Kyllä viljely

hyvin kannattaa

Tuet tulevat helposti, tarkastuksia ei tehdä,sato on erinomainen, lannoitteet halpoja, kun järkeistettiin Kemiran omistus häkän ja pekkarisen johdolla.
Talvet voi viettää etelän lämmössä. Loppukevään pilkkijäille kannatta tulla taas kesäksi ahkeroimaan.

2

1093

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kumpiko !

      ja nyt kaikki kone - fooooorumiin potkimaan
      kilivan uusien jontikoiten kumeja
      ja sanomaan
      ei ole ikinä mennyt niin hyvin kuin nyt .

    • sitä arvellaan

      Eikös Pekkarinen järkeistänyt Fortumin optiotkin Mönkäreen kanssa?
      Iloitaan. Meillä viljeltiin n. 20 ha ja lannoitteisiin meni 10000 euroa! Yli puolella nousi hinta! Viime vuonna meni 4000 euroa. Muutamat ottavat velkaa selvitäkseen pellon hoidosta. Viljastakin saa ruhtinaallisesti n. 111 euroa tonnilta ja siitä vähennetään rahti. Viljan hinta aleni. Viime vuonna 172 tn. Alennus 36%..
      Piti ostaa siemenviljakin, hinta myös muutama tuhat euroa.
      Vilja kuivuu itsekseen, öljyä menee vaan 4000 litraa 729 euroa tonnilta verottomana. Nousu% oli 42...
      Ai niin, meni sitä polttoainetta puidessakin.
      Kalkitus maksaa viideltä ha.lta vähän vaan, muutama tuhat euroa.
      Satoa tulee riippuen lannoitteen määrästä ja pellon laadusta. Laariin tuleva onkin kiinni säästä, saako kaiken korjattua. Lakoa oli kaikki.
      Mistä päättelit, ettei tarkastuksia tehdä? Meillä on käynyt. Ja ovat niuhon tarkkoja joka sentistä. satelliitit seuraavat, mitä viljellään ja mittaavat lohkot. Juu, ja lentokoneilla kierrellään alkukesästä tutkimassa lohkot. Omat laskelmasi pitää täsmätä tai menetät tuet. Tai sakotetaan reilusti.
      Kokeilepa tehdä tukihakemukset.
      Etelän lämmössä, koska? Talvilomalla on kylvöt, kesälomalla puinti. Siis viljely on kakkostyö. Eikä verottajakaan meitä unohda, veroa 50% jäljelle jäävästä tulosta. Voi tätä kateista kansaa.
      Mieti vähän, onko kotimaisen ruuan saaminen tärkeää mahdollisen kriisiajan tullessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1127
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      541
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      295
      533
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      489
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      482
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    Aihe