Kertokaa miten saadaan "MYKKÄ KOULUA" esittävä yli 50 vuotias puhumaan ja keskustelemaan pesän asioista.
Miten sanat suusta?
Asiaa olisi mutta ei vastau...
3417
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Pesänjakoon on ryhdyttävä, jos yksikin pesänosakkaista sitä vaatii. Eli eikun vaikkapa joku asianajaja liikkeelle tai nosta käräjäoikeudessa kanne tätä mykkäkoulua harrastavaa kohtaan, jossa vaadit pesänjakoa. Luulisi, että alkaisi kiinnostamaan pesän asiat hiukan paremmin.
On pesään määrätty pesänselvittäjä/-jakaja, mutta selvitystä on kestänyt jo vuosia. Yksi pesänosakas pitää saada pois ja se ei ole onnistunut vielä ainakaan. Okohan vain tarkoitus, että asianajajat vie pesän omaisuuden.
Joku varmaan vastaisi, että hakemus selvittäjän vapauttamiseksi. On aika hankalaa, kun on lähes kymmenen osakasta tämän selvittäjän takana. Hän on kyllä täysin sopimaton selvittäjäksi, mutta kun halutaan riidellä, niin mikä mahtais olla neuvo/ratkaisu tällaisessa tapauksessa?
Ei ole edes erityisjälkisäädöstä pannut toimeen ja kaikesta pitäisi maksaa pesään, jotta jotakin tekee tämä selvittäjä. Voisko pesänselvittäjää vastaan nostaa kanteen, kun ei homma hoidu?
Perintökaaren 19. luvun 6 §:n mukaan
"Jollei pesänselvittäjä ole toimeensa sopiva, on hänet siitä vapautettava, milloin joku, jonka oikeus riippuu pesän selvityksestä, sitä vaatii. Sama on laki, milloin pesän selvitys jostakin erityisestä syystä on uskottava toiselle. Jos oikeuden tietoon tulee seikkoja, joiden perusteella pesänselvittäjää on pidettävä toimeensa sopimattomana, voi oikeus omasta aloitteestaan vapauttaa hänet siitä. "
...
10 §
Hakemus, jota 1, 2 tai 6 §:ssä tarkoitetaan, samoin kuin 9 §:ssä mainittu ilmoitus saadaan antaa oikeuteen tai sen kansliaan.
Suomeksi sanottuna pesänselvittäjän vaihtamiseen riittää *yhden* osakkaan hakemus. Olettaisin että jos pesänselvittäminen on kestänyt kohtuuttoman kauan tai jos testamentin erityismääräyksiä (jälkisäädöstä) ei ole pantu toimeen, on pesänselvittäjä tehtäväänsä kykemätön. Lisäksi jos pesää on hoidettu huonosti (= siten että siitä on aiheutunut osakkaille taloudellista tappiota) on pesänselvittäjä korvausvelvollinen.
Kannattaisi ottaa yhteyttä juristiin, sillä voit varmistaa että hakemuksessa on kaikki tarvittavat tiedot.