1kysymys vielä lentokentältä-terminiin

epäselvää

HEips. Sainkin aiemmista keskusteluista jo hyvät ohjeet miten LE:llä tai paikallisjunalla pääsee fiumcinolta (?meniköhän kirjoitusasu noin) terminille. Nyt on vielä epäselvää että jos ostaa jo lentokentältä sen kolmen päivän kortin niin käykö se jo siihen ensimmäiseen paikallisjunaan josta sitten vaihdettais metroon vai pitääkö se maksaa joka tapuaksessa erikseen?
.. joku kauppakeskuskinhan oli tuon saman junareitin varrella eli pitääkö siellä käydessäkin ostaa eri lippu?
Kiitos paljon jos joku jaksaa neuvoa tietämätöntä!

Ja vielä jos jollakin on joku speciaalihyväruokapaikka kohtuuhinnalla jäänyt mieleen ni mieluusti raapustaisin ylös.. TOkihan niitä voi itsekin kokeilla mutta jos hyviä kokemuksia on niin miksipä niitä ei jakaisi?!

-kiitoksin-

1

1333

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .............

      Lentokentältä Terminille tai muille asemille tarvitaan eri lippu, Leonardo Expressillä 11 eur, paikallisjunalla 5,50 suunta. Sama tietysti takaisin kentälle tultaessa.

      Lentokentän tupakkakaupassa (siinä mistä junat lähtee) saattaa olla kolmen päivän ja viikkolippuja tai sitten ei. Joskus on saanut ostettua sieltä mutta ei aina. Kaupungilta ainakin asemien tupakkakaupoista saa lipun ostettua helposti.

      Parco Leonardon ostoskeskukseen mennessä (kaupungin suunnasta ainakin, viimeinen asema ennen lentokenttää) riittää tuo kolmen päivän/viikkolippu. Lippualueen raja on siinä, eli lentokentälle menosta osataan rahastaa myös Italiassa.

      Jos saat käsiisi kirjan Rooma-ikuinen illallinen ennen matkaasi, niin kannattaa lukea. Kirjan ravintolakuvaukset ovat pitäneet melkolailla hyvin paikkansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      19
      1754
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      144
      1738
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      311
      1390
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1108
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1092
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      139
      1048
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      975
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      945
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      945
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      898
    Aihe