Tuet tulevat helposti, tarkastuksia ei tehdä,sato on erinomainen, lannoitteet halpoja, kun järkeistettiin Kemiran omistus häkän ja pekkarisen johdolla.
Talvet voi viettää etelän lämmössä. Loppukevään pilkkijäille kannatta tulla taas kesäksi ahkeroimaan.
Kyllä viljely
2
1082
Vastaukset
- kumpiko !
ja nyt kaikki kone - fooooorumiin potkimaan
kilivan uusien jontikoiten kumeja
ja sanomaan
ei ole ikinä mennyt niin hyvin kuin nyt . - sitä arvellaan
Eikös Pekkarinen järkeistänyt Fortumin optiotkin Mönkäreen kanssa?
Iloitaan. Meillä viljeltiin n. 20 ha ja lannoitteisiin meni 10000 euroa! Yli puolella nousi hinta! Viime vuonna meni 4000 euroa. Muutamat ottavat velkaa selvitäkseen pellon hoidosta. Viljastakin saa ruhtinaallisesti n. 111 euroa tonnilta ja siitä vähennetään rahti. Viljan hinta aleni. Viime vuonna 172 tn. Alennus 36%..
Piti ostaa siemenviljakin, hinta myös muutama tuhat euroa.
Vilja kuivuu itsekseen, öljyä menee vaan 4000 litraa 729 euroa tonnilta verottomana. Nousu% oli 42...
Ai niin, meni sitä polttoainetta puidessakin.
Kalkitus maksaa viideltä ha.lta vähän vaan, muutama tuhat euroa.
Satoa tulee riippuen lannoitteen määrästä ja pellon laadusta. Laariin tuleva onkin kiinni säästä, saako kaiken korjattua. Lakoa oli kaikki.
Mistä päättelit, ettei tarkastuksia tehdä? Meillä on käynyt. Ja ovat niuhon tarkkoja joka sentistä. satelliitit seuraavat, mitä viljellään ja mittaavat lohkot. Juu, ja lentokoneilla kierrellään alkukesästä tutkimassa lohkot. Omat laskelmasi pitää täsmätä tai menetät tuet. Tai sakotetaan reilusti.
Kokeilepa tehdä tukihakemukset.
Etelän lämmössä, koska? Talvilomalla on kylvöt, kesälomalla puinti. Siis viljely on kakkostyö. Eikä verottajakaan meitä unohda, veroa 50% jäljelle jäävästä tulosta. Voi tätä kateista kansaa.
Mieti vähän, onko kotimaisen ruuan saaminen tärkeää mahdollisen kriisiajan tullessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1742618Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a19747Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait220734Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies86720Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22678