Cockerin turkki

seku

Heippa! Kertokaapa vinkkejä kuinka saa cockerin turkista kiiltävän. Trimmaatteko cockerin nyppimällä?

5

932

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kanssa ja :)

      Pesemällä ja trimmaamalla. Jos et itse vielä osaa trimmata, vie koira trimmaajalle ja opettele sen jälkeen pitämään itse turkki kunnossa, kun se on kunnossa ammattilaisen jäljiltä. Kunnolliset välineet tietenkin tarvitset, vähintään sekä suorat että muotoilusakset (yksipuolinen hammastus). CoatKing, furminaattori ja trimmauskone ovat tietysti myös asiallisia, mutta yhden koiran kanssa pärjää vähemmälläkin varustuksella.
      Pentuturkin ja höttövillat saa siistittyä myös nyppimällä, mutta ilman saksia et siisti päätä, kaulaa, kuonoa, peräpeiliä ja tassuja.

      • seku

        Koira käy säännöllisesti trimmaajalla. Joskus olen vain kuullut joitain kotikonsteja keitetty kala ym. joka saisi turkin kiiltämään?


      • cockus
        seku kirjoitti:

        Koira käy säännöllisesti trimmaajalla. Joskus olen vain kuullut joitain kotikonsteja keitetty kala ym. joka saisi turkin kiiltämään?

        Turkkirotuiselle sopiva, tarpeeksi rasvainen ruoka, on paras "keino" huoltaa turkinlaatua trimmauksen ja pesun lisäksi. Kikkakolmosiahan on lukematon määrä ja kuka uskoo mihinkin :))


    • turkki cockerille

      Meidän cockeri syö viikoittain kalaa ja turkki kiiltää! Kaikki eläinkauppojen nippulat, nappulat ym. kala/lohiöljyt saa unohtaa. Ei kannata alkaa maksamaan maltaita mistään öljyistä..Halvin ja varmin konsti kiiltävään turkkiin on aidon kalan syöttäminen. On järkyttävää katsella tätä nyk. eläinkauppojen bisnestä kun yritetään myydä sikahinnalla kaikkea turhaa rihkamaa, ja jotkut hullut ostaa vielä.. Maalaisjärkeä peliin.

    • Cockeri

      Itse pidän turkin kunnossa säännöllisellä trimmauksella. Ja laitan ruokaan esim. rypsiöljyä (ei ole kallista ostaa) tai sitten Omega 3:sta. Pitää turkin kiiltävänä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      175
      1471
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1049
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      735
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      670
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      650
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      643
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      642
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      593
    10. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      587
    Aihe