Pieniä apuja pyörän huoltoon. Tähän mennessä tullut sen verran vuodessa kilometrejä, että huollot tehty liikkeessä. Öljyjäkään ei ole tullut vaihdeltua, kun huollosta tullut syksyyn mennessä vain vähän tai kohtuullisesti kilometrejä, ehkä ois pitänyt? Pyörä ollut uudesta, eli mitään ei ole tarvinnut osata tai tehdä itse.
Nyt kaapissa öljyt ja suodatin, vai työ puuttuu. Ajattelin suodattimen olevan etupaneelin takana, vaan vilkasin pohjaan ja sillä näyttäs olevan aivan suodattimen näkönen pyöreä kupu.
Sellaset uusmotoristin huolto-ohjeet olis nyt tarpeen. Asentajaksi ei ole aikomusta opiskella, mutta perushommat pitäis kuitenkin osata ja ohjeita ottaisin mielelläni vastaan.
Meneeko näin: pyörä lämpöseksi, öljyt ulos (oik.puolen sylinteri?), proppu kiinni uudella rikalla, suodattimen vaihto (miten?), uudet öljyt, pyörä käyntiin, öljymääräntarkistus ja lisäys.. Eli missä suodatin? Pitääkö täyttää etukäteen öljyllä? Tarviiko erikoistyökaluja?
Muuten pyörä kiiltää ja näyttää jo hyvältä tulevia ajoja varten..
Kiitoksia avuliaille ja kevättä odotellaan!
Cruiserin
öljynsuodatin
1
519
Vastaukset 1
- Huoltomies 2
Huolto-ohjeet löytyvät tuolta.
http://www.matkaendurot.net/forum/viewtopic.php?t=857
Sopivat myös tuohon Cruiseriin.
Öljynsuodattimeen tarvitaan sellainen peltinen kuppiavain. Avainväli 74 mm. Niitä saa varaosaliikkeistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html6171633Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän44887Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl487753Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll14743- 45672
- 41614
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30566- 32543
Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37510Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE161498