Nyt tarvitsen apua..

Kertokaa mulle kuinkas vapautan levytilaa lisää, koneessa enää 6 % vapaana ja levyn eheytykseen tarttis 15 niin sanoo kone!
Ylimääräisiä vanhoja tiedostoja on paljon, vai tai mun kai tarttis ostaa lisää tilaa..

Kone jumii, kaikki muu on onnistunut (kantapään kautta opittu) mutta tuo yllämainittu rassaa..oon kai umpisolmussa!
6321
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

"Kertokaa mulle kuinkas vapautan levytilaa lisää, koneessa enää 6 % vapaana ja levyn eheytykseen tarttis 15 niin sanoo kone!"

Eheytyksestä päätelellen käytät jotain Windowsia. Temppikansioiden tyhjentäminen auttaa. Windows -kansiossa sitten asuu päivitysten tekemiä backuppeja mitä voi myös poistella. Vanhat palautuspisteet joutaa myös menemään ja tarpeettomat ohjelmat voi poistaa myös.

Tämän jälkeen voit tutkia, että mitkä tiedostostoistasi on sellaisia joita yleensäkään tarvitset paljon. 7-zip -ohjelmistolla voi arkistoida vanhoja tiedostoja joita ei tarvitse jemmaan tiiviimpään tilaan. Jos tietokoneella on ääniä/videoita, järeämpää tilansäästöä olisi pakata näitä häviöllisesti tiiviiseen muotoon, toki alkuperäisistä tiedostoista.

Yleensä nämä toimet on tekohengitystä ja vaikka sitä saakin kymmeniä gigoja tilaa niin kyllä sekin vaan täyttyy että lisää tilaa tarvii hommata.

"Ylimääräisiä vanhoja tiedostoja on paljon, vai tai mun kai tarttis ostaa lisää tilaa.."

Jos tiedostot on ylimääräisiä, ne voi poistaa. Eli hinailet roskakoriin tai valitset ja painat deleteä. Roskiksen kun tyhjentää, tilaa vapautuu.

Äänestä

Ei pitäisi olla epäselvää, mistä lisätilaa saa, eli kaikki ylimääräiset, tarpeettomat ja vanhat tiedostot on poistettava.

Käynnistä > Apuohjelmat > Järjestelmätyökalut > Järjestä uudelleen > Lisää vaihtoehtoja > ..poista kaikki muut, paitsi viimeaikaiset palautuspisteet... ja se tekemällä ilmaantuu useampi giga tilaa, kun kaikkinensa palautuspisteet varaavat 10 % koko kiintolevystä.

Äänestä

TIEDOSTOJA VOI MYÖS POISTAA !!!

EI KAIKKEA PASKAA TARVITSE SÄILYTTÄÄ !!!

Äänestä

Kylläpä on elämää suurempi juttu ostaa lisää kovalevytilaa. Kunpa kaikki älyäisivät vuodattaa tänne kuinka suuri kynnys se elämässä onkaan.

Äänestä

kerrot ratkaisun.

"Ylimääräisiä vanhoja tiedostoja on paljon.."

Siis ylimääräisiä vanhat vaan deletoiden.

Äänestä
  • Totta puhuitte ylimääräisistä! sehän on kuin säilyttäisi vanhaa kamaa jos vaikka joskus tarttee! vitsi, mutta homma toimii..kiitos kaunis!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikkis-100 kirjoitti:

Kertokaa mulle kuinkas vapautan levytilaa lisää, koneessa enää 6 % vapaana ja levyn eheytykseen tarttis 15 niin sanoo kone!
Ylimääräisiä vanhoja tiedostoja on paljon, vai tai mun kai tarttis ostaa lisää tilaa..

Kone jumii, kaikki muu on onnistunut (kantapään kautta opittu) mutta tuo yllämainittu rassaa..oon kai umpisolmussa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu