Saako jaetun kovalevyn...

yhdistettyä enää yhdeksi samaksi ja miten se käy Vistassa?
6289
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

metalliliimaa.

Äänestä
  • kiitos!

    Äänestä

  • sdfsfdsdf kirjoitti:

    kiitos!

    Hitsaamalla

    Äänestä



Ota tärkeät datat talteen, varmuuden vuoksi.

Seuraava temppu ei toimi, jos levy on totaalisen täynnä. Siinä tapauksessa toisen aseman datat pitää siirtää jollekin toiselle medialle, USB-tikulle, DVD:lle tms ja kopata sieltä sitten C:lle.

No, here we go:
Imuta System Rescue CD ja polta se CD:lle.

Tsekkaa virheet molemmilta osioilta. Olkoot tässä C: ja D:, kopioit D:n C:lle.
Eheytä C: ja siirrä D:ltä niin paljon dataa kuin C:lle mahtuu. Laita vaikka alihakemistoon C:\D\ tms. Ihan sama.

Boottaa System Rescue CD.

Käynnistä X. Kirjoitat kehotteeseen
startx
Sitten käynnistät Gpartedin, siihen varmaan löytyy pikakuvake mutta terminaaliin voi ihan kirjoittaa
gparted.
Pienennä D-osio mahdollisimman pieneksi ja siirrä levyn loppuun. Suurenna C-osio mahd. isoksi.
Lopeta Gparted ja boottaa Windowsiin. Kirjoita terminaaliin
reboot

Windows tsekkaa asemat ja ehkä reboottaakin, en tiedä Vistasta. Kun olet takaisin Windowsissa, C:llä pitäsi olla nyt enemmän tilaa taas ja D täynnä. Siirrä D:n romut C:lle.
Aja virheentarkistus C:lle

Boottaa System Rescue CD ja käynnista Gparted
Poista D (tän voi tehdä jo Windowsin levynhallinnassakin)
Kasvata C-osio koko levyn kokoiseksi.
Boottaa Windowsiin.

Itse olen tuollaista tehnyt eri Windowseille monesti eikä kertaakaan ole homma mennyt pieleen. Vistalla en ole em. temppua tehnyt. Muista vielä, että todella otat tärkeät tiedostot talteen ennen homman alottamista. Osioilla kun pelaa niin asiaan vihkiytymätön pystyy kohtuullisen helposti hävittämään kaiken, ei ehkä lopullisesti mutta niin, että vaaditaan astetta enemmän tietoa, että datat saa takaisin, ehkä kokonaan, ehkä vain osittain.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sdfsfdsdf kirjoitti:

yhdistettyä enää yhdeksi samaksi ja miten se käy Vistassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu