Vuokrahintataso

ja elinkustannukset

Jos vertaa vaikka espanjaan, jossa voi saada merenrannalta parvekkelisen huoneiston jopa 400 e/kk..niin onko Italia ..kalliimpi/sama/edullisempi?

entä ruoka ja esim. auton huollot verrattuna espanjaan?

Esimerkkejä?

Entä spesific tietoa..jos saanut EU-alueella joskus..mielenterveysdiagnoosin..ja sattuisi tulemaan jotain tarvetta virnaoimiasten kanssa asiointiin ja tämä asia tulisi esille italiassa..tuleeko helposti sairaalapakkohoitoa tai ongelmatilanteissa pakkokyyditys suomeen

2

535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rooman rouva

      Vuokrat riippuvat monesta seikasta, missä asunto sijaitsee, onko se kalustettu jne. On ehkä vaikea löytää juuri merinäköalaa. Voit googlettaa "affitto appartamento italia" niin saat vaikka kuinka monta sivua vuokra-asuntojen ilmoituksia. Niistä saat ehkä jonkinlaisen kuvan hintatasosta kullakin paikkakunnalla.

      Ruuan hintakin vaihtelee aivan siitä mistä ostat sen. Suuria eroja kauppojen välillä. Roomassa esim. asumalähiöistä saa paljon halvemmalla ruokaa kuin keskikaupungilta. Ravintolahinnat samoin.

      Me käytiin mieheni kanssa heinä-elokuun vaihteessa Abruzzossa. Löydettiin Adrianmeren rannikolta sellainen paikkakunta kuin Vasto. Ihastuttiin siihen kovasti. Siellä oli kaikki paljon halvenpaa kuin Roomassa. Harva ulkomaalainen on löytänyt tiensä Vastoon. Siellä on hiljaista, kaunista ja rauhallista muuten paitsi heinä-elokuussa kun italialaiset rynnistävät sinne lomille. Vasto sijaitsee hieman hankalassa paikassa.

      "Entä spesific tietoa..jos saanut EU-alueella joskus..mielenterveysdiagnoosin..ja sattuisi tulemaan jotain tarvetta virnaoimiasten kanssa asiointiin ja tämä asia tulisi esille italiassa..tuleeko helposti sairaalapakkohoitoa tai ongelmatilanteissa pakkokyyditys suomeen"

      Tarkoitatko viranomaisilla poliiseja?

      Italissa ei ole mielisairaaloita. Italiassa ollaan erittäin maltillisia kun on kyse psyykisistä ongelmista. En usko että ketään häädetään maasta sen takia, varsinkaan jos on asuntokin siellä, vaikka tilapäisestikkin. Mutta ennen kuin lähtee matkaan niin on aina otettava eu-sairasvakuutuskortti mukaan. Sen saa varmaan Suomessa Kelalta. Itse en ole asunut neljäänkymmeneen vuoteen Suomessa. Kotipaikkani on Tukholma ja käyn siellä lääkärissä. Roomassa me asutaan vain tilapäisesti jokunen vuosi ehkä...

      • matka

        Hei!

        Saanko kysyä, että mikä olet ammatiltasi? Ja mikä on aviopuolisosi ammatti? Kovasti kiinnostaisi asuminen ulkomailla, ja etenkin tällä hetkellä Italiassa. Vaan että mitähän töitä siellä olisi tarjolla? Itse valmistun piakkoin matkailun linjalta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      63
      3467
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      63
      3227
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      64
      3041
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      54
      2542
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      71
      2342
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2121
    7. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      38
      1079
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1055
    9. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1032
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1008
    Aihe