Kertokaa "Nöffeistä"!!

Olen suunnitellut koiranpennun hankkimista tässä lähiaikoina. Oon ihastunu Newfoundlandinkoiraan!
Joten olkaa ystävällisiä ja kertokaa kyseisestä rodusta kokemuksia/mielipiteitä...
Kiitos jo etukäteen!
5230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Nöffit ovat tosiaan ihania =)! Tietoa kannattaisi etsiä internetistä (varmasti löytyy). Onnea uuden pennun hankintaan!

Äänestä

LUONNE
on lempeä ja ystävällinen,rauhallisen arvokkaasti käyttäytyvä,silti ilonen ja kekseliäs.Monet yksilöt ovat säilyttäneet voimakkaan pelastusviettinsä,joka on tullut esiin esim.vesipelastuskokeissa. Newfoundlandinkoirat uivat mielellään.

okei siinä oli kirjatietoa onnea pennun hankintaan

Äänestä

...jos välttämättä haluat kuulla muutamia tosiseikkoja.

1. Nöffi HAISEE pahalle
2. Nöffillä täytyisi kesäisin olla mahdollisuus olla 24h/vrk ulkona, koska se kuolee lämpöhalvaukseen sisällä
3. Nöffi on niin voimakas, että jos se todella haluaa johonkin, niin taluttaja kyllä joutuu menemään perässä
4. Jos nöffi ui kesällä joka päivä, se ei kuivu ollenkaan, ja siitäkin tulee lisää pahaa hajua

Äänestä
  • Ensinnäkin olen tällä hetkellä kolmen nöffilapsen "äiti", ja ne eivät missään nimessä haise! Syytä voi kyllä etsiä itsestä jos koira haisee, ehkä olisi tuo harjaus ja pesu jäänyt vähemmälle...ja olen erittäin pahoillani jos olet törmännyt haisevaan nöffiin. meillä niitä ei ainakaan ole. Nöffit ovat seurakoiria, ja eivät ne viihdy 24 h ulkona!! Toki kesällä kun on kuuma ne voivat kaipaa viileämpään paikkaan, mutta usko tai älä parasta niiden mielestä on kuitenkin olla emännän/isännän jaloissa rapsutettavana.
    Koiraa ei ole koulutettu jos omistaja menee perässä, näin ison rodun edustajaksi se on jo koonkin puolesta opetettava hyville käytöstavoille.
    Uinnin jälkeen suositellaan, että koira kuivattaisiin, ja kyllä se kuivuu itsestäänkin, joskin hitaanpuoleisesti.
    Mielestäni parempaa kaveria ei voi löytää kuin nöffi, toasin se pitää kyllä postinjakajastasi, naapuristasi, ja melkein jokaisesta vastaantulijastakin. Vot laittaa e-mailia, niin voin kertoa mielelläni lisääkin, ja kyllä näitä meidän "tomppeleita" saa tulla katsomaankin jos kiinnostusta löytyy, ja haluat tutustua rotuun paremmin. Nöffi yhdistyksellä on myös omat kotisivut, suosittelen!

    Äänestä

juu-u...ihmettelin kyllä tota ex-
nöffifania...mulla on 11kk:n ikänen nöffiuros,
joka EI todellakaan haise!
Harjaamista se vaatii tosi useasti ja kesällä ui
sen minkä ehti, sitte aurinko kuivatti...
Joskus saattaa suupielestä tipahdella pikkusen
kuolaa, mutta siihenkin tottuu...; )
Oman nöhvini olen koittanu opettaa olemaan
vetämättä ja kyllä sen olen jotenkin saanut
sisäistettyä...vaikkaki kiinnostus vastaantulevia
koiria kohtaan saattaa viedä voiton...
Mie ainaki suosittelen juuri tätä rotua.
Itsellenikin Max oli se eka ja oikea!!

Ystävällisin terveisin; Asta ja Max

Äänestä

Kommentoi aloitusta


"koirakuume" kirjoitti:

Olen suunnitellut koiranpennun hankkimista tässä lähiaikoina. Oon ihastunu Newfoundlandinkoiraan!
Joten olkaa ystävällisiä ja kertokaa kyseisestä rodusta kokemuksia/mielipiteitä...
Kiitos jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu