vahvistin + sterkat jne

tietämätön25

Elikkäs lähinnä yhteensopivuuskysymys.

Aion hankkia suht halpaan hintaan uuden viritinvahvistimen, parin kaiuttimia sekä subwooferin.

Opiskelijana kun ei niin hirveästi ole varaa ja kuitenkin haluaisin äänentoiston kuulostavan edes joltain jotenkas...

Viritinvahvistin olisi tämännäköinen:

Jvc, Rx-5060 viritinvahvistin jonka perusominaisuudet olisi tässä:

* Teho:5x100 W
* Dolby Digital/Dolby Pro Logic II
* DTS/DTS 96/24
* Etupaneelin AV-tuloliitännät sallivat videopelikonsolin helpon kytkemisen (komposiittivideo ja analoginen audio)
* Virtual Surround -takakanava laajentaa äänikenttää entisestään käytettäessä 5.1-kanavaisia kaiuttimia
* 3D-PHONIC
* DAP monikanavaisille digitaalisille lähteille: THEATER 1/THEATER 2/HALL 1/HALL 2/DANCE CLUB/LIVE CLUB/PAVILION/ALL CH STEREO
* DAP (2-kanavaiset lähdelaitteet): MONO FILM/THEATER 1/THEATER 2/HALL 1/HALL 2/DANCE CLUB/LIVE CLUB/PAVILION/ALL CH STEREO
* Pelitila (Dolby Pro Logic II)
* 3D Headphone
* Kaiutinasetusten pikamääritystoiminto
* Digitaalinen DSP-taajuuskorjain
* Mitat:435x147x370mm ja paino 7 kg

viritinvahvistin siis anttila tuote
--
Kaijuttimina toimisivat: Audio Pro, Avanti A70 kaiutin pari

Ominaisuudet:

* Tyyppi: Lattiakaiutin, 2-tie bassorefleksi
* Diskantti: 3/4” Super tweeter, suojattu
* Keskiääni/basso: 2x5 1/4”
* Taajuusalue: 40-40.000 Hz (32-42.000 (-3 dB))
* Herkkyys: (1W/m): 91 dB
* Impedanssi: 4 ohmia
* Jakotaajuus: 2.400 Hz
* Vahvistintehosuositus: 25-150W
* Mitat: (LxKxS): 190x1200x260 mm
* Paino: 18,6 kg
* Liittimet: Kullatut ruuviliittimet.
* Kehikko: MDF
* Värit: Tumma pähkinä
* EAN-koodi: 7330117129503


----
Subbarina: Audio Pro Subwoofer B1.36

• Mustana tai kirsikan värisenä
• 200 W Ace-Bass vahvistin
• 10" Pitkäiskuinen elementti
• Automaattinen virrankatkaisu
• RÄJÄHDYSKYTKIN! NAPIN PAINALLUKSELLA
LISÄÄ JYTINÄÄ ELOKUVIIN!!

teknisiltä tämä tuote..
-------------

Eli siis kun olen TÄYSIN ulapalla näistä elektroniikkajutuista, niin kysymyksenä kuuluu että voinko kytkeä nuo kaijuttimet sekä subbarin kyseiseen vahvistimeen. Tietenkin sillälailla että saisin äänen toimimaan silloin kuin pelaan pleikkarilla tai katselen elokuvia tms DVD soittimella. Myöskin semmoinen juttu, että saako televisioni äänet kuulumaan sterkkojen kautta? Jos, niin millälailla.

Elikkäs tyyliin tämä:

Viritinvahvistin, josta johdot TV:seen, DVD soittimeen, PS3 (joka näyttää olevan kyllä supportoitu tossa vahvistimessa), ja johdot noihin kaiuttimiin sekä subbariin.

Juupajuu aika sekavaa tekstiä. Toivottavasti joku ymmärsi. Jos ei, kysy, niin yritän antaa tarkempaa selkoa parhaani mukaan.

Suuri kiitos, meinaan, TODELLA suuri kiitos etukäteen jos joku viitsii vastata.

Mukavaa syksyä kaikille! =)

8

2351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kirjautuja

      10m2 opiskelijapoksissa ei subbarillle ole käyttöä. paitsi tietenki naapurin kiusaksi....

      • näin.....

        jos ei asiasta ole mitään viisampaa sanottavaa, voidaan ne järjenkäyttöön tarkoitetut avaimet, tässä tapauksessa käyttämättömät aivot, heittää vaikka jäihin.


