Heippa! Kertokaapa vinkkejä kuinka saa cockerin turkista kiiltävän. Trimmaatteko cockerin nyppimällä?
Vastaukset 5
- kanssa ja :)
Pesemällä ja trimmaamalla. Jos et itse vielä osaa trimmata, vie koira trimmaajalle ja opettele sen jälkeen pitämään itse turkki kunnossa, kun se on kunnossa ammattilaisen jäljiltä. Kunnolliset välineet tietenkin tarvitset, vähintään sekä suorat että muotoilusakset (yksipuolinen hammastus). CoatKing, furminaattori ja trimmauskone ovat tietysti myös asiallisia, mutta yhden koiran kanssa pärjää vähemmälläkin varustuksella.
Pentuturkin ja höttövillat saa siistittyä myös nyppimällä, mutta ilman saksia et siisti päätä, kaulaa, kuonoa, peräpeiliä ja tassuja.- seku
Koira käy säännöllisesti trimmaajalla. Joskus olen vain kuullut joitain kotikonsteja keitetty kala ym. joka saisi turkin kiiltämään?
- cockus
seku kirjoitti:
Koira käy säännöllisesti trimmaajalla. Joskus olen vain kuullut joitain kotikonsteja keitetty kala ym. joka saisi turkin kiiltämään?
Turkkirotuiselle sopiva, tarpeeksi rasvainen ruoka, on paras "keino" huoltaa turkinlaatua trimmauksen ja pesun lisäksi. Kikkakolmosiahan on lukematon määrä ja kuka uskoo mihinkin :))
- turkki cockerille
Meidän cockeri syö viikoittain kalaa ja turkki kiiltää! Kaikki eläinkauppojen nippulat, nappulat ym. kala/lohiöljyt saa unohtaa. Ei kannata alkaa maksamaan maltaita mistään öljyistä..Halvin ja varmin konsti kiiltävään turkkiin on aidon kalan syöttäminen. On järkyttävää katsella tätä nyk. eläinkauppojen bisnestä kun yritetään myydä sikahinnalla kaikkea turhaa rihkamaa, ja jotkut hullut ostaa vielä.. Maalaisjärkeä peliin.
- Cockeri
Itse pidän turkin kunnossa säännöllisellä trimmauksella. Ja laitan ruokaan esim. rypsiöljyä (ei ole kallista ostaa) tai sitten Omega 3:sta. Pitää turkin kiiltävänä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 132466
Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.2741142Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r1671128- 79907
- 87853
- 63818
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?24755Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran69711- 65691
Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?142681Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?137680- 47670
- 53614
Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32608Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.46604Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y25593Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.44584- 40554
- 55548
Kerro mies tarinasi
Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri20528