Sosiaalipalvelut yhdeltä luukulta

Bongari13.10-9.11.

Otakantaa.fi :n sivuilla
http://www.otakantaa.fi/hanke.cfm?group=397&id=&ref=Hanke

Keskustelussa aiheena 13.10.08 - 9.11.08

"Kaikki sosiaaliturvapalvelut yhdellä asioinnilla? Hallituksen käynnistämän laajan sosiaaliturvauudistuksen yhtenä keskeisenä tavoitteena on tehdä sosiaaliturvajärjestelmästämme selkeämpi ja yksinkertaisempi. Tavoitteena on yksinkertaistaa hallinnollisia menettelytapoja ja lisätä järjestelmän läpinäkyvyyttä. Asiakkaalla pitää olla oikeus saada sosiaaliturvaan kuuluvat etuudet kohtuuajassa, niin ettei toimeentuloon tule pitkäaikaisia katkoksia. "

4

647

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tai r-kioskista

      Kaikki tuet pitäisi keskittää sossuun, jossa on hävettävää asioida. Sinne on lähes yhtä noloa mennä kuin pornokauppaan. Näin verorahaa säästyy.

      Tuet vois keskittää myös r-kioskiin. Nuoria naisia
      palvelee, eikä vanhoja tanttoja/vaareja.

    • täi*

      Erinomainen uudistus myös siltä kannalta, että väärinkäytösten mahdollisuus minimoidaan!

    • Niin varmaan pitäisi keskittää, mutta mihin? Olen nyt viimeisen kuukauden aikana asioinuut Kelassa netin kautta ... ja pinna palaa... Mentaliteettina on se, että kysy mitä haluat, niin Kela vastaa mitä haluaa - tuskin kuitenkaan siihen mitä kysyt. Mielestäni artikulaationi ei ole niin huono, että suuria epäselvyyksiä olisi kysymyksiini jäänyt, vastaukset ovat vaan olleet aivan P...stä. Keskitetään kaikki vaan Kelalle, niin kyllä homma hoituu, kun asiat hoidetaan miten sattuu. Olen muuten sitä mieltä, että virkamiehiltä pitäisi pakkoruotsin lisäksi vaatia myös pakkosuomi.

      • Toivottavasti

        Joo olisi se karmeaa jos Kela olisi se instanssi missä ihmisten sosiaaliturvaa hoidettaisiin. Niin joustamatonta laitosta ei liene muissa Euroopan maissa. Tuntuu että Suomi on täynnä väliinputoajia joita Kelan tuet eivät koske. Kyselylomakkeet ovat niin epäselviä ettei niitä osaa aina tulkita edes Kelan virkailija, jos menet paikanpäälle kysymään lomakkeiden täyttämisestä, jos haluaisit jonkun selvittävän päätöksiä jotka sinulle on tullut ei koskaan löydy virkailijaa joka päätöksen on tehnyt.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      76
      1069
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      784
    3. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      218
      648
    4. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      34
      492
    5. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      23
      468
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      37
      443
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      70
      435
    8. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      44
      409
    9. Ihan pikku vinkki

      Kannattaa tallentaa kaikki mitä sen naisen kanssa puhuu ettei tule hankaluuksia myöhemmin
      Ikävä
      52
      409
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      18
      404
    Aihe