    • yleensä sopii

      Kyllä ne yleensä sopii kajarit kuin kajarit mihin vahvistimeen tahansa.
      Tosta vahvarista ei heti osaa sanoa sen ihmeempiä mutta perinteisesti vahvarimarkkinoilla on laadukkaampiakin kilpailijoita.
      Noille dap hötöille ei kannata antaa mitään painoarvoa valintaa tehtäessä. Ne on vaan sälää jota ilman vahvareita ei saa näköjään tehtyä. Itellä on todellinen laatujammu ja siinäkin nuo efektit on lähinnä pelleilyä.
      Kuukkelilla löytyi infoa tosta jvc:stä ja niiden mukaan vehkeessä ei ole erillistä subbariulostuloa. Se ois melko hyvä ominaisuus olla olemassa niin subbarista saisi täydet tehot. Myöskään vehje ei pura uusimpia surround kotkotuksia joten et saa blu-ray elokuvista kuin vain sen 5.1 äänen. Jos sillä on merkitystä.
      Tolla budjetilla ehdottaisin kuitenkin huutonettiä ja käytettyä vahvistinta saat paremman vastineen.

      Älä osta lattiakaiuttimia osta mieluummin hyllykaiuttimet. Kerran olet hankkimassa subbaria niin noista tornikajareista ei ole sen ihmeempää hyötyä. Esim. choruksen 662 kajarit on käypiä. Ota niitä 5kpl ja joku subbari niiden vahvikkeeksi. Tuo audio pro on käypä lajissaan mutta jos budjettia piisaa senkin voi vaihtaa johonkin laadukkaampaan.
      Nuo kaiuttimet subbaria lukuunottamatta on hyvä aina ottaa samalta valmistajalta ja samaa sarjaa. Äänensävyjen vuoksi ettei tule kovin kirjavaa.

      Laitteiden kytkemiset riippuu vähän sen vahvistimen liitännöistä. Hdmi kuljettaa äänen ja kuvan yhdellä johdolla joten sillä saat vietyä ainakin telkan. hdmi:n toiminnat voi kuitenkin viedä erillisinäkin joten senkään olemassa oloon ei kannata tuijottaa liikaa.Varsinkin kun niissäkin on eri versioita jotka ei välttämättä ymmärrä toisiaan.

      Yleensä vahvistin toimii koti elektroniikan keskuksena. Eli kaikki kuva ja ääni signaalit viedään sinne ja sieltä jaetaan ja viedään eteenpäin. Pakollista ei sekään ole joten pitää vaan ensin miettiä mitä kaikkia laitteita on hankkimassa ja katsoa että vahvistimessa riittää liitäntöjä kaikilla.

      Subbarille tarvit lfe-ulostulon eli sub-outin.Väh. yksi kpl. Subbarin saa kaiutinjohtoihinkin mutta ei yhtä hyvä.

      Dvd:lle tarvit äänelle ja kuvalle sisäänmenon ja ulostulon.Ääniä on oikea/vasen ja digital. Kuvan voi tarvittaessa vetää suoraankin ohittaen vahvistimen.
      Playkkari samoin.

      Tikipoksilta voit tuoda äänen vahvariin ja sieltä telkkaan samoin kuvan. Samoin kuvan voit viedä suoraan ohittaen vahvistimen. Jos boksi on telkassa, telkassa pitäisi olla äänelle ulostulot.
      Jos ohitat liitännöillä vahvarin niin etu on ettei tarvi joka kerta kytkeä vahvaria päälle kun katsoo uutisia yms. Vaan voi käyttää telkkua tavalliseen tapaan. Itellä on molemmat liitännät käytössä sen vuoksi.

      • tietämätön25

        Kiitos paljon vaivannäöstäsi kirjoittaa tuollainen litania. Paljon apua oli tuosta. :)


      • ole 5.1 kanavissa

        "Nuo kaiuttimet subbaria lukuunottamatta on hyvä aina ottaa samalta valmistajalta ja samaa sarjaa. Äänensävyjen vuoksi ettei tule kovin kirjavaa.
        "

        Ainakin minun 100 dvd-levyssäni hyvin harvassa esim takakajareiden antamaa ääni-informaatiota on hyödynnetty, usein sinne miksataan taustamusa todella hiljaisella. EtuKeskellä taas on puhe.

        Esim Star Wars IV, vaikka oli kuinka THX remasteroitu, niin uudemmissä Star Warseissa laserammukset lentävät aidosti edestä taakse kun katsojaa kohti ammutaan tai jos X-wingi tulee katsoja takaa, niin äänikenttä seuraa.

