Miten sitä tulisi viettää?
Halloween
2
323
Vastaukset
- Aries
Näillä sivuilla on menossa eräänlainen persoonallisuustesti, missä tutut kirjoittajat kirjoittavat toistensa nimillä yrittäen samaistua kohdehenkilöön, tosin viimeaikoina se on aika lailla hyytynyt. Kokeen pitäisi kestää kuun loppuun.
Tulevat halloween/kekrit ja niiden suunnittelu on kuitenkin rauhoitettu alue, joten siitä aiheesta keskustellaan vakituisilla ja oikeilla nimimerkeillä.
Viettotavat ovat perusperiaatteiltaan samat ainakin kelteillä ja germaaneilla, ja siis myös meillä. Vanhan uskomuksen mukaan kuolleet liikkuvat silloin ihmisten ilmoilla, ja niiden pelotteluksi on tehty erilaisia esineitä, kuten kauhean näköisiä maskeja, ja irvisteleviä kurpitsapäitä. Tuo kurpitsa lienee kelttiläistä alkuperää. Myös lapset ovat täällä kuten muuallakin käyneet ihmisten ovien takana kinuamassa jotain hyvää itselleen kujeiden uhalla -karkki tai kepponen- mikä on vieläkin yleinen tapa muualla missä halloweenia vietetään.
Perusperinne on siis sama kuin länsimaissakin, mutta jotkut yrittävät etsiä meillä jotain omintakeista, jotain mikä erottaisi suomalaisen kekrin anglo-saxisesta halloweenista. Itse en näe siihen mitään syytä, sillä halloween eroaa meidän manner-eurooppalaisten tavoista vain pinnallisesti, enkä tahdo oikein uskoakaan, että voisimme vaikuttaa asioiden kulkuun enää, halloween on tullut jäädäkseen. Ihmiset eivät nykypäivänä tietenkään usko esi-isien kummitteluihin, vaan juhlalla on tarkoitus ainoastaan tuoda pimeään syksyyn iloa ja riehakasta toimintaa.
Kysymykseen kuinka halloweenia tulisi viettää, ei kai voine vastata kuin, että ne ovat "naamioiden yö". Lapset käyvät ovien takana, hieman vanhemmat kokoontuvat porukoihin joissa syödään, ryypätään, kuleksitaan ehkä paikasta toiseen ihmisten ilmoilla, ja kun suomalaisia ollaan, niin kaiken päätteeksi tietysti saunotaan, kuinkas muuten.- ogelilainen
Itse vältän halloween-sanaa, koska se tuo mieleen jenkkien kaupallistetun "karkki vai kepponen"-tapahtuman. Mieluummin voitaisiin puhua samhain-juhlasta, joka on kelttien muinainen juhla, ja ilmeisesti heiltä on peräisin pohjoisten kansojen tavat juhlia uutta vuotta, samalla satokauden päättymistä, jolloin kunnioitettiin myös suvun vainajia.
Suomessa tämä juhla tunnetaan kekrinä. Kekriä vietettiin pitkälti samalla lailla kuin joulua nykyisin: syötiin ja juotiin paljon. Vainajat kutsuttiin mukaan juhlan viettoon, sitten heidät ohjattiin ulos talosta häiritsemästä normaalia menoa.
Kirkko otti tämänkin juhlan omakseen muokaten siitä pyhimysten päivän. Pakanat voisivat meilläkin ryhtyä palauttamaan kekrijuhlaa alkuperäisiin puitteisiinsa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2214086Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1112583Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit382305Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?811405Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te861298- 481149
- 751037
- 59903
Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58881- 45876