Olen nähnyt Fuskua tanssittavan että tulee eteenpäin nopea askel välillä,ilmeisesti tätä on opetettu jossakin päin.Onko havaintoja ko tyylistä.
Fusku:ssa nopea eteenpäin askel
4-askel fuskaaja
31042
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Se on vaan värittämistä
...fuskuun, joka siis ei ole mikään varsinainen kilpatanssi (vaikka sitä r'n's-kisoissa omana lajinaan tanssitaankin), ole mitenkään kiveen kirjoitettuja sääntöjä -perusaskeleessakaan.
Lavalla tanssiessa mennään tietysti musiikin, fiiliksen ja tilanteen mukaan.
Jotta päästäisiin tarvittaessa (tai muuten vain haluttaessa) jonnekin siirtymään, on syytä ottaa sen mukaisesti askeleita.
En usko, että fuskua opetetaan vain yhdellä tavalla, koska itsekin olen vuosien varrella ollut useilla eri tavalla opettavien leireillä ja kursseilla.
Koska fusku on ikäänkuin foksin avo-otteinen muunnos, voidaan sen askelluskin tehdä ainakin kahdella eri tavalla jo siitäkin syystä.
Foksissakaan ei aina askelleta jälkimmäistä nopeata edellisen viereen, vaan toisinaan sekin astutaan ohitse, kuten hitaatkin.
Tuo on sitäpaitsi se foksin alkuperäisempi tapa askeltaa.
Lisäksi foksatessa otetaan sivuaskeleitakin ja tietysti myös tehdään pivoteja sekä etenevinä että paikallaan pyörien.
Niinpä fuskussakin voidaan ottaa askeleita jokseenkin mihin suuntaan tahansa.
Samalla tavallahan fuskuunkin tehdään esimerkiksi joidenkin soittimien soolo-osien tai laulajan mukaan tulkintoja sekä erilaisia breikkikuvioitakin (oikeastaan -liikkeitä), eikä niiden suuntia ole mitenkään määrätty.
Onhan fuskua opetettu vapailla suunnilla useammankin ohjaajan toimesta jo useita vuosia. Samoin kuin jive/boogiakin. Muutamilla kursseilla on opetettu niin, että askellus tehdään paikallaan jos vientiä ei tule, ja viennin suunta ratkaisee luonnollisesti askelien eli seuraamisen suunnan - näin sekä jivessä/boogissa ja fuskussa. Miehet tuntuvat tanssivan sellaisilla askelten suunnilla kun haluavat ja naisten vaan täytyy seurata miehen vientiä. Vapain suunnin tanssimista ei voi edes pitää mitenkään erityisenä tyylinä, vaan mieluummin fuskun yleisenä muotona.