        Pettymys oli esim Linnunradan liftarin käsikirja, kovin vaatimattomasti 5.1 audiota oli hyödynnetty, vaikka tarinassa oli aineksia vaikka mihin.

        Komediat esim ovat käytännössä 2.0 audio vaikka paketissa lukisi kuinka 5.1.


      • yleensä sopii
        ole 5.1 kanavissa kirjoitti:

        "Nuo kaiuttimet subbaria lukuunottamatta on hyvä aina ottaa samalta valmistajalta ja samaa sarjaa. Äänensävyjen vuoksi ettei tule kovin kirjavaa.
        "

        Ainakin minun 100 dvd-levyssäni hyvin harvassa esim takakajareiden antamaa ääni-informaatiota on hyödynnetty, usein sinne miksataan taustamusa todella hiljaisella. EtuKeskellä taas on puhe.

        Esim Star Wars IV, vaikka oli kuinka THX remasteroitu, niin uudemmissä Star Warseissa laserammukset lentävät aidosti edestä taakse kun katsojaa kohti ammutaan tai jos X-wingi tulee katsoja takaa, niin äänikenttä seuraa.

        Pettymys oli esim Linnunradan liftarin käsikirja, kovin vaatimattomasti 5.1 audiota oli hyödynnetty, vaikka tarinassa oli aineksia vaikka mihin.

        Komediat esim ovat käytännössä 2.0 audio vaikka paketissa lukisi kuinka 5.1.

        Vahvareissa ainakin kunnollisissa on säädöt takakanavien ja kaikkien muidenkin voimakkuuksille. Jos elokuvassa ei ole takakanaviin virtausta niin eihän se silloin auta,mutta yleensä on ja silloin tasonkorotus ja säätäminen voi auttaa. Tai sitten ei.
        Hyvissä vahvistimissa on lisäksi jokakanava toisto jolloin jokaiseen kaiuttimeen saa syötettyä etukaiuttimien äänet. Aitoa surroundia se ei ole mutta parantaa noita 2.0 elokuviakin.


      • mun edellisessä
        yleensä sopii kirjoitti:

        Vahvareissa ainakin kunnollisissa on säädöt takakanavien ja kaikkien muidenkin voimakkuuksille. Jos elokuvassa ei ole takakanaviin virtausta niin eihän se silloin auta,mutta yleensä on ja silloin tasonkorotus ja säätäminen voi auttaa. Tai sitten ei.
        Hyvissä vahvistimissa on lisäksi jokakanava toisto jolloin jokaiseen kaiuttimeen saa syötettyä etukaiuttimien äänet. Aitoa surroundia se ei ole mutta parantaa noita 2.0 elokuviakin.

        pc:ssä on emolevyllä 5.1 äänipiiri, jonka oma testisofta tykittää aidosti 5.1 ääntä, mutta ajuri huijaa dvd-elokuvia katselessa etukanava kaikuefektin kautta taakse.

        Meni vähän aikaa ennenkuin huomasin star warsseissa tuon huijauksen ja iskin koneeseen SB Live-kortin ja johan alkoi 5.1 äänet tulemaan niinkuin pitää.

        Eli jos susta monen huijaus parantaa 2.0 elokuvia, niin hyvä. Yleensä huonekaikuja on sen verran, että tilatuntua tulee 2.0 kajareillakin riittävästi. Eikä minusta ole hauskaa jos joku puhuu selkäni takana:-)


    • 8 ohmin vahvariin

      4 ohmin kajarit, huono idis

      http://www.jvc.fi/files/hedoy/hifit/RX-5062_5060.htm

      Jos olet köyhä opiskelija, mikset tee kuin minä rikas velattoman uuden kivitalon ja purjeveneen omistaja: Hanki ostomyyntilikkeestä 2.0 8 ohmin vahvari muutaman viikon takuulla. Osta netistä uudet 2kpl b&w 685, ovh suomessa a 300 eur:

      http://www.bwgroup.fi/default.asp?docId=13085&parentProductGroupId=12110&productGroupId=15121

      Jos mielit dvd elokuvia katsella, katsele pc:llä, jossa on 5.1 audiolähdöt ja kytket niihin aktiiviset takakajarit ja keskikajarin. Etukajarit (b&w 685) laitat 2.0 vahvarin läpi soimaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      150
      7870
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      100
      7310
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      31
      7202
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      21
      6838
    5. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      2
      6526
    6. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      75
      6374
    7. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      23
      6104
    8. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      112
      6062
    9. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      47
      5478
    10. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      84
      5380
    Aihe