Kyllä viljely

hyvin kannattaa

Tuet tulevat helposti, tarkastuksia ei tehdä,sato on erinomainen, lannoitteet halpoja, kun järkeistettiin Kemiran omistus häkän ja pekkarisen johdolla.
Talvet voi viettää etelän lämmössä. Loppukevään pilkkijäille kannatta tulla taas kesäksi ahkeroimaan.

2

1078

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kumpiko !

      ja nyt kaikki kone - fooooorumiin potkimaan
      kilivan uusien jontikoiten kumeja
      ja sanomaan
      ei ole ikinä mennyt niin hyvin kuin nyt .

    • sitä arvellaan

      Eikös Pekkarinen järkeistänyt Fortumin optiotkin Mönkäreen kanssa?
      Iloitaan. Meillä viljeltiin n. 20 ha ja lannoitteisiin meni 10000 euroa! Yli puolella nousi hinta! Viime vuonna meni 4000 euroa. Muutamat ottavat velkaa selvitäkseen pellon hoidosta. Viljastakin saa ruhtinaallisesti n. 111 euroa tonnilta ja siitä vähennetään rahti. Viljan hinta aleni. Viime vuonna 172 tn. Alennus 36%..
      Piti ostaa siemenviljakin, hinta myös muutama tuhat euroa.
      Vilja kuivuu itsekseen, öljyä menee vaan 4000 litraa 729 euroa tonnilta verottomana. Nousu% oli 42...
      Ai niin, meni sitä polttoainetta puidessakin.
      Kalkitus maksaa viideltä ha.lta vähän vaan, muutama tuhat euroa.
      Satoa tulee riippuen lannoitteen määrästä ja pellon laadusta. Laariin tuleva onkin kiinni säästä, saako kaiken korjattua. Lakoa oli kaikki.
      Mistä päättelit, ettei tarkastuksia tehdä? Meillä on käynyt. Ja ovat niuhon tarkkoja joka sentistä. satelliitit seuraavat, mitä viljellään ja mittaavat lohkot. Juu, ja lentokoneilla kierrellään alkukesästä tutkimassa lohkot. Omat laskelmasi pitää täsmätä tai menetät tuet. Tai sakotetaan reilusti.
      Kokeilepa tehdä tukihakemukset.
      Etelän lämmössä, koska? Talvilomalla on kylvöt, kesälomalla puinti. Siis viljely on kakkostyö. Eikä verottajakaan meitä unohda, veroa 50% jäljelle jäävästä tulosta. Voi tätä kateista kansaa.
      Mieti vähän, onko kotimaisen ruuan saaminen tärkeää mahdollisen kriisiajan tullessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      6
      3743
    2. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      193
      3629
    3. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      129
      3375
    4. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3352
    5. Korpelanvaara

      Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit
      Suomussalmi
      20
      2206
    6. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      25
      1778
    7. Osaatko arvata

      Mitä ajattelin?
      Ikävä
      34
      1545
    8. Heippa nainen

      Tykkään susta niin että halkeen 😘 Kivaa iltaa. t-mies
      Ikävä
      32
      1471
    9. Meidän täytyy tavata

      Siis se on välttämättömyys.
      Ikävä
      92
      1423
    10. Haluaisin et

      Pussaisit läpi ja nuolisit
      Ikävä
      15
      1333
    Aihe