Kävin tänään silmälääkärissä silmätulehduksen takia ja hän totesi, että minulla on toisen silmän näköhermo turvoksissa. Kuulemma on olemassa lähinnä kaltaisillani 20-50-vuotiailla ylipainoisilla naisilla esiintyvä sairaus, jossa kohonnut aivopaine ilmenee näköhermon turvotuksena, mutta silloin turvotusta pitäisi yleensä olla molemmissa silmissä.
Onko kenelläkään kokemusta vastaavanlaisesta tilanteesta? Minulle ollaan laittamassa lähetettä tutkimuksiin, mutta olen todella peloissani enkä jaksaisi odottaa viikkojen päästää tulevaa kutsua.
Onko kenelläkään kokemusta vastaavanlaisesta tilanteesta? Minulle ollaan laittamassa lähetettä tutkimuksiin, mutta olen todella peloissani enkä jaksaisi odottaa viikkojen päästää tulevaa kutsua.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyseessä voi olla Pseudotumor Cerebri, joka minulla on diagnosoitu jo kaksi kertaa, ensimmäisen kerran vuonna 2003 ollessani 19-vuotias ja nyt lokakuussa 2009, täytettyäni 25. Tämä siis tarkoittaa lyhykäisyydessään sitä että aivot jostain syystä luulevat että päässä on kasvain (vaikka ei ole) ja nostavat selkäydinnesteen määrän liian korkeaksi, joka tekee painetta aivoihin. Sinulla kun ei ilmeisesti mitään vakavempia oireita ole niin menee varmasti lääkkeillä ohi (Ödemin ja mahd. myös kortisoni ja kipulääkkeet). Mutta vaadihan nyt päästä ajoissa tutkimuksiin ettei paine ehdi nousta enempää, koska jos niikseen tulee niin se nousee pahimmilllaan todella nopeasti!!! Itselläni on tällä hetkellä tuo Ödemin ja paraneminen on alkanut ihan hyvin, tosin melko hitaasti, mikä on tavallista. Lisätietoa sairaudesta saat sivulta www.ihrfoundation.org, ota selvää niin tiedät vaatia oikeaa hoitoa! Paranemisia ja jaksamista! Ja kannattaa hakea lähete neurologisiin tutkimuksiin mahdollisimman pian, niitä ei kannata pelätä, lähinnä magneettikuvausta ja sen sellaista.
Ja siis minulla myös tuo näköhermon turvotus on molemmilla kerroilla näkynyt selvemmin vasemmassa silmässä, eli melko toispuoleinen turvotus mullakin. Vuonna 2003 myös staasipapilla oli muistaakseni vain vasemmassa silmässä ja oikea on molemmilla kerroilla ollut lähes terveen oloinen, ainakin näön puolesta.
Sori, katoin päivämäärän hiukan väärin=).