoitaja sairaanhoito ja huolenpito koulutusohjelmasta. Pääsykokeet olivat iisit peruskoulun käyneelle.
        16 vuotta on mennyt mummoja ja pappina hoitaessa.

        Nyt työeläkkeellä jo kaksi vuotta, mutta Seiten listoilla edelleen. Korona tosin sotkenut työkuvioita.
        T. Arja


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Täällä yx 2004 valmistunut lähihoitaja sairaanhoito ja huolenpito koulutusohjelmasta. Pääsykokeet olivat iisit peruskoulun käyneelle.
        16 vuotta on mennyt mummoja ja pappina hoitaessa.

        Nyt työeläkkeellä jo kaksi vuotta, mutta Seiten listoilla edelleen. Korona tosin sotkenut työkuvioita.
        T. Arja

        Tuo aloitus on tehty 2008...Eiköhän kyselijä ole jo valmistunut ja koulun nimi on Stadin ammattiopisto.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      74
      5168
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2881
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2584
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      26
      1993
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1942
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1779
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      95
      1772
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      167
      1647
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1388
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      94
      1220
    Aihe