Pentu ja raato

Tänään 12- viikkoinen pentumme löysi taas "ihanaa" pureskeltavaa pihalta. Pentu kaivoi kolosta kuollutta myyrää, rottaa, hiirtä tai mitä lie. Vähän ehti maiskutellakin.Tarviiko nyt olla huolissaan että kaveri saa jonkun taudin? Ensimmäinen rokotus laitettiin viime perjantaina, ja matokuuri viikkoa ennen sitä.

3

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitään hätää

      Tuskin saa mitään tautia. Meillä vanhin koira, nyt 11v, pentuna söi tosi pilaantunutta hiiren raatoa eikä sille siitä mitään vaivoja tullut.

    • on tunnetusti

      lapamatoa.Ei vara venettä kaada.Anna kuuri mikä tehoaa myös lapamatoihin.Ja halvemmaksi tulee kun haet kuurin ell,kuin apteekista.

      • lapamato tosiaan

        Lapamato tarvitsee väli-isännäksen kalan ja on kovin epätodennäköistä, että lapamato olisi jyrsijän loinen. http://fi.wikipedia.org/wiki/Lapamato
        Kovin epätodennäköistä on, että olisi jonkun muunkaan madon saanut. Pentu kuitenkin madotetaan ennen 16-viikon rokotusta, eli se madotus riittää oikein hyvin!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      219
      17106
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      169
      12174
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      41
      5960
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      64
      4842
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      13
      4746
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      19
      3937
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3565
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      133
      2997
    9. 248
      1382
    10. Mitä toivot joululahjaksi ja

      mitä antaisit kaivatullesi? 😃
      Ikävä
      85
      1011
    Aihe